Dnes aktuálne náš slovenský novomestský výtvarník, humorista Vladimír Pavlík

Náš popredný slovenský karikaturista Vladimír Pavlík – je podobne ako mnohí jemu podobní umelci teraz na zaslúženom a málo platenom dôchodku – oveľa viac zavalený (zaneprázdnený) prácou, ako keď bol zamestnaný a dostával za svoju prácu mesačný plat. Je to zaujímavý a zároveň smutný paradox. Ale čo sa dá robiť, také časy žijeme, to je asi tá rokmi opakujúca sa sľubovaná svetlá budúcnosť. Robiť takúto tvorivú činnosť bez adekvátneho ocenenia, to musí byť ozaj hobby spojené s láskou a záľubou. A (ne)čuduj sa svete, neraz takýto majstri musia mnoho razy čeliť aj obrovskej závisti a „odpratávať“ polená, ktoré im mnohí neprajníci hádžu pod nohy. Keď dostaneme do Humorikonu mailom takéto výtvarné, aktuálne a vysoko profesionálne a zároveň navyše vtipné dielka, až sa nám nechce veriť, pritom podobné pocity a asociácie musia tieto obrázky vyvolávať aj u našich čitateľov, čomu sme radi. To iba tak na úvod…Nechajme však hovoriť autora:

„Mám rád svet farebných veselých i vtipných príbehov, ktoré vymýšľam a starostlivo ukladám na maliarske plátno. Tieto obrázky majú stále nové a nové pokračovania. Niekedy sa sústredím vo svojej umeleckej tvorbe na obrázky úsmevno – smutné, alebo tak trochu aj milo sarkastické. Predovšetkým však maľujem s láskavým pohľadom na svet okolo nás, komponujem s veľkou obrazotvornosťou a fantáziou. Môj maliarsky svet je v dnešnom, tak odpudivo materiálnom prostredí, neskutočne plný dobra, poetických, neuveriteľných príbehov fantázie a hier, svet výmyslov a šibalstiev, radosti a vtipnej pointy. Kresliarsku a maliarsku tvorbu však nemožno od seba oddeliť, nakoľko sa navzájom ovplyvňujú. Nielen námetmi, poetikou, myšlienkou ale i samotnou kresliarskou technikou. Doteraz som ich nakreslil okolo stotisíc. Veľa z nich prezentujem aj zahraničí na medzinárodných súťažiach a festivaloch kresleného humoru za ktoré som získal veľa ocenení. Nedávno som spolu s kolegom aforistom vydal knihu s názvom Sme nielen za priateľské ovzdušie, v ktorej obrázkami a myšlienkami kopírujeme súčasnú devastáciu životného prostredia. Naplňuje ma táto výtvarná práca, ktorá čo do tvorivosti je hodnotovo na vyššom leveli ako materiálna.“

Snáď ešte treba podčiarknuť, že v týchto dňoch organizátori v novomestskej Galérii umenia intenzívne pripravujú tohoročný Novomestský osteň v nádeji, že ho „neskolí“ koronavírus. Riaditeľom podujatia je Vladimír Pavlík, ktorý je jeho spoluzakladateľom i riaditeľom. O tejto pravidelnej súťaži vás budeme včas informovať. Prinášame zopár obrázkov z najnovšej tvorby autora:

 

Vladimír Pavlík

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ivan Vajda
Ivan Vajda
20 days ago

Rád si vždy prezriem karikatúry Vlada Pavlíka! Málo politiky a veľa dobrých nápadov, ktoré rozveselia.