VÝZVA A ZÁROVEŇ PONUKA VŠETKÝM PÍŠUCIM A KRESLIACIM AUTOROM – humoristom

O HUMORIKONE

Webovú stránku s názvom HUMORIKON začalo pokusne prevádzkovať Občianske združenie Chýrnik – noviny tolerantnosti. Rozhodli sme sa zriadiť ju (hoci nám podporu projektu na jej prevádzkovanie Ministerstvo kultúry SR zamietlo), pretože slovenský humor a satira, predovšetkým ten profesionálny a kultivovaný u nás absentuje. Karikaturisti a píšuci autori nemajú kde publikovať svoju tvorbu, pretože priestor pre tento žáner sa iba občas, alebo výnimočne sem tam pravidelne objaví na stránkach niektorých printových médií, ktorým ide iba o komerčnú snahu, bez vyplatenia honoráru, prípadne  spestrenie silvestrovských stránok, čo mnohí erudovaní autori, najmä karikaturisti odmietajú. A navyše majitelia spoločností nemajú pre takýto žáner a iné informácie o humore (podujatia, súťaže, ocenenia) miesto na svojich stránkach. Objavujú sa iba ak vtipy , ktoré majú anonymných autorov a často sa opakujú. Zaostávame v tomto smere za zahraničím a najmä špičkoví autori, nielen karikaturisti nemajú svoje obrázky kde umiestniť. Sem tam sa niektorí autori, možno zo zúfalstva, či recesie snažia svoje obrázky prezentovať samostatne (v balíku) a rozposielať cez sociálne siete, pričom väčšinou ide o vulgárny humor a satiru, vrátane opísaných vtipov. Prípadne  sa zúčastňujú na rôznych súťažiach a prípadne sa ich príspevky objavujú v rôznych katalógoch.

Cieľom HUMORIKONU je stať sa slobodnými internetovými novinami, ktoré pomôžu povýšiť tento žáner, zachovať ho a byť príkladom najmä pre mladých autorov a podnietiť ich daným priestorom k aktivite. Pretože starí autori, tzv. „roháčovci“ pomaly vymierajú a mnohí mladí ľudia, už nevedia, čo je to esej, humoreska, fejtón, epigram, či aforizmus. Ak sa aj konajú viaceré humoristické podujatia, ako sú Kremnické gagy, Frašťacký tŕň, Novomestský osteň, Bumerang a mnohá ďalšie, tak oveľa vyššia angažovanosť je zo strany zahraničných ako domácich autorov. A to sa týka aj médií.

Zriadením tejto dočasnej web stránky: HUMORIKON (humorikon.sk/o-humorikone/  s jej sfunkčneným sme začali pokusne teraz, začiatkom nového roku a tak noviny majú rôzne nedostatky, lebo sa učíme ich prevádzkovať, čo sa časom, aj vašou zásluhou, najmä čo sa týka technických nedostatkov, nápadov a obsahu, odstráni a verme, že budeme prevádzky schopní. Preto vás niektorých, na ktorých máme mailové adresy vyzývame, aby ste, ak máte záujem zviditeľniť slovenský humor a najmä satiru (ktorej sa najmä politici boja ako čert svätenej vody), aby ste nám vždy, v rôznych intervaloch, keď vás kopne múza, poslali svoju  fotografiu (jednorázovo) a priložili zopár obrázkov, prípadne napísali nejaký satiricko-humoristický aktuálny text a poslali (posielali) na malovú adresu: humorista@milankupecky.eu. Všetko postupne zmeníme, skvalitníme, sprevádzkujeme! V narýchlo vytvorenej redakčnej rade sú mená ako Vladimír Pavlík, František Mráz a František Bojničan, čo je tiež príspevkom ku kvalite.

A tak ešte raz, ponúkame spoluprácu na poli humoru a satyri všetkým, aj začínajúcim autorom, tohto žánru, či už sú to píšuci, alebo karikaturisti, či iní ľudia so zmyslom pre humor a recesiu.Od dnešného dňa začíname!
Všetko si nájdete v jednotlivých rubrikách, ktorých texty a obrázky sú zatiaľ pokusne, zhotovené, záleží však na nás všetkých, aby sme to spoločnými silami po technickej i obsahovej stránke zvládli. Zatiaľ ďakujem! milan kupecký (dočasný prevádzkovateľ stránky).  Podrobnosti eventuálnej spolupráce časom dohodneme s každým autorom osobne. Tak teda, s chuťou do toho!

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.