Dnes aktuálne Pavol Janík

Aktuálna satira (prevzaté z DAV/DVA)

Zdá sa, akoby tento článok nesúvisel s humorom, no takýto pravdivý pranier, ktorý súvisí s kultúrnymi aktivitami, sa týka aj nášho profesionálneho slovenského humoru a satiry a preto stojí za povšimnutie. Pretože nám profesionálnym slovenským humoristom ide o zachovanie „zlatého pokladu“, čiže významnej časti slovenskej kultúry a jej histórie v tejto oblasti. No kým mi v Humorikone sme bez akejkoľvek finančnej podpory, v tomto kultúrnom spolku, teda v Matici, ako uvádza autor príspevku Pavol Janík, je iba na platy zamestnancov každý rok vynaložených množstvo finančných prostriedkov zo štátnej pokladnice. Pritom aktivity tejto inštitúcie, ktorá sa hrdí prívlastkom Slovenská, veľmi nevidieť. Prečítajte si a dozviete sa viac.

Včelia kráľovná slovenská

Cudzie slovo je prevzaté z iného jazyka priamo alebo sprostredkovane. Matica v Srbsku, Chorvátsku i v Bosne a Hercegovine označuje včeliu kráľovnú (queen bee), ktorá sa v slovenčine nazýva aj včelia matka. Ide o oplodnenú včeliu samičku, ktorá intenzívnym kladením až 1 500 vajíčok denne zabezpečuje obnovu včelstva, ktoré má v lete 40 000 až 70 000 robotníc a v období rozmnožovania niekoľko stoviek až tisíc trúdov.
.
V slovenčine matica označuje voľnú časť skrutky s vnútorným závitom, usporiadanie matematických prvkov a svojpomocné kultúrne spolky zakladané v minulosti – napríklad Matica slovenská, Matica srbská a podobne. Nemám nič proti Matici z historického hľadiska – môj starý otec Ferdinand Lintner, hoci pochádzal z juhočeského mesta Soběslav, bol v Trnave nielen riaditeľom Slovenskej banky a čokoládovne Figaro, ale aj riadnym členom Matice slovenskej. Na jeho členskej legitimácii je podpísaný ako tajomník Štefan Krčméry a ako správca Jaroslav Vlček. Mimochodom – Štefan Krčméry bol praujec mojej manželky režisérky Mgr. art. Oľgy Janíkovej.
.
Kdeže však sú časy, keď Maticu reprezentovali geniálne zjavy literárnej scény? A celkom určite Matica nie je SVOJPOMOCNÝM KULTÚRNYM spolkom, pretože jej štát ročne vypláca prostredníctvom ministerstva kultúry 1,5 milióna EUR (to je viac ako 45 miliónov korún), z ktorých môže hradiť aj mzdy, o čom sa povedzme Spolku slovenských spisovateľov môže iba snívať. Viem, o čom hovorím, lebo som bol 15 rokov jeho popredným predstaviteľom – predsedom (2003 – 2007), tajomníkom (1998 – 2003, 2007 – 2013) a šéfredaktorom spolkového časopisu Literárny týždenník (2010 – 2013).
.
Navyše – ťažko hovoriť o Matici ako o KULTÚRNOM spolku, keďže má aj vedecké a záujmové odbory typu národohospodársky, politologický či športový. So všetkou vážnosťou sa už prinajmenšom od vzniku súčasnej samostatnej Slovenskej republiky 1. 1. 1993 verejne a márne pýtam, aký zmysel má pretrvávajúca existencia Matice slovenskej a jej financovanie zo štátnych zdrojov.
.
Matica slovenská analogicky ako jej sesterské organizácie iných slovanských etník v habsburskej monarchii vznikla v 19. storočí v rámci úsilia zachovať si kultúrnu identitu. Kto v podmienkach Slovenskej republiky ohrozuje kultúrnu svojbytnosť Slovenska a ako čelí Matica slovenská lokálnemu kultúrnemu bezvedomiu v kontexte európskeho zjednotenia a globalizácie? Vari Matica slovenská chce nahrádzať, alebo duplikovať funkcie celého štátneho aparátu? Lebo takúto ambíciu naznačujú jej vyššie uvedené vedecké a záujmové odbory.
.
Úprimne povedané, neverím, že raz niekto na úrovni vlády SR nájde odvahu ukončiť štátne financovanie Matice slovenskej, teda skoncovať s vyhadzovaním peňazí daňových poplatníkov na neopodstatnené aktivity či len vegetovanie profesionálnych matičiarov. Dokedy budú desaťtisíce slovenských robotníc živiť a tisíce slovenských trúdov oplodňovať Včeliu kráľovnú?

.

ZBOŽNÁ SLOVENČINA – Aforizmy DAV/DVA

SVÄDCI

Vedci svätci.

SVÄTÁK

Svätý sveták.

ÁTRIUMF

Átrium pre triumf.

NOMEN OMEN

Mafián Marián.

PASIVISTA 1

Pasívny aktivista.

PASIVISTA 2

Pasívny pacifista.

DRAHOKAMIH

Okamih drahokamu.

ZBOŽNÁ SLOVENČINA

Bodaj by… = Bože, daj, aby…

Príklady:

Bože, daj, aby vás čerti vzali.

Bože, daj, aby to parom uchytil.

Bože, daj, aby ho porantalo (= aby ho ranila mŕtvica).

Poznámka: Parom = Perún = slovanský boh hromu;

 LUCIFERNÍK

.

ŽIVOPITIE

Základná ľudská potreba.

.

PETRŽALSKÁ VÝTRŽNICA

Najnovší zábavný podnik.

.

ZLÚČNICA

Zlúčenina piesní a tancov.

.

LUCIFERNÍK

Digitalizovaný čert.

.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

3 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Milan Kupecký
Milan Kupecký
4 years ago

Pán profesor súhlasím s Vami, nestačí sa iba biť v prsia – Ja som Slovák! milan, Humorikon

Jaroslav Husár
Jaroslav Husár
4 years ago

Pán Milan,

pán Janík nádherne odpovedal v článku o Matici… Blahoželám mu!

jhusár

Pavol Mikula
Pavol Mikula
4 years ago

Milanko, je to veľmi trefné! Paľo