Na našom Počítadle sa objavilo ďalšie potešujúce numero – vyše 80 000 klikov vyjadrujúci počet návštevníkov nášho portálu Humorikon (!)
V súčasnom čase, keď sme na Slovensku za ostatných približne tridsiatich rokov zanedbali, popri ostatných priorít aj satiru a humor. Ako súčasť kultúry stagnuje táto oblasť, najmä čo sa týka aktívnych tvorcov nielen píšucich, ale i kresliarov. Vidieť to aj na počte zúčastnených na rôznych domácich i zahraničných humoristických výstavách. Podľa informácií najmä organizátorov vrátanie kurátorov týchto podujatí u nás, je vidieť oveľa vyšší záujem zahraničných autorov, ako domácich. Dumali sme v redakcii Humorikonu o príčine tohto záujmu, respektíve nezáujmu, no nepodarilo sa nám dopátrať k jednoznačnému záveru. Pripúšťame, že na príčine je finančné výška cien, ktorá sa ponúka tradične trom najlepším karikaturistom za nielen vtipné, ale i výtvarné zobrazenie obrázku na danú tému. A pochopiteľne na odbornosti členov poroty, ako je to napokon pri každom výbere, napríklad pri žiadostí o poskytnutie finančného grantu na to-ktoré podujatie, kde o odbornosti poroty môžeme iba polemizovať, prípadne pochybovať. A je to aj dôsledok nízkeho počtu kresliarov, karikaturistov, na čo neexistuje žiadna škola. V súčasnosti je určitým seizmografom počet slovenských karikaturistov, ktorí patria medzi špičku v tejto oblasti a ich počet sa každoročne znižuje pretože sú to väčšinou veteráni, dôchodcovia, bývalí „roháčovci“, z čias reálneho socializmu, keď humoristi mali na prezentáciu svojej tvorby oveľa viac možností a redakcie mal aj na odmeny v podobe honorárov. V súčasnosti si dovolíme zaradiť medzi špičku slovenských karikaturistov (vrátane kresby i pointy obrázkov), okrem píšucich. Sú to Ľubomír Kotrha, Vladimír Pavlík, Vladimír Javorský, František Bojničan, Andrej Mišanek, Ernest Svrček, Ľubomír Radena i zopár ďalších, vrátane Bruna Horeckého, ktorého sme zaradili na dnešný portál…
Bruno Horecký
Slovenský humorista Bruno Horecký, vyštudovaný pedagóg, je karikaturistom a ilustrátorom, tiež zostavovateľom i šéfredaktorom časopisu Fľak. Narodil sa roku 1966 v Martine, kde doteraz žije a tvorí. Prvú kreslenú karikatúru mal uverejnenú ako jedenásťročný v časopise Život. Od roku 1986 pravidelne publikuje v slovenských printových médiách. Tisícky jeho kresieb a komiksových obrázkov boli uverejnené v novinách a časopisoch (Život, Pravda, Národná obroda, Šport, Sme, Život Turca, MY – Turčianske noviny, Žilinský večerník, Slovenské národné noviny, Roháč, Nový Roháč, Extra Roháč, Humorikon, Bumerang, Kocúrkovo, Woloviny, Lišiak a iné). V roku1991 uspel v celoslovenskom konkurze na Kolibe na post animátora kreslených filmov, kde ale nikdy nenastúpil…Od roku 1992 vychádzal týždenne jeho „komiksový strip“ Jožko Fľak – super žiak v týždenníku Nedeľná Pravda; za obdobie ôsmich rokov to bolo štyristo komiksov. V roku 1998 v Martine bol krstným otcom časopisu Fľak, ktorý vychádza ako celoslovenský „imidžový mesačník pre deti od 0 do 99 rokov“. Popritom zostavuje a ilustruje, dvakrát ročne, v spolupráci s mestom Martin časopisy pre martinských žiakov a pedagógov: Mladý záchranára Martinský Fľak, ktoré sú zamerané na prevenciu úrazovosti detí. Bruno Horecký doteraz ilustroval dve desiatky kníh pre deti, satirikov, politikov, Bulharov, atlétov, lekárov, lekárnikov, humoristov, záchranárov, učiteľov a školákov. Viac ako desať rokov spolupracuje s publicistom a aforistom Julom Ondrejom, s ktorým spolu zostavili už deväť aforistických knižiek. Najnovšia z nich je o problémoch školstva na Slovensku – so satirickým názvom Škola prehrou.
Jeho mottom je: Smejme sa dnes, lebo zajtra bude neskoro!
Bruno Horecký