Dnes humorista Alexander Scholz a ilustrácia jeho knihy, okorenená aforizmami autora

Vážení čitatelia, najmä priaznivci Humorikonu. Stojí  za to, nájsť si chvíľku času a prečítať si recenziu tejto knihy…keďže, ako sa vraví, všetko so všetkým súvisí. I keď práve žijeme čas kresťanských sviatkov pripomínajúcich si ukrižovanie Ježiša Krista a jeho z mŕtvych vstanie…

Na úvod myšlienka roka: “Fond na podporu umenia (FPU) reže konár kultúry, na ktorom neoprávnene sedí.“

V poviedkovej knihe Alexandra Scholza Striedanie životných období zaujme pomerne netradičný postup spojenia poviedky a aforizmu do jedného zmysluplného celku. Vyslovená pravda zo spoločenského života v podobe stručného a vtipného výroku, je v literárnej tvorbe tohto autora očakávaná. Pred dvoma rokmi vo vydavateľstve TRIO Publising vydal zbierku aforizmov Obliekla sa holá veta a okrem toho je kmeňovým autorom aforizmov a sentencií internetového časopisu HUMORIKON a LITERÁRNY TÝŽDENNÍK.
Čo charakterizuje takmer dvadsiatku kratších prozaických útvarov s rozmanitou kompozíciou a tematikou? Odpoveďou by mohlo byť stále aktuálne vyjadrenie literárneho kritika ALEXANDRA HALVONÍKA, ktoré odznelo na margo najvyššie ocenenej Scholzovej prózy v Literárnom salóne 2020, v ktorom vyzdvihuje „triezvy štýl, vecnosť jazyka a prepracovanosť motívov nasvedčujúcich, že autor si dal záležať na čistote a lapidárnosti jeho zmysluplnej prozaickej výpovede“. Ak pokračujeme v halvoníkovskej línii, tak prózy v zbierke sú založené na rozprávačskom či anekdotickom príbehu, ktorý je celkom dobre vystavaný a vygradovaný. Frekventovanou témou je samota a nedostatok zmysluplnej komunikácie medzi ľuďmi. Rovnako častý je i súcit a porozumenie. Mnohé texty oplývajú humorom.
V poradí dvanástou poviedkou George ( V lete na Mierovom námestí) formálne uzatvára aforizmus Život je cirkusová manéž,/ tlieskame v nej len tým najlepším. Zdanlivo priamočiary príbeh sa dá čítať s ľahkosťou a na jeden dych. V čitateľovi vyvoláva množstvo otázok a odpovedí. Musieť, či chcieť… Aj v situácii, keď sa človek ocitne na samom dne a ak uviazne, nanajvýš ho nesie prúd. Dokážeme prekročiť ľahostajnosť, nezmieriť sa s okolnosťami? Zmazať zabehnuté vnímanie v spoločnosti, ktorú tvorí každý z nás? V príbehu niet ani zmienky o protagonistovom dobrovoľnom odchode zo života. Naopak. George hľadá, potkýna sa a prepadá, aby sa vyštveral a pokračoval.
Konanie protagonistov takmer vždy smeruje k možnému naplneniu predstavy a túžby byť prijatý vo vzťahu, v skupine alebo v spoločnosti. V snahe uskutočniť želania podopreté citom vyniknú spontánne, často humorné, reakcie na akékoľvek vybočenie zo stereotypu. Zlomové konanie a fatálne rozhodnutia poviedkam dodávajú hĺbku. Sú realistické, napriek okolnostiam v nich prevládajú riešiteľné situácie, hoci nechýbajú ani vypäté scény. Niektoré myšlienky zo Striedania životných období sa dajú aplikovať aj našom živote. Autor svojsky nabáda k uvažovaniu o nich: „V zbierke poviedok ponúkam do času i nečasu nápoviedky v podobe autobiografických monológov cez dramatizované dialógy, humoresky, príbeh formou divadelnej predlohy, ale tiež tajomstvá z listovej korešpodencie.“ 

Recezia knihy: ZLATA MATLÁKOVÁ

Trvalým pobytom humoristu, autora publikovanej knihy Alexandra Scholza je Banská Bystrica. Pracovne pôsobí v Česku, kde niekoľkokrát prezentoval svoju tvorbu v Slovenskom dome v Prahe. Poviedky v ostatnom období publikoval v českom časopise PARTONYMA (2017), v súčasnosti na Slovensku predovšetkým v HUMORIKONE a v LITERÁRNOM TÝŽDENNÍKU (2019 až 2025) a ROMBOIDE (2020, 2021). Jeho humoristicko satirické pásma boli súčasťou zábavných programov Slovenského rozhlasu v Bratislave a v Banskej Bystrici.

Z tvorby autora- aforizmy

V každodenných správach ma neprekvapí, že už ani skutočnosť nevie byť skutočná.
Aj tie najpestovanejšie úvahy môže byť zaplienené škodlivými myšlienkami.
Chcel sa zbaviť predsudkov, ale nevedel si vytvoriť svoj vlastný názor.
Nepovažoval to za veľkolepý objav, našiel len sám seba.
Keď je niekto len relatívne spokojný, nevie presne, čo mu ešte chýba.
Optimista vie byť viac šťastnejší, ako mu to pesimista dokáže závidieť.
Starostlivo sa vyhýbal sám seba, aby predišiel zbytočným konfliktom.
So životom sa nemaznal, vždy mu musel splniť všetko, čo si zaumienil.
Dôveru vedel získať rôznym spôsobom, najčastejšie podvodom.
Tam, kde sa ponáhľame, nie vždy nás privítajú s otvorenou náručou.
Odvážnemu šťastie praje, ale ho musí vedieť dosiahnuť.
Keď sa ma zima opýta, čo som robil v lete, schovám sa pod perinu.
Prekročil svoj tieň, aby druhým šliapal na päty.
Životná cesta bez prekážok je bezduchá promenáda.
Pred sebou sa neschováme, keď skrývame svoju pravú tvár.
Ak sú myšlienky šperkami našej mysle, stávame sa tými najmajetnejšími.
Z okna svojho srdca dovidíme najďalej.
Keď nevieš čo s voľným časom, máš ho zbytočne veľa.
Svoje zlé rozhodnutia pripíšte náhode, tá vie byť zodpovedná za všetko.
Spoločenská pasivita sa prejavuje tým, že ako prví musia vždy začať tí druhí.
Nie každému prináleží trinásta komnata, niekomu postačí aj prenajatá garozónka.
Kto nevie čítať medzi riadkami, nedozvie sa celú pravdu.
Chráňte naše lesy! Svoje sťažnosti píšte na toaletný papier.
Aby nám nezdraželi už aj pivné reči, navrhujem zastropovať cenu piva.
Nedokončil štúdium na univerzite, chýbal mu zdravý sedliacky rozum.
Chválil sa tým, že predbehol dobu, v cieli ho nemal kto privítať.
Musel sa vrátiť do seba, zabudol si nasadiť druhú tvár.

Alexander Scholz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest


0 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments