DNES AKTUÁLNE ZO SRBSKA DANICA VŔBOVÁ, KOORDINÁTORKA SPOLUPRÁCE NA HUMORISTICKEJ TRASE SLOVENSKO – SRBSKO

Zaujímavý rozhovor pre Humorikon so srbským humoristom Ninusom Nestorovićom

Aforizmus je zrkadlom čias, v ktorých sa láme spisovateľova duša

Aforista Ninus Nestorović je nositeľom ceny Asociácie novinárov Srbska (UNS) za karikatúru a novinársku satiru. S Nestorovićom sme sa rozprávali o odvahe potrebnej na písanie satirických textov, ako aj o tom, do akej miery sa aforizmy dostávajú k poslucháčom. Schopnosť povedať podstatu len niekoľkými slovami pred rokmi pomohla Nestorovićovi bojovať so svojimi kolegami o prežitie tejto formy v tlači, zdôvodnila porota.

V aforizme ste uviedli, že predtým sme mlčali, pretože sme museli, a teraz môžeme mlčať. Prečo sa teraz nemôžeme voľne rozprávať?

-Potrebujeme niekoho, kto bude neustále rozhodovať v našom mene. Bojíme sa zodpovednosti. Bojíme sa následkov našej „odvahy“ povedať svoj názor. Bojíme sa reakcie úradov a mocných. Bojíme sa o svoju budúcnosť a budúcnosť našich detí. Preto sme ticho. Pretože niekedy sme zbabelci a nesmieme vziať život do vlastných rúk.

Ak by sme do našej inteligencie investovali tisícinu toho, čo investujeme do našej krásy, aká krásna by bola táto krajina, napísali ste. Je naša krajina krásna a hlúpa?

-Naša krajina je krásna. Pre mňa najkrajšia na svete. Nedá sa o nás ani povedať, že sme hlúpi…Aj keď niekedy pôsobíme dojmom, že sme…Takže za súčasného stavu máme inteligenciu aj krásu… a predsa nám k tej inteligencii niečo chýba. a tá krása tu vystupuje do popredia…

Ako je možné, že malá každodenná udalosť zrodí nápad na aforizmus?

-„Drobné každodenné aktuálne udalosti“ píšu stránky histórie nášho mravného a duchovného úpadku už viac ako tridsať rokov. Deštrukcia všetkých pilierov našej spoločnosti prostredníctvom tých istých „drobných každodenných aktuálnych udalostí“ viedla k tomu, že „novinári“, speváci, zločinci, prostitútky a politici vyniesli na povrch novú „intelektuálnu elitu“, ktorá toto pretláča krajina sa každým dňom viac a viac rúca.

V akých situáciách vznikajú najlepšie aforizmy?

-Najlepšie aforizmy vznikajú vtedy, keď sa svetlu a jasnosti spisovateľovej mysle podarí aspoň čiastočne osvetliť temnotu, v ktorej žije.

Kde beriete inšpiráciu na písanie textov, ktoré spadajú do oblasti satiry?

-Neexistuje tvorba bez inšpirácie. Bez nej niet života. ani láska. Nie je tam ani aforizmus. Najviac ma inšpiruje ľudská chamtivosť, hlúposť a sebectvo. Z toho vyplývalo všetko zlo tohto sveta – vojny, vraždy, lúpeže, znásilnenia…

Ako ďaleko sa vlastne aforizmy dostanú k publiku?

-Cieľom nie je, aby sa aforizmy dostali k publiku, ale aby sa dostali do mozgu ľudí, ktorí ich čítajú alebo počúvajú. „Popové aforizmy“, ktoré sa čítajú na verejných vystúpeniach, nepatria k tým aforizmom, ktoré by sa mali niekomu dostať na mozog. Rozosmievajú poslucháčov. A to je ich úloha. Pre vážnejšie čítanie, nevtipné aforizmy hľadajte knihy našich špičkových satirikov. Niekedy si ich môžete prečítať aj v tlačených médiách. Žiaľ, stále menej. A tam zvíťazila popová hudba.

Do akej miery podľa vás dnes publikum číta a počúva aforizmy?

-Aforizmy sa čítajú čoraz viac, väčšinou na sociálnych sieťach. Ľahko sa dostanú k publiku. Témami tých aforizmov sú láska, deti, sex, jar… Čoraz viac žien píše aforizmy. To všetko prispieva k popularite aforizmu ako ľahkej a vtipnej formy písania. Skutočných, nahnevaných, satirikov, ktorí píšu o našej realite a spoločenských problémoch, je však čoraz menej, čo vo veľkej miere prispieva k podceňovaniu hodnoty aforizmu ako literárnej formy.

Ľudia hovoria, že človek, ktorý má zmysel pre humor a vie sa zasmiať sám na sebe, nemôže byť zlý. Súhlasí s tým vaša životná skúsenosť?

-Úplne by som súhlasil s vaším tvrdením. Táto vaša otázka je aj odpoveďou na túto otázku. Nič by som k tomu nedodával, okrem toho, že moja životná skúsenosť s tým úplne súhlasí.

Koľko odvahy treba na písanie satirických textov?

-Chce to veľkú odvahu. Na to, aby sa nejaká „ostrá“ satira dostala k čitateľovi, je potrebné, že tak ako má spisovateľ odvahu napísať to literárne dielo, tak aj redaktor musí byť odvážny, aby to dielo vyšlo. Možno ešte viac.

Stalo sa už, že sa niekto negatívne vyjadril k vášmu aforizmu?

-Dostávam veľa chvály za kvalitu mojich aforizmov. A, samozrejme, že chvála poteší. Existuje aj kritika. Väčšinou benevolentný. Sú to moje usmernenia pre ďalšiu prácu na tvorbe nových aforizmov. Sú tam aj zlomyseľné komentáre, ale nemrhám tým nervy ani čas.

Milan Ćulibrk povedal, že humor a satira sú najväčší nepriatelia štátu, čo si o tom myslíte?

-Ak postavíme na roveň vládu a štát (vláda = štát), tak má pán Ćulibrk pravdu…Nepriateľmi (skutočného, zdravého) štátu sú z definície všetci tí, ktorí nepracujú v jeho záujme…Nuž , na základe toho posudzujete sami, kto sú dnes najväčší nepriatelia našej krajiny. A s kým sa naozaj potrebuje vysporiadať.

Do akej miery je aforizmus nadčasový a do akej miery je zrkadlom doby?

-Čas ukáže, že aforizmus je nadčasový, je najlepším sudcom. Aforizmus je zrkadlom času, v ktorom sa zlomí duša spisovateľa.

Dana Vŕbová

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

2 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Daniela Suchá
Daniela Suchá
1 year ago

Blahoželám!!!
Teším sa!!!
Idemo dalje…

Dana Vŕbová
Dana Vŕbová
1 year ago

Milý pán Kupecký,

už dnes-zajtra bude zverejnená v Šipaku nová várka môjho prekladu slovenských aforistov (tých, čo prispeli do Chytania sa slamky). Ak by ste mali vôľu, kľudne mi pošlite ešte niektorých autorov. :)
Chcela som sa opýtať, či by nebolo zaujímavé, aby som spracovala rozhovory so srbskými satirikmi a humoristmi pre Humorikon, a opačne so slovenskými pre Šipak? V posledný čas som sa skamarátila s (v tejto chvíli) najpoprednejším srbským satirikom Ninusom Nestorovićom, tak by som bola rada urobiť s nim rozhovor pre slovenských čitateľov, a ďalej samozrejme aj s pánom Čotrićom, Pavićom, Damjanovićom… Keď ide o slovenských autorov a rozhovory s nimi, to by som sa musela spoľahnúť na Vás a na Vaše odporúčania, a najsamprv by to samozrejme bol aj rozhovor s Vami.

Dajte vedieť čo si myslíte. :)

Srdečné pozdravy zo Srbska, 
Dana