DNES AKTUÁLNE PETER RÁZUS, PREDSEDA PREŠOVSKÉHO OBČIANSKEHO ZDRUŽENIA PRERAG

AntiHybrid, výstava kresleného humoru spojená s komentovanou prehliadkou, bola súčasťou festivalu EMBARGO, ktorý je zameraný na ochranu ľudských práv a koná sa v Záhrade – centre nezávislej kultúry v Banskej Bystrici.

Medzinárodný deň ľudských práv…aj neľudských?

Karol Čizmazia – slovenský autor kresleného humoru sa prezentoval svojou tvorbou v Galérii kýchania mozgu v Prešove. Výstavná kolekcia zobrazovala ľudské hlavy poznamenané sebadeštrukčnou deformáciou i dlaňami meniacimi sa zo symbolu mierového pozdravu na nebezpečný nástroj agresivity. Okrem výtvarnej činnosti sa Karol Čizmazia venuje aj editovaniu portálu http://www.cartoongallery.eu/englishversion/. Výstavu môžete vidieť do konca januára tohto roku.
V 21. storočí je vojna nielen ozbrojeným konfliktom, ale aj informačným. Strany konfliktu všemožne bojujú o priazeň verejnosti, čím si vnucujú vlastnú politickú vôľu.
Problém manipulácie verejnej mienky je mimoriadne naliehavý. Destabilizuje spoločnosť a ohrozuje bezpečnosť a demokraciu. Je možné stať sa obeťou informačného útoku pod vplyvom nielen popredných médií, ale aj sociálnych sietí, ktoré sú často zneužívané „trolmi“, snažiacimi sa deformovať názory, myslenie a správanie ľudí. Falošné správy a čierna propaganda sa stali účinným nástrojom hybridnej vojny.
Jedným z protiopatrení je karikatúra, ktorá pomocou satiry zosmiešňuje a upozorňuje spoločnosť na akútne problémy súčasnosti. Výstavy prezentovali diela ironickej grafiky významných umelcov z 27 krajín sveta, ako Angel Boligan (Mexiko), Bernard Bouton (Francúzsko), Willem Rising (Holandsko), Ali Shafei (Irán), Elena Ospina (Kolumbia), Freddy Willami (USA), Gai Gulbao (Čína) a ďalší. Výstava „ANTIHYBRID“ sa konala vo viacerých mestách Slovenska a aj v meste Užhorod v Národnom múzeu Tarasa Ševčenka. Výstavy podporili Veľvyslanectvo USA a Veľvyslanectvo Holandska na Slovensku.

Peter Rázus

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments