Dnes aktuálne srbský humorista Aleksandar Cotrić

ŠIPAK.RS
Úvodná stránka / aforizmy / Aleksandar Čotrić / antológia arménskeho aforizmu / Blízka vzdialenosť / udalosti / novinky / ANTOLÓGIA ARMÉNSKYCH AFORIZMOV V SRBSKOM JAZYKU
GRANÁTOVÉ JABLKO

 ANTOLÓGIA ARMÉNSKYCH AFORIZMOV NA SRBSKÚ JAZY

Pod názvom „Near Distance“ vyšla v Srbsku ďalšia antológia arménskych aforizmov, ktorá obsahuje viac ako jeden a pol tisíca aforizmov, myšlienok a citátov tridsiatich dvoch spisovateľov, filozofov, šachistov, hercov, štátnikov a ďalších významných osobností. z Arménska a iných krajín. Medzi zastúpenými autormi sú svetoznámy americký spisovateľ arménskeho pôvodu William Saroyan, bývalý majster sveta v šachu Tigran Petrosyan, spisovateľ, prekladateľ a honorárny konzul Srbska v Arménsku Babken Simonyan, spisovateľ, narodený v Srbsku Aris Movsesian, známi arménski spisovatelia Arpen Anait a Jana Dzhangirova, ako aj renomovaní aforisti žijúci v Arménsku – Ashot Nadanyan, Bulharsko – Khachik Lebikyan, Rusko – Michail Atakyan, USA – Tigran Babayan…
Nie je to len prvá antológia arménskych aforizmov v srbskom jazyku, ale vôbec prvá takáto antológia. Aforizmy vybral a z ruštiny preložil Aleksandar Čotrić, zborník vydalo vydavateľstvo „Srpska reč“.
„Aforizmy v antológii sa od seba líšia štýlom, štruktúrou, témami, slovnou zásobou, posolstvami, dĺžkou, no všetky majú literárnu a výtvarnú črtu a – niečo jedinečne arménske v myšlienke, výraze, formulácii, atmosfére, humore. , kritika, irónia…arménčina a aforizmy dominujú n o sú zliatinou filozofie a umenia, pretože sa v nich snúbi hlboká a široká paradoxná myšlienka a účinný a elegantný literárny prejav“, upozorňuje Aleksandar Čotrić v predslove. ku knihe.
„Radosťou pre každého milovníka aforistiky a najmä aforistu je určite poznanie, že „kde tam vonku“, „ďaleko“, v „blízkej vzdialenosti“ sú autori, ktorí vedia a dokážu úspešne zhrnúť svoje myšlienky do najkratšej , malý , malý , ale silný a mocný aforizmus. Samotná myšlienka, že arménsky aforista skutočne existuje, že ním nie je a že nie je jediný, vyvoláva pocit „aforistického arménskeho kozmopolitizmu “ , “ uvádza Slobodan Simić, prezident Belehradského aforistického krúžku. 
„Antológia arménskych aforizmov je dôležitým záväzkom predstaviť srbskému čitateľovi vzdialené i blízke Arménsko, jeho slzy a úsmevy, smútok a dôstojnosť“, uvádza v úvodnom liste veľvyslanec Arménska v Srbsku Ašot Ovakimyan. Igor Damnjanović a Babken Simonjan boli odbornými spolupracovníkmi pri zostavovaní Antológie. Obálku knihy navrhol a nakreslil Tošo Borković. Okrem Slobodana Simića sú recenzentmi Biljana Šahrimanjan Obradović a Ashot Nadanjan. Tu je krátky výber aforizmov z antológie „Near Distance“:

Ak nemôžete predstierať, buďte tým, čo skutočne jete!

Arpen Anait

Priateľstvo nie je láska. Musí to byť vzájomné.

Mihail Atakyan

U vydatých ľudí sa rok života počíta ako dva.

Tigran Babayan

Poranenie mozgu spôsobilo niečo tvrdé a tupé. Pravdepodobná otázka.

Mihail Galustyan

Potrebujeme peniaze, aby sme na to nemysleli.

Valery Aegiantz

Chyba darebáka je jeho dobrý skutok.

Armen Kalashyan

Bývalí vládcovia majú najviac bývalých priateľov.

Hachik Lebikyan

Človek sa učí, kým žije, a študuje, keď je mŕtvy.

Aris Movsesian

Tri veci by mali byť krátke: jazyky, sukne a aforizmy.

Ašot Nadanyan

Ži tak, aby spomínali na teba, nie na tvoju matku!

Vigen Oganyan

Hádať sa s hlupákom je veľká hlúposť.

Ašot Ovsepyan

Šach je hra vo forme, umenie v obsahu a veda z hľadiska náročnosti zvládnutia hry.

Tigran Petrosyan

Niekedy je chyba neurobiť chybu.

William Saroyan

Lepšie byť na slobode vo väzení ako otrok na slobode.

Babken Simonyan

Moje druhé „ja“ má ilúzie vznešenosti: túži sa stať prvým.

Ján Džangirová

Aleksandar Čotrić

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments