Dnes aktuálne srbský humorista Velizar Radonjić

„LOPLA POD MASKAMI“ – ROZPRÁVKA VELIZARA RADONJIĆA V DANILOVGRADE ocenená PRVOU CENOU ZA SATIRICKÚ ROZPRÁVKU

Časopis Šipak / humor / cena

BAL POD MASKAMA

(Satirický príbeh BALL POD MASKAMA získal prvú cenu za satirický príbeh na XXI Čiernohorskom festivale humoru, satiry a karikatúry v Danilovgrade v roku 2022.)

Ďaleko za siedmimi horami a siedmimi morami…je krajina, o ktorej ľudia po stáročia snívajú žiť ako zvyšok sveta…a keď dlho snívate a úprimne si želáte, prianie sa nakoniec splní . Vďaka Corone sa ich želanie splnilo. Prvýkrát, odkedy sa pozná, žije táto krajina a tento ľud v súlade so svetovými trendmi. Pod maskou a na diaľku. Svetský, ale jeho vlastný. Ruku na srdce, nie každý je svoj, ale sú v trende. Všetci sú v trende. V móde sú aj zlodeji – prezliekli sa za poctivých občanov.
Na výročie nosenia masiek sa obzerám za ich rokom ukrytým pod maskami. Všetko, čo robili, robili pod maskou, takže sa nevedelo, čo robia poctiví občania a čo robia poctiví zlodeji. Niekto dostal Coronu do medu a mal rekordnú úrodu. Iní len ošúpali banán.
Kto sledoval Coronu, mohol vidieť, ako vírus mutuje. Veda zistila, že keď vírus zmutuje, vytvorí sa nový kmeň. Život nás učí, že keď človek zmutuje, stáva sa mimozemšťanom. V tejto krajine ľudia tiež mutujú a vzniká nový kmeň. Nesoy sa stal ostatnými.
Uplynulý rok sa okrem epidémie niesol aj v znamení volieb – v šťastných krajinách problémy nikdy neprídu samé. A žili tento problém pod maskami, takže sa nevedelo, koho si za nich vybrali tí hore a koho hlasovali tí dole. Keď spadli masky, videli, že sa zmenila vláda. Zmenila sa vláda, no opäť zvíťazili ľudia prezlečení za občanov. Občania počkajú na padanie masiek.
Počas volieb sa stal zázrak. V súlade so svetovými trendmi sa zmenila vláda a víťazi v súlade s miestnou tradíciou a praxou víťazstvo neuznávajú. Nie je im jasné, kde urobili chybu. Vo vlastných radoch hľadajú trójske kone, no kone nosia aj masky, takže sa nevie, kto je kôň a kto víťaz.
Víťazi nevedia, čo s víťazstvom, už sa nevedeli dočkať, kedy ho prinesú ďalšiemu. Budujú vládu ako kedysi stavali Skadar. Všetko, na čom sa cez deň dohodli, v noci zničia. Vždy, keď sa dohodli na charaktere budúcej vlády, dohadovali sa o charaktere tých, ktorí chcú do vlády, takže nová vláda čoraz viac vyzerá ako nechcené tehotenstvo z mimomanželského vzťahu. Potratí. Preto nová vláda aj nová opozícia chcú, aby vláda prerušila svoj chod. Chcú to aj vo vláde, ale cirkev neschvaľuje potraty a prisahali na Boha. Používajú len ústavu.
Až po zmene vlády si ľudia uvedomili, že ich volení zástupcovia pri výkone moci mutujú. Preto sa Ľudia nevedia dočkať, kedy ich privedú do tváre Spravodlivosti, no ich Spravodlivosť nemôže zložiť masku a ukázať svoju tvár…
V tejto krajine žijú štedrí ľudia – najviac milujú nenávisť. To je jediná vec, ktorú vedia a to je jediné, čo môžu urobiť. Nenávidieť… a nenávidieť jeden druhého. Nikto nepozná dôvody nenávisti. Hovorí sa, že nikto ani nevie, prečo by sa mali milovať. Preto nenávidia všetko a všetkých – okrem vlasti. Ich vlasťou je Svätyňa. Milujú to ako v mene a na meter štvorcový, tak v šírke a hĺbke. A nedávajú svätých. Ani v mene, ani na meter štvorcový, ani podľa šírky, ani podľa hĺbky.

Ďaleko za siedmimi horami a siedmimi morami… je krajina, ktorej ľudia žijú v súlade so svetovými trendmi. Masky sú povinné, takže ples prežívajú pod maskami, prezliekli sa do svetlej minulosti, aspoň toho majú dosť. Nech žije Ples upírov. Všetci bývalí, nikto z budúcnosti. Nebýva v ňom budúcnosť. Prebýva v ňom ich svetlá minulosť a všetci v minulosti žijú. Všetci proti všetkým…
Ďaleko za siedmimi horami a siedmimi morami… je krajina, ktorej ľudia žijú svoju svetlú minulosť pod maskami a v súlade so svetovými trendmi. Získavajú stádovú imunitu… a k tomu im už len imunita chýba.

Velizar Radonjić

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments