Dnes aktuálne Ivo Mijo Andric

Ivo Mijo Andric: AFORIZMY PRE VŠETKY ČASY – Šipak: SERBIAN FEEDBACK, agentúra Vitez, Belehrad, 2014.

Aforista Rade Đergović  je mojím rovesníkom od roku 1948. Narodili sme sa v čase vydania Informbirovej rezolúcie, keď Juhoslávia vytiahla zo spojok stalinistickej štátnej politiky a vydala sa na cestu samosprávneho socializmu. Mnoho mladých ľudí dnes nevie, čo to v skutočnosti znamená, a tí, ktorí sú pravicoví, sa toho ani nedržia. Ale pre Rad Djergoviča a mojich najmenších, rovnako ako pre všetkých ostatných rovnako zmýšľajúcich rovesníkov, bol tento rok a zostal rozhodujúcim činiteľom našich životov a ciest, ktorými sme kráčali alebo stále kráčame. Je to druh známky našej práce a tvorivých úspechov napísaných v osobných dokumentoch a doposiaľ publikovaných a publikovaných knihách.
Rade Đergović sa narodila v Loznici a žije, tvorí a víkendy v Čivijskom Sabaci. Kto nevie, čo je čivava a kto o Shabuya chivadi nepočul, je tento humor zle pochopený alebo sa narodil po 90. rokoch. A dnes ich je veľa a ich počet nepozná. Rovnako ako tí, ktorí sa nedržia krajiny, v ktorej sa narodili, ktorá bola kedysi známa a rešpektovaná na svete. Čas však robí svoju vec a zlí ľudia pokazia všetko, čo sa dá zlomiť. Najmä vzťahy, ktoré sme si vybudovali v našej mladosti, aby ich tí zlí v našich radoch neskôr porazili. A pokazil sa za neuznanie.
Pre ľudí ako Rade Đergović je dnes všetko, čo bolo kedysi dobré, stále dobré. A to, čo bolo zlé, je dodnes zlé. Z jeho slov a diel je zrejmé, že už dávno presahovali priestory, v ktorých žijeme. Dobrí autori píšu dobré diela a iní ich nečítajú ani nedržia dobrých spisovateľov. A Rade Đergović je dobrý a príliš dobrý vo všetkom, čo napísal doteraz, a potom zaradil a publikoval v 15 humorne satirických knihách. Jeho oddanosť písaniu a vysoká kvalita kreativity mu priniesli početné ocenenia a prestížne literárne ocenenia v oblasti humoru a satiry.
Djergovič zaradil malú časť svojho bohatého aphoristického dielu do knihy s názvom Srbská spätná väzba . Čitateľom, ktorí doteraz nemali možnosť oboznámiť sa s jeho vtipnými myšlienkovými dielami, mi pripomíname, že ide o autora, ktorý píše už vyše pol storočia a ktorého diela sú súčasťou mnohých výberov a zborníkov publikovaných v balkánskych a európskych krajinách. Toto ho stavia do kruhu najslávnejších súčasných európskych a svetových aforistov, ktorí si vytvorili a obohatili tento druh literatúry slovom a prácou.
Rovnako ako v predchádzajúcich prácach sa Đergović zaoberá aj nami a našimi nedostatkami v tejto knihe, pričom sa zameriava na všetko, čo ľuďom vadí a poškodzuje dobrý priemer dobre skorumpovanej spoločnosti. Diagnóza tejto spoločnosti sa zjavuje jasne a jednoznačne vo aforizme: Stále viac sa podobáme monarchii. Krajina je plná súdnych hlupákov. V takej spoločnosti a v takej krajine … Sprievod homosexuálov je príležitosťou zistiť, ktorá strana je najväčšia. To všetko je normálne a politicky ekonomicky realizovateľné, pretože … Dnes je vhodnejšie mať večierok než vkladnú knižku! Každý, kto tomu neverí, by sa mal obrátiť na pána predsedu. Pre neho je správne povedať, že: Pre strany oddelená od úst svojich voličov.Zatiaľ čo prezident sa zaoberá prekladom vody po svojich verných a smädných voličoch … Vláda je v neustálom zasadaní, takže nie je čas zaoberať sa problémami svojich občanov. Kto sa tu zbláznil a kto je naozaj zmätený, voliči sa rozhodnú v prvých pravidelných alebo predčasných voľbách. A dovtedy, drahí, naši inteligentní a múdri politici: Nebuď ľud. Teraz sa bude chcieť najesť!
Srbsko je obľúbenou krajinou a vražednou témou pre väčšinu srbských aforistov. Je to ich najobľúbenejší a najlepší terč na streľbu satirických vzduchoviek a určite ju udrie z akejkoľvek vzdialenosti. Dôvodom je zmeškaná srbská politika z 90. rokov, ktorá viedla k vojnám s bezprecedentnými dôsledkami pre Srbov a ďalšie národy v bývalej SFRJ. Keby bola táto politika miernejšia a mierumilovnejšia, aforisti a satirici by mali oveľa užšie priestory pre humorné konanie a štát by mal oveľa širšie hranice. Takto sa ľuďom ukážu veci: kým jedna nezmení, druhá nezmizne. V zlých časoch a na pohanoch.
Rade Djergovic začína svoju (h) vražednú ságu o Srbsku aforizmom: Kurt a Murta sú našimi prvými jazdcami Apokalypsy. No, on pokračuje hrubým priznaním alebo odhalením: Oslavujeme tiež víťazstvá. Len ich mať. Toto je doplnené logickým pozorovaním: Videl som šťastných ľudí. Opúšťali Srbsko. A úprimné autobiografické priznanie: Môj dedko bol na partizánoch, kým štát neuznal Četníkov za armádu oslobodenia. Toto je dnes prípad celej Bosny a Hercegoviny, pretože bol zničený a oslobodený všetkými v rovnakom čase na začiatku 90. rokov. Boh zakázal ich dušiam, ako by povedala moja neskoro.
Keby to bolo ohromujúce, ako to nebolo a predtým (predtým) viedli múdri, nie zlí a blázni, dnes by sme boli rešpektovaným národom a vysoko civilizovanými ľuďmi. Preto Rade Đergović s nostalgiou poznamenáva: Ľudia sa už viac nedejú . Je preč! A ako environmentálne uvedomelý autor uzatvára: Srbsko je ekologický štát. Privatizáciou sociálneho vlastníctva sa v ňom všetko vyčistí! Nuž, s takmer rezignáciou hovorí: Rozhodli ste sa zostať v Srbsku? Prijmite sústrasť! Verný Rade vyjadruje odsúdený vlastenectvo s aforizmom: Srbsko je v mojej krvi. Preto som anemický. A k tomu dodáva ďalšiu diagnózu: Žijem v depresii! To znamená v Srbsku! V takom stave …Som typický zástupca svojich ľudí. Som naboso. Takmer hrozivo varuje: Nedotýkajte sa môjho strateného Kosova! Pretože za posledný čas sa ukázalo, a ani raz sa nepreukázalo, čo je bumerang … Bumerang je srbská spätná väzba. Nakoniec sa potvrdilo, že… Srb sa spolieha na Srba iba vtedy, ak sú obaja opití.
No, to je ten aforistický alebo skôr humorný satirický príbeh Rady Djergovičovej, ktorý humorne rozprával v srbskej spätnej väzbe. Kniha tohto symptomatického a sympatického titulu bola obohatená recenziami Nedeljka Popadica a Aleksandara Cotrica a karikatúry boli doplnené a zdobené vynikajúcimi karikaturistami: Nikola Dragash, Aleksandar Blatnik, Sasa Dimitrijevic, Goran Celicanin, Sava Babic a Milenko Kosanovic. Spätná väzba sa tak stala pitnou a čitateľnou knihou o našej búrke pre všetky budúce a lepšie časy.
Ivo Mijo Andric

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments