Dnes aktuálne slovenský básnik, dramatik, prozaik, aforista, prekladateľ, publicista a reklamný tvorca PAVOL JANÍK

Virtuóz slovenskej literatúry Pavol Janík (1956) je básnik, dramatik, prozaik, aforista, prekladateľ, publicista a reklamný tvorca. Ťažisko jeho tvorivej činnosti spočíva v poézii. Už svojím knižným debutom Nezaručené správy (1981) upútal pozornosť vrcholných autorít slovenského literárneho života. Predstavil sa ako básnik civilného tónu a spontánneho básnického výrazu, ktorému nechýba schopnosť irónie a sebairónie. Táto poetika sa stala typickou pre celú jeho tvorbu, ktorá popri kritickom charaktere nadobudla aj humorný až groteskný rozmer. Jeho výraz sa stáva strohým až aforistickým. Preto je celkom zákonité, že do sféry literárnych záujmov Pavla Janíka sa dostali aj aforizmy založené na myšlienkovom a významovom posune v rámci jazykovej hry.

Dnes prinášame jeho príspevok k Svetovému dňu poézie, ktorej súčasťou je – nielen v jeho prípade – aj duchaplný a dômyselný humor.

Slovo dnes nemá hlavné slovo

V roku 1999 UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) vyhlásila 21. marec za Svetový deň poézie (Poetry Day).

Klasickú kultúru pred časom vytlačil kult hercov a ten medzičasom nahradil kult hlásateľov či moderátorov. Mohlo by sa zdať, že slovo ešte má aké-také šance. Ibaže jeho populárni nositelia sa radšej blysnú imidžom golfového hráča, ako imidžom trúsiteľa duchaplných myšlienok. Kto sa už dnes chváli svojou kultúrnosťou, vzdelanosťou a sčítanosťou? Ak je slovo dar, tak sa zdá, že ľudia si od nepamäti nevážia dary a väčšmi si cenia to, čo musia zaplatiť. Slovom – slovo dnes nemá hlavné slovo, aj keď isto ešte nepovedalo posledné slovo. Kým sa slovo opäť raz dostane k slovu, budeme sa naďalej bez slova obklopovať technickými prostriedkami, umožňujúcimi okamžité spojenie s celým svetom a stále viac budeme zabúdať na to, či ešte máme komu čo povedať. Možno sa ešte kde-tu zachveje básnické slovo ako trblietavá slza, v ktorej sa zrkadlí more nádeje i oceán bezútešnosti. Nie som si však istý, či poézia ešte raz vyšle signály schopné vzrušiť unudených spotrebiteľov vlastného života. Svet na pohon peňazí pripomína rýchlu montáž filmových záberov, prehľad najotrasnejších udalostí čiernej kroniky, topkolekciu vojnových zločinov, výtrysk prchavých pocitov a zostrih rozmazaných snov. Na začiatku všetkého bolo slovo, ktovie, čo bude na konci. Možno už len hrobové ticho. Alebo ohlušujúci rachot. Zo zlomkov večnosti, ktoré máme na tomto svete k dispozícii, sa usilujeme uhádnuť zmysel života, logiku dejín a našu epizódnu úlohu v celkovom kontexte skutočnosti. Poézia je tu na to, aby naše márne úsilie dosiahnuť nemožné malo svoj nezameniteľný štýl.

 

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor) predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007) tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013) šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013) Jeho diela preložili do 28 jazykov a publikovali v 45 krajinách.

PAVOL JANÍK

————————————————————————

PODPORTE nezávislé médium Humorikon – jediné slovenské internetové médium svojho druhu ľubovoľnou finančnou čiastkou! Všetok obsah na týchto stránkach je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie jednotlivých strán. Máme veľa nápadov ako sa neustále zlepšovať a ponúkať vám naďalej čo najkvalitnejší žurnalistický obsah. Pod hlavičkou slovenskej pôvodnej satiricko-humoristickej tvorby sú to všetky literárne žánre, vrátane humoresiek, rozhovorov, fejtónov a drobných literárnych útvarov. Prirátajúc informácie z rôznych podujatí! Kultúra na Slovensku je v závese a satira a humor sa dnes ako žáner objavujú v médiách iba ak sem-tam sporadicky. Hoci existujeme iba niečo vyše roka, bez vašej pomoci čitateľov a autorov sa ďalej nepohneme.

Mimochodom, zaznamenali sme už bezmála 30 000 vzhliadnutí a obsahom je zaradenie za vyše ročné obdobie približne 1510 príspevkových strán od desiatok popredných slovenských i zahraničných autorov, profesionálnych humoristov, tvorcov duchaplného slova a vtipnej karikatúry!
Je tu možnosť ako nám pomôcť aj forma inzercie a reklamy. Na to vám vystavíme daňový doklad!!!

Ak nám chcete pomôcť skvalitniť noviny, respektíve podporiť slovenskú kultúru v oblasti humoru a satiry, ako i kvalitnú žurnalistiku, máte možnosť poukázať nám legálne 2% z dane na podporu Humorikonu. Sme riadne evidovaní na daňovom úrade. Prípadne telefonický kontakt: 0907 905 537.
Potrebné údaje: IČO: 42120977
Súpisné orientačné číslo: 1723/3

Môžete tak urobiť i prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499
Ďakujeme!
———————————————————————————————————————

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments