Dnes aktuálne Pavol Janík

 Zmena pre zmenu?

Zmena pre zmenu, respektíve zmena k horšiemu, je vhodná len pre blázinec. Normálni ľudia vždy očakávajú zmenu k lepšiemu, hoci to často dopadne inak, čoho príkladom je nielen súčasná prezidentka a jej politický i mediálny blok orientovaný proti strane Smer – sociálna demokracia. Od jej predsedu Roberta Fica často počuť všeobecné pripustenie nejakých chýb, ale bez ich konkretizácie a personifikácie.
Ako spisovateľ by som upriamil pozornosť na sféru kultúry. Veď druhoradý autor rozhlasových hier Marek Maďarič bol dlho korunným princom Smeru, preto od Roberta Fica nestačí, že sa od neho dištancuje, kým sa nedištancuje aj od jeho dlhoročného pôsobenia vo funkcii ministra kultúry. To sa týka aj ďalších predstaviteľov Smeru z vymedzenej profesijnej oblasti – počnúc večným predsedom príslušného výboru Národnej rady Slovenskej republiky, ktorým je treťoradý operetný spevák Dušan Jarjabek, a končiac činiteľmi okresného formátu či lokálneho významu, akých reprezentuje napríklad multifunkčný poberateľ platov na všetkých úrovniach riadenia od obce cez kraj až po parlament Ján Podmanický.
Ťažko medzi nimi hľadať skutočné tvorivé osobnosti a tobôž ľudí, ktorí sú schopní a ochotní uznať medzinárodné renomé kohokoľvek – najmä v okruhu hodnotovo prirodzene spriaznených umelcov. So všetkými dôsledkami, ktoré z toho pre mňa vyplynuli, som márne roky upozorňoval na nesporný fakt, že Marek Maďarič na čele ministerstva kultúry Slovenskej republiky vždy a všestranne vychádzal v ústrety opozícii, čím si u nej za štátne peniaze kupoval pakt o neútočení, pričom predpokladal, že na sympatizantov strany Smer – sociálna demokracia sa môže zvysoka vykašľať, lebo mu od nich nič nehrozí. Často som to vnímal ako potvrdenie legendárneho výroku nemenovaného básnika, že strana strane oko nevykole.
Robert Fico je určite dostatočne skúsený stratég, aby vedel, kde môže hľadať či strácať voličov Smeru. Presun stúpencov medzi politickými subjektmi má priezračne jasné pravidlá, napriek tomu, že ich programovo zahmlievajú rozličné sofistikované sociologické prieskumy, a to už nielen vo vzťahu k stranám, ale aj k ich jednotlivým vrcholným predstaviteľom. Dozaista nemožno prehliadnuť nápadné presviedčanie občanov, že ak sú mladší, vzdelanejší a mestskejší, tak určite dajú svoj hlas exprezidentovi Andrejovi Kiskovi, kým tí, čo budú voliť súčasného premiéra Petra Pellegriniho, sa sami automaticky zaradia medzi menejcenných, slaboduchých, vekovo hendikepovaných a celkovo neperspektívnych.
Smer určite nezíska podporu svojich vyhranených oponentov a môže osloviť jedine početný rezervoár ľudí, ktorí nechodia voliť z principiálnych dôvodov – na predchádzajúcich parlamentných voľbách bola účasť 59, 82 %. Azda pohľad na aktuálny zoznam kandidátov povedie k volebnej urne viac občanov?
Mimochodom – na ministerstve kultúry som pôsobil v 80. rokoch, keď ho viedol geniálny básnik Miroslav Válek. Z nasledujúcich šéfov rezortu mu zatiaľ nikto nesiahal ani po päty. Ako vraví iný dômyselný autor – pokrok sa nedá zastaviť, čo je čoraz smutnejší prejav výsmešnej poznámky s opačným významom. Veď spoločenský rozvoj by mal smerovať k vyšším vývinovým stupňom, ale už tri desaťročia sme na každom kroku svedkami všeobecného kultúrneho úpadku.

 Maškarný les 

KONTEXT 1
Jeden ostal na holičkách,
druhý na kaderníčkach.

KONTEXT 2
Poviedka sa poviedla,
rozviedka sa rozviedla.

LUNOCHOD V LUNAPARKU
Na Mesiaci je
námesačné námestie.

EPIGÓN
Chváli sa cudzím perím,
konkrétne cudzím perom.

NA ĽUDOVÚ NÔTU
Zalez za les.

MAŠKARNÝ LES
Maskovanie na schovanie.

POLEVNÍK
Poľovník na love leva.

COSA NOSTRA 1
Je to iba Naša vec,
tvrdí každý špinavec.

COSA NOSTRA 2
Na peniaze nozdry,
na súperov ostrí,
za sebou len kostry.

POSTMODERNÁ ROZPRÁVKA
Kde ste boli, tam ste boli,
boli ste raz tamtam.

KO(S)TOL
Kotolňa v kostole
sa nazýva kostolňa.

Orgány a fatamorgány

FATAMORGÁN 1
Klamlivá predstava funkčného štátneho orgánu.

FATAMORGÁN 2
Klamlivá predstava funkčného pohlavného orgánu.

VYPRCHANÁ PRCHAVÁ PRCHAVOSŤ
Uprchlík prchá, upršlík prší.

TRAGÉDIA KAPITALIZMU
Stále žrať
a stále byť nenažratý.

DILEMA VOLIČA
Jeden za všetkých, všetci za peniaze.

MESTSKÁ POĽADOVICA
Čistý ľad zo špinavej vody.

SNOB
Vysoké ceny
naňho robia hlboký dojem.

MINISTERSTVO ŽIVOTNÉHO PODSVETIA 1
Pracovisko sivých eminencií.

MINISTERSTVO ŽIVOTNÉHO PODSVETIA 2
Tam si vždy posvietia
na všetky podsvetia.

ŽELEZNIČNÁ  SAMICA
Staničná prostitútka.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007), tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013), šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013).

Podporte nás, humoristov!

Stačí malou čiastkou, aby sme vám mohli prinášať trocha humoru, veď je čo na smiech, no viac je toho na zaplakanie. Ináč hrozí našim novinám zaniknutie (Správa pre neprajníkov-chvála Bohu!)

 Nezávislé (až na peniazoch) v internetových novinách Humorikon sa snažíme publikovať to najlepšie zo slovenskej profesionálnej satiry a humoru. Divíme sa, že slovenskú kultúru nepodporili, lebo „pri moci“ bol doteraz  sociálny, národný, slovenský Smer (aspoň tak sa zaraďuje) a dal do rúk rozhodovať (rozkradnúť) o peniazoch určených na rozvoj slovenskej kultúry takým bastardom, ktorí slovenskej kultúre nerozumejú, neprajú a nemajú o jej rozvoj a indetifikáciu záujem! Ak by boli pri moci svetoobčania, slniečkári a Sorosovci, nedivili by sme sa. Pritom nás nová vláda, ako povedal náš bývalý prezident Kiska -, národná mafia DEBOgraticky zlikviduje (veď podľa neho sme vraj mafiánsky štát, nie sa čo diviť, treba to napraviť, najmä ak Kiska začneme u seba). Krátkou satirou pomôžeme im aj my humoristi tým čo sľubujú lepší zajtrajšok (zatiaľ je to iba samý šok), ako sú novovzniknuté politické strany – Spolu, Za ľudí, Progresívne Slovensko ktorí sa hodlajú uchopiť moci a zostaviť novú vládu. Ktorý občan by to nechcel? Dopomôcť k tomu má Maťovičové proti korupčné Oľano. Dovoľte, aby sme predvolebnému sľubu prispeli aj my, svojou skúsenosťou a poznámkou, ako by to v budúcnosti (NE)malo vyzerať…
——————————————————————————————
Podali sme legálne, na základe VÝZVY žiadosť o podporu internetového Humorikonu. Pritom sme rok pracovali zadarmo a mali (máme) za tých 12 mesiacov 100- tisíc vstupov!!! Ako sme sa dozvedeli z dôverných vyšších kruhov, nedávno sa k podpore jednotlivých projektov zišla komisia (vraj odborná-chceli by sme veriť, odkiaľ by sa vzala) vraj na schválenie a podporu projektov. Komisia sa síce zišla, ale až doteraz zisťujeme a hľadáme, že komu…

(tvorcovia a priaznivci Humorikonu)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments