Dnes humoristka, publicistka, scénaristka a moderátorka Eva Jarábková Chabadová z Trnavy

„Som emeritná učiteľka, poetka a humoristka, členka Fóra humoristov pri Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave. Dlhodobo publikujem epigramy a aforizmy v Regionpresse Trnavsko, kde mám stálu rubriku Možno je to tak a ostatné tri roky v Bumerangu, humoristickej prílohe denníka Šport a v internetovom Humorikone. Som autorkou štyroch kníh, dvoch zbierok poézie a dvoch kníh epigramov v poradí: Ži hlavou, V pondelok doma nebudem, Dve z jednej strany a Možno je to tak. V rámci fóra humoristov píšem scenáre k programom knižnice, ktoré zároveň moderujem. Vyznávam filozofiu, že nesmieme mlčať, lebo hovoriť môžeme na rôzny spôsob, ale mlčíme všetci rovnako.“

Dostať peniaze zadarmo nie je utópia

Myslím, že to pôjde, tvrdí Alexander Stredák, koordinátor európskej iniciatívy za nepodmienený základný príjem, v rozhovore “ Peniaze aj bez driny “ v istom periodiku. Samotný pojem dostať čokoľvek zadarmo nie je presný. Každý človek žijúci na zemi, aby vôbec mohol existovať, musí vyvíjať nejakú činnosť, ale tá nie je nikdy rovnako zaplatená. Zoberme si napríklad len také dýchanie. Pacienti napojení na dýchacie prístroje by vám vedeli rozprávať o ťažkej práci. Autor uvádza ako príklad prácu smetiara, ktorá sa v istých situáciách stáva nenahraditeľnou a je súčasťou lukratívneho biznisu. Pojem dostať niečo zadarmo zaváňa dobročinnosťou a na ňu odkázaný nechce byť ani jednotlivec, ani národ.
Alexander Stredák, hlavný koordinátor európskej iniciatívy za nepodmienený základný príjem pre Slovensko a ľudia v tejto skupine, to vidia inak. Tvrdia, že je najvyšší čas rozmýšľať o tom, lebo hromadenie bohatstva v rukách malého počtu ľudí, nie je riešenie a prideľovať ľudom vyprodukované bohatstvo nie je dobročinnosť, ani tá známa komunistická formulka, že každý podľa svojich schopností, každému podľa jeho zásluh. Ľudia bez prostriedkov nenakupujú a tak niet pre koho vyrábať. Takže nijaká socialistická utópia, alebo nevyhnutnosť. A ešte jedna poznámka k téme. Na svete vždy budú ľudia, ktorí budú mať viac a najviac budú mať vždy tí, ktorí už dávno našli ten správny spôsob ako dostať peniaze bez driny a zadarmo.

Najstaršia ideológia

Môžete sa presťahovať
kam chcete,
nájde si vás “ našizmus“,
najstarší „izmus“ na svete.

Euro fondy

EU zase vybabrala s nami,
postavili nám zadarmo most
a rieku si máme nájsť sami.

Zahmlievanie

Vadia nám prázdne reči,
vadia nám oplzlé akty,
ale ešte viac nám vadí,
že prekrúcate fakty.

Prestaňte svet vylepšovať

V ostatnom čase sa stávajú staré veci predmetom záujmu a obdivu, ale napriek tomu sa ich zbavujeme. V lepšom prípade ich darujeme zberateľom, v tom horšom idú rovno na smetisko. Môj priateľ, vo svojich postrehoch „Skrslo mi v makovici“, skonštatoval, že svet je úžasné miesto pre život, keby sa ho ľudia nesnažili furt vylepšovať. A o to vylepšovanie práve ide. Obdivujeme skvelé, dômyselne a jednoduché veci objavené v minulosti, stále fungujúce a napriek tomu sa ich zbavujeme a kupujeme ich vylepšené repliky. Veľakrát s menej kvalitného materiálu, aby vydržali iba tie dva roky záruky a to pôvodné, geniálne, vkusné, jednoduché a stále funkčné, odhadzujeme. Ale pomaly už nemáme kam. Smetné nádoby sú stále väčšie, stále hlbšie ich zakopávame do zeme a je ich stále viac. A svet by bol úžasný, len keby sme nevymýšľali zbytočnosti. Nastúpila teda doba recyklácie, objavujú sa Re- use centrá, kde môžete priniesť niečo čo je funkčné, doma to nepotrebujete a odniesť si môžete niečo, čo ste kedysi dávno doma mali a milovali. Možno raz v ďalekej budúcnosti zamotáme archeológom hlavy, keď nebudú vedieť určiť vek otlčených kuchynských riadov používaných ešte celkom nedávno. Krásna predstava, taká svet omladzujúca.

Všetko sa zíde

Do starej truhlice
ukryla som svoj svadobný vienok,
keď nevyžijem z dôchodku,
budem živá zo spomienok.

Lacné retro
Myšlienka to nie je márna,
stačí požiť sto dva rokov
a máš doma retro zdarma.

Krach automobiliek

Ekonomickú prosperitu
treba urýchlene riešiť,
ohrozujú ju cyklisti
a ľudia čo chodia peši.

Kam s ňou

Ani jedna rieka
nie je taká „veliká“,
aby sa do nej vmestila
vyhodená biela technika.

Ako som využila známosť a vydierala členku komisie

Niekedy, keď treba zvíťaziť nad hlúposťou a zjavnou duševnou poruchou spoluobčanov, ktorí žijú medzi nami, je využitie známostí, prípadne aj citové vydieranie na presadenie dobrej veci, ospravedlniteľné. Keď sa na dverách nášho obytného domu objavila výzva, aby sme podpísali žiadosť za vypílenie brezy pod oknami, spozornela som. Hlavne preto, že žiadosť bola odôvodnená tak, že by sa po breze mohli dostať cez balkón do bytu zlodeji. K vyzývateľovi sa pridala sa ďalšia obyvateľka, lebo breza jej špiní balkón. Čo viedlo ostatných ľudí k tomu, že podpísali, netuším. Výzva s podpismi bola odoslaná na oddelenie Životného prostredia a po krátkom čase prišla trojčlenná komisia vec s občanmi riešiť, prípadne dať súhlas s vypílením brezy. Diskusia trvala nekonečne dlho a postupne celkom od veci. Našťastie bola jedna členka komisie moja bývalá žiačka, tak som si ju dovolila zavolať nabok a vysvetlia som jej, že autor výzvy už dva krát zbytočne volal v noci políciu, že sa mu do bytu po breze chceli vlámať zlodeji. Proti vypíleniu som dôvodila aj tým, že breza je jediná možná ochrana balkónov pred spaľujúcim letným slnkom a či mi chce spôsobiť smrť. Členka komisie pochopila, aj sa poďakovala a breza bola zachránená. Autor výzvy putoval behom mesiaca do psychiatrickej liečebne a s mimoriadne čistotnou susedou sa muž rozviedol pre jej chorobné upratovanie. Toto bolo ľahké víťazstvo brezy, zdravého rozumu a známostí na správnom mieste. Ale väčšinou je to oveľa ťažšie až nemožné.

Kvitne bez obmedzenia

Aj tento rok mrzlo v máji,
úroda ovocia je v háji
a že iba hlúposť kvitla,
to nám včely nezachráni.

Predpoveď na jún

Ak v máji mrzlo, padal dážď,
Naka, aj polícia,
tak v júni sa, podľa CIA,
očakáva normalizácia.

Parlamentné hlasovanie

Každú chvíľu nová zostava,
niekto je vždy proti, niekto za
a občanovi potom zostáva iba čakať,
či bude aspoň remíza.

Finále

Keď nemá autoritu nikto
a zostáva len vojenská sila,
krajina na to iste doplatí,
vlastne už aj doplatila.

Eva Jarábková Chabadová

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments