Ocenenia humoristu Vladimíra Pavlíka až z ďalekej Číny. Úspech takmer bez povšimnutia

I napriek tomu, že mnohí bývalí vynikajúci slovenskí  karikaturisti sa rekvalifikovali, zachovalo sa u nás to zdravé jadro, ktoré existuje, tvorí a rozvíja tento druh umenia. Paradoxne, že viac v zahraničí.
Jedným z ostatných oduševnencov (jeden z posledných mohykánov), z generačne odchádzajúcich humoristov, konkrétne karikaturistov je Novomešťan Vladimír Pavlík.
Súťaž v Číne bola tematicky zameraná na ekológiu – ochrana životného prostredia (zelený svet). Kresby autori z celého sveta  zasielali poštou, uznané boli len originálne práce a po vyhodnotení bol vydaný katalóg. Na súťaži sa zúčastnilo presne 375 karikaturistov z 36 krajín, s približne vyše tisíc kresieb. Z nich bolo udelených päť  hlavných  a  10 čestných ocenení. Tento medzinárodný úspech nezaznamenalo u nás jediné periodikum, pričom Vladimír Pavlík zo Slovenska získal v dvoch súťažiach po jednej z cien!!! – Ocenenie chápem ako veľký úspech, veď ide o prestížnu vec, pretože svetová konkurencia je obrovská. Na zamyslenie stojí iba to, že porota si musí všimnúť a vybrať nejakú kresbu z toho množstva hodnotených prác. Ocenený obrázok tak musí spĺňať niekoľko základných kritérií ako sú výtvarné spracovanie, myšlienkové obsiahnutie k danej téme a podobne – povedal autor.
Druhé vysoké ocenenie tento úspešný slovenský humorista získal aj v Holandsku, kde bol súťažný festival na tému THE ART OF RESISTANCE – boj karikaturistov ceruzkou. Do súťaže prišlo 1781 kresieb zo 76 štátov. Z yybratých 200 kresieb boli udelené tri hlavné ceny deväť čestných cien z ktorých jednu dostal náš autor zo Slovenska. Festival sa konal začiatkom tohto roka v holandskom meste Flushing. Prinášame kresby a ocenenia.

Ukážky tvorby a spomínané ocenenia

 

***

 

***

 

***

                                               ***


Milan Kupecký

 

 

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.