Dnes aktuálne predsedníčka Občianskeho združenia Cyrilometodiada Daniela Suchá

Položením kvetov k pamätníku svätého Cyrila a svätého Metoda si na Nitrianskom hrade uctili svätých solúnskych bratov

 Na stavbe Európy je aj časť nášho muriva, slovanského…

Štrnásteho februára tohto roku uplynulo 1154 rokov od smrti Konštantína – svätého Cyrila, ktorý bol významným byzantským teológom, kňazom, mníchom, filozofom a diplomatom, jedným z najvýznamnejších učencov 9. storočia. Pri tejto príležitosti si Nenad Adžemović, prvý tajomník Veľvyslanectva Srbskej republiky na Slovensku a predsedníčka občianskeho združenia CYRILOMETODIADA Daniela Suchá uctili svätých solúnskych bratov položením kvetov k pamätníku svätého Cyrila a Metoda na Nitrianskom hrade. V Katedrále svätého Emeráma sa zúčastnení modlitbou poďakovali Všemohúcemu za dar svätých solúnskych bratov a s históriou Nitrianskeho hradu prítomných, vrátane  srbského veľvyslanca pána Nenada Adžemovića stručne oboznámila Daniela Suchá.
V ten  deň si prítomní zároveň pripomenuli 15. výročie ustanovenia Bratislavskej arcidiecézy, ktorú zriadil v ten deň v roku 2008 Svätý otec Benedikt XVI. dekrétom Slovachiae sacrorum Antistites a zároveň si pripomenuli aj 15. výročie zriadenia Žilinskej diecézy. J. E. Mons. Viliam Judák, nitriansky biskup, v roku 2019 pri príležitosti 1150. výročia úmrtia svätého Cyrila uviedol:
„Cyrilo-metodská úcta je hodnota, ku ktorej by sme sa mali v správnej podobe vrátiť ako k fundamentu. Pretože na stavbe Európy je časť aj nášho muriva – slovanského. Áno, pre takúto hlbšie zjednotenú Európu mala značný prínos aj Cirkev v slovanských krajinách. Zriecť sa toho znamená ľahkomyseľne sa obrátiť chrbtom k týmto vzácnym hodnotám a byť falšovateľom dejín. Slovania majú veľa spoločného aj dnes. Buďme za to Bohu vďační a zodpovední!“

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments