Prešovská Galéria kýchania mozgu v gescii OBČIANSKEHO ZDRUŽENIA PRERAG a najmä podpory zo zahraničia, organizuje v mnohých mestách výstavy prác slovenských i zahraničných autorov. Počas pandémie to boli mnohé virtuálne podujatia a prehliadky, ktoré postupne nadobúdajú pôvodný charakter spred dvoch a viac rokov. Preto obetaví prešovskí organizátori realizujú opakovane reálne prezentácie nielen v materskom výstavnom priestore, ale i v centre nezávislej kultúry Wave, Galérii Abylimpiáde, knižnici Prešovskej univerzity a v priestoroch obchodných centier a ak treba a je záujem o tento druh kultúry, i v ďalších mestách Slovenska. Kurátorská spolupráca sa začala reprízou výstavy Slobodní ľudia. Túto výstavu kresleného humoru videlo minulý rok na Slovensku, v Poľsku, Maďarsku, Česku i na Ukrajine takmer 7 000 návštevníkov a jej aktuálnosť si vyžiadala reprízu. Ďalšie výstavy patria najmä zahraničným autorom – Jiřímu Srnovi, Musa Gumusovi, Bernardovi Boutonovi, Karolovi Čizmaziovi, Slawkovi Makalovi, Angelovi Boliganovi , Mijtaba Heiderparnahovi a Mojmírovi Mihatovi.
V týchto dňoch je to výstava AntiHybrid a kolekcia kresleného humoru Kýchanie mozgu – Brain Sneezing, ktorú pripravili Prešovčania v spolupráci s nórskymi partnermi Free Feeling. Inštaláciu výstav uskutočnili prešovskí organizátori pod vedením predsedu združenia PRERAG Petra Rázusa aj v ďalších mestách na východe Slovenska. – Nápadov a záujmu zo strany ďalších organizátorov je veľa, škoda len, že podpora zo strany štátu, konkrétne ministerstva kultúry, ktorému by svedčal prívlastok ministerstvo zemetrasenia, podporiť kreslený humor ako osobitný žáner je nulová – konštatoval na záver príspevku kurátor výstavy. AntiHybrid je medzinárodná výstava kresleného humoru ako súčasť festivalu Divadelná jar Jána Roháča v Nitrianskom Pravne, venovaná 90. výročiu narodenia nezabudnuteľného skvelého slovenského televízneho režiséra. Mnohí zo žijúcich obyvateľov Nitrianskeho Pravna poznali i jeho rodičov. Po prvý raz sa s písomným materiálom o režisérovi Jánovi Roháčovi stretávame v regionálnej publikácii, v monografii o Nitrianskom Pravne, ktorá bola vydaná k 650 výročiu obce v roku 1985, i v rámci spomínanej sprievodnej humoristickej výstavy. Nepočítajúc odborné a popularizované články uverejňované o jeho práci v rôznych periodikách. Oveľa viac slovenského režiséra Jána Roháča poznali vo svete, kde žil a tvoril, napríklad v Prahe (známe sú najmä programy na ktoré ešte žijúci pamätníci s nostalgiou a obdivom spomínajú, ako boli Karel Gott v Lucerne a Karel Gott v Slaném) no i v Bratislave a v jeho rodnej obci. Dnes splácame dlh svojej doby tejto výraznej režisérskej osobnosti, vraciame sa k jeho menu úprimne a radi, ktorého nositeľom je od roku 1993 aj divadelný súbor Janka Roháča. Vraciame sa k nemu dnes už iba s nádychom nostalgie, spomienok i ľútosti, že sa tak nestalo počas jeho života, v rozkvete jeho tvorivých síl. Nech slovenskí i českí diváci nikdy nezabudnú na túto režisérsku jednotku svojej doby, na jeho programy, kolegovia herci s obdivom si zaspomínajú na spoločné chvíle strávené s ním pri práci. Želajme si, aby jeho rodáci nikdy nezabudli na túto výraznú slovenskú osobnosť slovenskej i československej televíznej i divadelnej tvorby.
Zrodil sa preto nápad práve v jeho rodisku spojiť jeho meno s festivalom zábavného ochotníckeho divadla, kde divadelné tradície siahajú až do roku 1934, kedy sa po prvý krát zrodilo v ich obci Nitrianske Pravno. Na výstave sa osobne zúčastnili známi vynikajúci karikaturisti ako Vladimír Kazanevský a Bobo Pernecký. Návštevníci výstavy môžu vidieť aj práce Wiléma Rasinga, Silviana Mella, Viktora Bogorada, O. Sekoera a ďalších umelcov. Výstava bola podporená veľvyslanectvom Holandska na Slovensku. Pre zaujímavosť prinášame zopár ohlasov divákov:
Sme radi, že výstava Kýchanie mozgu – Brain Sneezing sa konala niekoľko desiatok kilometrov od Užhorodu, v meste Prešiv, ktoré je jedno z centier karikatúrneho života na Slovensku. Veľká vďaka organizátorovi medzinárodných súťaží a výstav kreslených obrázkov, karikatúr Petrovi Rázusovi a jeho manželke Magde za takéto zaujímavé kultúrne podujatie v týchto vyhrotených a ťažkých časoch…
Treba vysoko oceniť výstavu AntiHybrid v Bardejove, v bašte kultúrneho komunitného centra, proste výstavu kresleného humoru najmä ukrajinských autorov Vladimíra Kazanevského, Olexy Kustovského, Igora Lukaychenka doplnenú o obrázky Willema Rasinga, Bernarda Boutona, Pavla Matušku, Viktora Bogorada, Boba Perneckého a ďalších, ktorá bola spojená s besedou s Vladimírom Kazanevským. Radšej raz vidieť, ako stokrát čítať…
Antihybrid – výstava kresleného humoru ukrajinských a svetových autorov kresleného humoru v Bardejove za osobnej účasti Vladimíra Kazanevského, nositeľa prestížnej ceny Kofiho Anana, ktoré mu udelila svetová organizácia Freedom Cartoonists Foundation v Ženeve. Veľmi vydareným podujatím bolo aj kultúrne podujatie, na ktorom bol Vladimír Kazanevský hosťom talk šou Bystriny zameraného na rozvoj komunitného partnerstva.
Prešovská výstava Kýchanie mozgu – Brainsneezing, v rámci festivalu kresleného humoru, pokračuje naďalej kolekciami výstav svetových i domácich autorov. Sú postupne inštalované vo Wave – centrum nezávislej kultúry, Galérii Abylimpiáda, Univerzitnej knižnici PU, v obchodných centrách Novum a Eperia. Organizátori podujatí ďakujú aj za podporu z dotácie mesta Prešov v hodnote 2 869 eur.
Že je o výstavy veľký záujem, prinášame v dnešnej časti Humorikonu, Dôkazom je množstvo fotografií ktoré dokumentujú záujem verejnosti o tieto podujatia. Kiež by si to všimli aj pracovníci ministerstva kultúry, ktorí žiaľ naše slovenské satiricko-humoristické médium dosiaľ nepodporili s odôvodnením, že má kolísavú (po našom hojdaciu) úroveň. Podobne sú žiaľ nevšímaví ani k ďalším kultúrnym podujatiam tohto druhu na našom prekrásnom Slovensku. Prinášame teda dôkaz, že slovenská kultúra ešte ako tak dýcha a je o ňu záujem:
Peter Rázus
——————————————–
Znova prosíme touto cestou oligarchov, podnikateľov, politikov i priaznivcov, aby pomohli a prispeli zo svojho nadmerného bohatstva teraz v neštandardných časoch inflácie a prehlbujúcej sa priepasti medzi bohatými a chudobnými, na záchranu Humorikonu prezentujúceho a bojujúceho za záchranu tohto druhu slovenskej kultúry ľubovoľnou finančnou čiastkou na účet – IBAN: SK 54 7500 0000 0040 0096 0499. Ďakujeme!