Dnes aktuálne spisovateľ, publicista a poet Pavol Janík

Pranier

Investigatívna žurnalistika neexistuje

Bezprostredne po tragickej smrti mladého slovenského investigatívneho novinára a jeho priateľky, respektíve po ich vražde, som verejne prezentoval niekoľko závažných skutočností. Predovšetkým som vyjadril sústrasť pozostalým, hoci som obete osobne nepoznal, v živote som nepočul ich mená, nikdy som nečítal nijaký článok usmrteného žurnalistu a asi raz som sa pozrel na server, pre ktorý pracoval, ale viackrát som môj čitateľský pokus neopakoval, pretože nie som schopný a ochotný zvyšovať sledovanosť tzv. hlavného prúdu médií, ktorých neprofesionalita a záľuba v škandalizovaní ma apriórne uráža.
Nechcel som ani rozmnožovať rady tých, ktorí využívajú tragédiu na vlastné zviditeľňovanie. Ani teraz sa nebudem hrať na amatérskeho detektíva a pri tejto príležitosti sa znova priznám, že nepodlieham konšpiračným teóriám, pretože za podstatnejšiu pokladám konšpiračnú prax.
Ak treba sformulovať posolstvo, ktoré zodpovedne reflektuje tragickú udalosť, tak nemožno obísť niekoľko kľúčových tém. Nijaká investigatívna žurnalistika v skutočnosti neexistuje. Vždy ide iba o inscenovaný únik informácií vrátane najznámejšej aféry Watergate, ktorá viedla k rezignácii amerického prezidenta Richarda Nixona na základe článku v The Washington Post. Po vyše troch desaťročiach sa potvrdilo, že tzv. anonymný zdroj investigatívnych novinárov bol zástupca riaditeľa FBI (Federal Bureau of Investigation) Mark Felt, dlho známy len pod krycím označením Deep Throat (Hlboké Hrdlo).
Keby akúkoľvek vraždu pripravovalo slovenské podsvetie, tak by určité signály prostredníctvom svojich ľudí v kriminálnom prostredí mala zachytiť niektorá zo slovenských spravodajských inštitúcií, ktorých je na pomery malej krajiny dosť veľa. Nielen tajné služby – civilná a vojenská, ale aj výzvedné organizačné zložky polície a colnej správy.
Pravdepodobnejšia je možnosť, že si nemenovaná veľmoc objednala destabilizáciu Slovenska a jeho zaradenie medzi nebezpečné krajiny. Tomu zodpovedala aj otázka o vyvodení politických dôsledkov, ktorú hneď na prvej tlačovej konferencii generálneho prokurátora už v zárodku kauzy položil redaktor nemenovaného denníka. Veľavravná bola okamžitá medzinárodne koordinovaná kampaň s cieľom vymeniť vtedajšiu vládnu garnitúru Slovenskej republiky pod vplyvom masívnych protestov a mimoriadneho mediálneho tlaku.
V načrtnutých súvislostiach som vtedy pokladal za dôležité zdôrazniť ešte jednu veľmi nešťastnú okolnosť, ktorá medzičasom nadobudla naozaj obludné rozmery. Ide o pokračujúce sústredené úsilie kriminalizovať politikov, pričom sa na ich diskreditáciu využívajú protirečivé svedectvá odsúdených niekoľkonásobných vrahov, ktorí chcú dosiahnuť skrátenie svojich trestov. Je to nebezpečná hra, ktorá môže opäť vracať slovenskému podsvetiu sebavedomie, vyplývajúce zo súčinnosti so špeciálnymi bezpečnostnými štruktúrami. A to je problém, ktorému by mali venovať zvýšenú pozornosť kompetentní štátni činitelia a zodpovední predstavitelia médií. Chápem, že toto moje zbožné želanie je len výkrik do tmy.

Orgány a fatamorgány 

FATAMORGÁN 1
Klamlivá predstava funkčného štátneho orgánu.

FATAMORGÁN 2
Klamlivá predstava funkčného pohlavného orgánu.

VYPRCHANÁ PRCHAVÁ PRCHAVOSŤ
Uprchlík prchá, upršlík prší.

TRAGÉDIA KAPITALIZMU
Stále žrať
a stále byť nenažratý.

DILEMA VOLIČA
Jeden za všetkých, všetci za peniaze.

MESTSKÁ POĽADOVICA
Čistý ľad zo špinavej vody.

SNOB
Vysoké ceny
naňho robia hlboký dojem.

MINISTERSTVO ŽIVOTNÉHO PODSVETIA 1
Pracovisko sivých eminencií.

MINISTERSTVO ŽIVOTNÉHO PODSVETIA 2
Tam si vždy posvietia
na všetky podsvetia.

ŽELEZNIČNÁ SAMICA
Staničná prostitútka.


Maškarný les 

KONTEXT 1
Jeden ostal na holičkách,
druhý na kaderníčkach.

KONTEXT 2
Poviedka sa poviedla,
rozviedka sa rozviedla.

LUNOCHOD V LUNAPARKU
Na Mesiaci je
námesačné námestie.

EPIGÓN
Chváli sa cudzím perím,
konkrétne cudzím perom.

NA ĽUDOVÚ NÔTU
Zalez za les.

MAŠKARNÝ LES
Maskovanie na schovanie.

POLEVNÍK
Poľovník na love leva.

COSA NOSTRA 1
Je to iba Naša vec,
tvrdí každý špinavec.

COSA NOSTRA 2
Na peniaze nozdry,
na súperov ostrí,
za sebou len kostry.

POSTMODERNÁ ROZPRÁVKA
Kde ste boli, tam ste boli,
boli ste raz tamtam.

KO(S)TOL
Kotolňa v kostole
sa nazýva kostolňa.

Nápady na odpadnutie 

NOVÁ LOGIKA NÁŠHO LOGIKA
Odpady vznikajú odpadnutím,
výhody vznikajú vyhodením.

VHODNÁ ZHODA
Čo verejný činiteľ,
to verejný ničiteľ.

POSLANECKÁ TAKTIKA
Zdržovanie a zdražovanie.

NEALKOHOLICKÉ STRANY
Majú menej voličov
ako je v nealkoholickom pive alkoholu.

VEĽKO(S)LEPÝ BULVÁR I
Široká slepá ulica.

VEĽKO(S)LEPÝ BULVÁR II
Médiá, ktoré vidia len to, čo chcú.

BRATISLAVSKÁ MATEMATIKA
Petržalka – piata štvrť.

 

Playboysa 

MARKSIZMUS-SPENCERIZMUS
Nákupná horúčka.

ŽE SI ZVER SA MI
Zver sa mi, že si zver.

PRAFICA
Ficova pravicová ľavica.

ODVODY A PODVODY 1
Modré knižky za socializmu.

ODVODY A PODVODY 2
Druhý dôchodkový pilier.

ADELIN OTEC
Najnovší literárny pseudonym.

ŠOU BIZNIS
Kult osobností
vystriedal kult neosobností.

KULTÚRNY PRIEMYSEL
Zmysel pre nezmysel.

SKROMNÉ SÚKROMNÉ MÚZEUM
Pamätná predizba.

ABSTINENT
Neholduje pôžitkom.

ABSINTENT
Holduje absintu.

DOBRAZ 1
Doraz obraz dobra!

DOBRAZ 2
Doraz obra dobra!

PLAYBOYSA
Nebojsa po perestroyke.

Pavol Janík
—————————————————————
PODPORTE nezávislé médium Humorikon – jediné slovenské internetové médium svojho druhu ľubovoľnou finančnou čiastkou! Všetok obsah na týchto stránkach je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie jednotlivých strán. Máme veľa nápadov ako sa neustále zlepšovať a ponúkať vám naďalej čo najkvalitnejší žurnalistický obsah. Pod hlavičkou slovenskej pôvodnej satiricko-humoristickej tvorby sú to všetky literárne žánre, vrátane humoresiek, rozhovorov, fejtónov a drobných literárnych útvarov. Prirátajúc informácie z rôznycj podujatí! Kultúra na Slovensku je v závese a satira a humor sa dnes ako žáner objavujú v médiách iba ak sem-tam sporadicky. Hoci existujeme iba niečo vyše roka, bez vašej pomoci čitateľov a autorov sa ďalej nepohneme.

Mimochodom, zaznamenali sme už vyše 29 500 vzhliadnutí a obsahom je zaradenie za vyše ročné obdobie približne 1510 príspevkových strán od desiatok popredných slovenských i zahraničných autorov, profesionálnych humoristov, tvorcov duchaplného slova a vtipnej karikatúry!

Je tu možnosť ako nám pomôcť aj forma inzercie a reklamy. Na to vám vystavíme daňový doklad!!!

Ak nám chcete pomôcť skvalitniť noviny, respektíve podporiť slovenskú kultúru v oblasti humoru a satiry, ale i kvalitnú žurnalistiku, máte možnosť poukázať nám legálne 2% z dane na podporu Humorikonu. Sme riadne evidovaní na daňovom úrade. Prípadne telefonický kontakt: 0907 905 537.
Potrebné údaje: IČO: 42120977
Súpisné orientačné číslo: 1723/3
Môžete tak urobiť i prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499
Ďakujeme!
———————————————————————————————————————

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments