Dnes aktuálne slovenský humorista Alexander Scholz

 

STRIEDANIE ŽIVOTNÝCH OBDOBÍ

Grafická úprava a sadzba: Dušan Jarina Banská Bystrica: vlastným nákladom, 2023,
1. vyd., 123 s., ISBN 978-80-5704-627

Keď šťastie rastie medzi bodliakmi
Recenzia: ZLATA MATLÁKOVÁ

V poviedkovej knihe Alexandra Scholza Striedanie životných období zaujme pomerne netradičný postup spojenia poviedky a aforizmu do jedného zmysluplného celku. Vyslovená pravda zo spoločenského života v podobe stručného a vtipného výroku, je v literárnej tvorbe tohto autora očakávaná. Pred dvoma rokmi vo vydavateľstve TRIO Publising vydal zbierku aforizmov Obliekla sa holá veta a okrem toho je kmeňovým autorom aforizmov a sentencií internetového časopisu HUMORIKON a LITERÁRNY TÝŽDENNÍK.
Čo charakterizuje takmer dvadsiatku kratších prozaických útvarov s rozmanitou kompozíciou a tematikou? Odpoveďou by mohlo byť stále aktuálne vyjadrenie literárneho kritika ALEXANDRA HALVONÍKA, ktoré odznelo na margo najvyššie ocenenej Scholzovej prózy v Literárnom salóne 2020, v ktorom vyzdvihuje „triezvy štýl, vecnosť jazyka a prepracovanosť motívov nasvedčujúcich, že autor si dal záležať na čistote a lapidárnosti jeho zmysluplnej prozaickej výpovede“. Ak pokračujeme v halvoníkovskej línii, tak prózy v zbierke sú založené na rozprávačskom či anekdotickom príbehu, ktorý je celkom dobre vystavaný a vygradovaný. Frekventovanou témou je samota a nedostatok zmysluplnej komunikácie medzi ľuďmi. Rovnako častý je i súcit a porozumenie. Mnohé texty oplývajú humorom.
V poradí dvanástou poviedkou George ( V lete na Mierovom námestí) formálne uzatvára aforizmus Život je cirkusová manéž,/ tlieskame v nej len tým najlepším. Zdanlivo priamočiary príbeh sa dá čítať s ľahkosťou a na jeden dych. V čitateľovi vyvoláva množstvo otázok a odpovedí. Musieť, či chcieť… Aj v situácii, keď sa človek ocitne na samom dne a ak uviazne, nanajvýš ho nesie prúd. Dokážeme prekročiť ľahostajnosť, nezmieriť sa s okolnosťami? Zmazať zabehnuté vnímanie v spoločnosti, ktorú tvorí každý z nás? V príbehu niet ani zmienky o protagonistovom dobrovoľnom odchode zo života. Naopak. George hľadá, potkýna sa a prepadá, aby sa vyštveral a pokračoval.
Konanie protagonistov takmer vždy smeruje k možnému naplneniu predstavy a túžby byť prijatý vo vzťahu, v skupine alebo v spoločnosti. V snahe uskutočniť želania podopreté citom vyniknú spontánne, často humorné, reakcie na akékoľvek vybočenie zo stereotypu. Zlomové konanie a fatálne rozhodnutia poviedkam dodávajú hĺbku. Sú realistické, napriek okolnostiam v nich prevládajú riešiteľné situácie, hoci nechýbajú ani vypäté scény. Niektoré myšlienky zo Striedania životných období sa dajú aplikovať aj našom živote. Autor svojsky nabáda k uvažovaniu o nich: „V zbierke poviedok ponúkam do času i nečasu nápoviedky v podobe autobiografických monológov cez dramatizované dialógy, humoresky, príbeh formou divadelnej predlohy, ale tiež tajomstvá z listovej korešpodencie.“
Trvalým pobytom Alexandra Scholza je Banská Bystrica. Pracovne pôsobí v Česku, kde niekoľkokrát prezentoval svoju tvorbu v Slovenskom dome v Prahe. Poviedky v ostatnom období publikoval v českom časopise PARTONYMA (2017), na Slovensku predovšetkým v HUMORIKONE LITERÁRNOM TÝŽDENNÍKU (2019, 2021 a 2022) a ROMBOIDE ( 2020, 2021). Jeho humoristicko-satirické pásma boli súčasťou zábavných programov Slovenského rozhlasu v Bratislave a v Banskej Bystrici.

Myšlienka na záver: “ Fond na podporu umenia reže konár kultúry, na ktorom neoprávnene sedí.“

Alexander Scholz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments