Čím žijú aktuálne slovenskí humoristi

Premiér Róbert Fico: Kultúra sa musí vrátiť k duchu národných tradícií a dedičstva

Bratislava (TASR) – Ministerstvo kultúry (MK) SR sa musí vrátiť k duchu a posilňovaniu kultúrnych tradícií a dedičstva slovenského národa. Pri návšteve predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) v sídle rezortu sa na tom premiér zhodol s ministerku Martinou Šimkovičovou (nominantka SNS).

Predseda vlády Róbert Fico označil ministerstvo kultúry za mimoriadne dôležité pre Slovensko. V tejto súvislosti ministerku požiadal, aby rezort pod jej vedením venoval výraznú pozornosť zviditeľňovaniu odkazov najvýznamnejších míľnikov, udalostí i osobností v histórii Slovákov. „Prosím, venujte pozornosť veľkomoravskej i cyrilometodskej tradícii, meruôsmym rokom, významným slovenským dejateľom. Nezabúdajte na také výrazné udalosti a dátumy, ako bol napríklad 17. júl a Deň prijatia deklarácie o zvrchovanosti SR,“ požiadal.
Od Šimkovičovej očakáva, že filozofia rezortu bude úplne iná ako v predchádzajúcich troch rokoch a rezort sa vráti k „duchu slovenského národa“. Najbližší tím, ktorý si nová ministerka vybrala, dodáva Ficovi vieru, že sa táto vízia podarí naplniť. „Toto ministerstvo, hoci je menšie a bude musieť reagovať v zložitých finančných podmienkach, môže pre Slovensko urobiť viac ako viaceré iné ministerstvá spolu,“ skonštatoval premiér. Pripustil zároveň, že niektoré otázky týkajúce sa oblasti kultúry čaká pomerne náročná diskusia – za jednu z takýchto tém onačil verejnoprávne poslanie RTVS.
Šimkovičová potvrdila zhodu vo vízii o činnosti ministerstva, aj ona pokladá za základ upriamenie sa na národnú kultúru a jej tradície pri rešpektovaní kultúr iných národov. „Rešpekt voči iným kultúram neznamená ich zmiešavanie s tou slovenskou. Ak máme byť uznaní ako národ s vlastnou kultúrou, postavme do popredia našich dejateľov, naše tradície, naše dejiny,“ zdôraznila ministerka. Verí, že rezort prispeje aj k zmierňovaniu polarizácie spoločnosti, za dôležité považuje dosiahnuť principiálnu zhodu, ktorá bude rešpektovať rozdielnosť názorov. Príspevok sme prevzali preto, že sa v rámci slovenskej kultúry týka aj našej tvorivej činnosti, ktorá je obohatením slovenskej kultúry. 
Slovenskí humoristi a satirici, tvorcovia Humorikonu

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

4 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jozef Bily
Jozef Bily
2 months ago

Nech žijú Milanovia najmä Kupecký.
K meninám veľa zdravia šťastia a všetkého dobrého želá
Jožko Bily

Julius Forsthoffer
Julius Forsthoffer
2 months ago

Milý pán Kupecký, slovutný humorista.
Potešila ma správa, že -generačný spolupútnik- prof. Husár sa tak uznanlivo vyjadruje a naznačuje významný deficit zdravého humoru, teda tej inteligentnej zložky charakteristickej pre vytríbené mozgy, na rozdiel od humoru vulgárneho a masovo šírenej populárno-prízemnej (akože)oslobodenej kultúry.
Lenže v systéme, ktorý dáva občanom iba relatívny dostatok a pocit blahobytu sa všetko zvrháva a mení sa smer vývoja k degenerácii populácie vo všetkých vekových skupinách. Veď už bolo preukázané aj to, že obezita nie je ani tak medicínskym problémom (za ktorým sa účelne skrýva), ale vážnym problémom sociologicko-spoločenským, ktorý je vyvolaný hedonistickým životným štýlom, aj nedostatkom obecnej fyzickej aktivity (ktorá je nevyhnutná na „spotrebovanie“ energie prijímanej v potrave). Tie dôsledky sú pre budúcnosť priam hrozivé, lebo to vyzerá ako vyprojektovaná a systematicky budovaná, vydláždená cesta čo vedie do pekiel. Bez radikálneho zásahu (možnože trpkého až boľavého) sa ale myslenie občanov nezmení, pretože systém malých zmien v rámci povoleného mentálneho ovládania bude vždy prehlušený silou zisku. Priateľsky Vás pozdravujem  Julo

JuliusForsthoffer
jufostar@gmail.com

Pán Milan,
Vy máte veľmi veľa invencie. Kde ju „kupujete?“ Ja to šírim, lebo náš ľud trochu zabudol na čo je humor. Nielen na zsmiatie, ale hlvne na zamyslenie, dáva nám poznatky.
jhusár

* * *