Dnes aktuálne emeritná učiteľka, poetka a humoristka Eva Jarábková Chabadová

Dnes sa v Humorikone opäť prezentuje svojimi príspevkami emeritná učiteľka, členka trnavského Fóra humoristov, poetka a humoristka z Trnavy Eva Jarábková Chabadová. Ako si iste všimli vážení čitatelia Humorikonu, autorka dlhodobo publikuje epigramy a aforizmy. Stálu rubriku “ Možno je to tak“ má aj v našom Humorikone. Je autorkou štyroch kníh, dvoch zbierok poézie a dvoch kníh epigramov v poradí – Ži hlavou, V pondelok doma nebudem, Dve z jednej strany a Možno je to tak. V rámci spomínaného fóra píše scenáre a zároveň moderuje. Vyznáva filozofiu, že nesmieme mlčať, lebo hovoriť môžeme na rôzny spôsob, ale mlčíme všetci rovnako.

MOŽNO  JE  TO   TAK…

August je mesiac cisárov, klaunov, povstaní a ruje

Pomenovanie dostal po cisárovi Augustovi, hrdo ho nesú skutoční vládcovia, ale aj šašovia a klauni, či už na trónoch, alebo v manéži a je to najsilnejší a najpestrejší mesiac roka. Okrem iného je plný povstaní a vzbúrených emócií. Dva letné mesiace, júl a august, majú po tridsaťjeden dní. Údajne preto, že sú pomenované po dvoch cisároch Júliovi Cézarovi a cisárovi Augustovi a kto by si chcel rozhnevať cisára. Nikto, ani dávno mŕtveho nie, ani toho žijúceho, hlavne nie toho, žijúceho v hlbokej demokracii. August je najsilnejší a zároveň najpestrejší mesiac roka a práve v tomto mesiaci vzniká veľa povstaní, čo potvrdzujú aj naše vlastné národné dejiny. Možno to spôsobuje horúčava, možno tých dlhých tridsaťjeden horúcich letných dní, alebo je to dané samotnou prírodou, lebo august je mesiacom ruje, nielen pre srncov a nie len pre zvieraciu ríšu. Každoročne sa nám potvrdzuje, že august je horúci, plný emócii, sporého oblečenia a ako sa neskôr ukáže, je to aj plodný mesiac.

Iba jeden
Šokoval vás holý muž na diaľnici
milé ženy?
V auguste sa to iste zmení
a šokovať vás bude jeden oblečený.

Ochladnutie
Žiadne vrelé reči
moji drahí
je mi tak horko
že preferujem chladné medziľudské vzťahy.

Celonárodné prianie
V zime v drahom kožuchu
na módnu prehliadku
a v lete, keď je horúco
na doživotie do chládku.

Skončila letná súťaž
Hlásila mi
z kníhkupectva teta
že Mgr. je
víťazný titul tohto leta.

Pravda o SNP
Skutočnú pravdu
už nikto nepovie ti
aj gardisti, aj partizáni
všetci mali deti.

Včely a ženy patria medzi ohrozené druhy

Včela je hospodársky významný živočích, ale nemôžeme ju zaradiť medzi chránené. Museli by sme ju najskôr vypustiť na slobodu, lebo iba slobodný živočích môže byť chránený. A sme pri dôvode pre ktorý včely a ženy spolu spájame. V ostatnom čase laická verejnosť, parlament ale aj odborníci riešia to, čo by malo byť výsostným právom slobodnej ľudskej bytosti a síce rozhodnutie, či porodí počaté dieťa. Poradiť sa môže so svojim lekárom a s partnerom, ak nejakého má, ale nie poslankyňami a už vôbec nie s poslancami v parlamente. Žiadna normálna, rozumovo a citovo vybavená žena, nepristupuje k rozhodnutiu, prerušiť tehotenstvo, ľahko a bez dôvodu, veď ohrozuje aj svoj vlastný život. Ale ak na to nemá ani rozum, ani cit, tak Boh pomáhaj tomu prípadne narodenému dieťaťu. Vráťme sa však k paralele usporiadania deľby práce a povinností v úli. Trúd svoju úlohu s potešením splnil, robotnice sa starajú a včelia matka zabezpečuje rozmnožovanie včelstva. Ale v ľudskej spoločnosti chýbajú včelie robotnice a „trúdy“ sa občas vyparia, netreba ich ani vyháňať z úľa. Ako povedal jeden inteligentný a citlivý člen parlamentu, celá diskusia o legalizácii prerušenia tehotenstva je trápna a pre ženy ponižujúca. Ešte na záver, skúste si počas parlamentných prázdnin zobrať domov zopár detí z detských domovov a keď ich budete vracať späť, spýtajte sa ich, či sú tam šťastné, či sa pýtali na svet a či je štát dobrá matka a otec v jednom.

Kto rozhodne
Vždy, keď miesto nich,
rozhodne niekto druhý
viem, že včely a ženy
sú ohrozené druhy.

Baby boom
Čo si žena
v karanténe počne
vedia nielen mladé
ale aj päťdesiatročné.

Riešili
Že drony
budú opeľovať kvety
chlapi v krčme riešili
že čo a ako deti.

Čo nás čaká
Korona, komáre, kliešte
všetko začína na ká,
zatiaľ čo ostatné písmená
ešte preveruje NAKA.

Keď treba „Rodinné balenie“ reklamovať, alebo rovno vyhodiť

Autori tohto reklamného názvu nevymysleli nič nové, iba použili tisícročiami overenú pravdu, že rodinné balenie sa oplatilo v minulosti, aj teraz a je úplne jedno aký tovar práve ponúkajú. Oplatí sa vždy a nielen v reklame. Nájdete ho všade a ponuky sú veľmi pestré, od obliečok na postele až po ponožky. Existujú internetové obchody, v nich „zľavové“ kupóny na najvýhodnejšiu kúpu tovaru v rodinnom balení. Nič nové, až na to, že ponuka tovaru v tejto forme je odvodená od základnej pravdy, že patriť do rodiny je podmienkou úspešnosti v živote. Vedeli to už ľudia v jaskyni, kedy najbližšia rodina dostala najlepšie miesto pri ohnisku, vedeli to mafie celého sveta v minulosti, aj teraz. A dobrým ťahom je dať si názov rodiny aj do názvu politickej strany. Hlavným princípom rodiny je chrániť svojich členov, nájsť im dobre platené miesto, pekné bývanie, zabezpečiť beztrestnosť, lebo,povedzme si pravdu, v každej rodine sa pritrafí nejaký ten delikt, prípadne nehoda so smrteľnými následkami, keď je to pre pokoj v rodine nevyhnutné. Ale čo tí, čo nemajú to šťastie dostať sa do príbuzenstva, alebo, čo je ešte horšie, prestali rodinu poslúchať. V tom prípade si otvorte reklamu, tam nájdete veľa ponúk, stačí mať peniaze a môžete vstúpiť, teda vlastne kúpiť.

Historický vzor
Zamýšľať sa nad morálkou
známeho politika ani nehne
v počte nemanželských detí
Svätopluka aj tak nedobehne.

Dobytkári
Nebudeme našich ľudí
zbytočne politikou trýzniť
nech radšej na rodnej hrude,
budujú rodinný agro biznis.

Musíme ísť na pracák
Nie som v tom sám
určite nás bude viacej
písali sme prominentom
za peniaze, diplomové práce.

Tak sa to robí v rodine
Ja vám dám všetko zlato
moje kontá, na Ibize vilu
a vy ma miesto do basy
pošlete na tvrdo do exilu.

Eva Jarábková Chabadová

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments