Dnes aktuálne Zuzana Balašovová Donátová, spisovateľka, sociálna terapeutka, poetka a humoristka…

Zuzana Balašovová Donátová sa narodila v roku 1972. Pochádza z Trenčianskeho kraja. Študovala na Pedagogickej fakulte v Bratislave odbor Sociálna práca – psychológia. Viac ako jedenásť rokov pôsobila ako sociálna terapeutka v liečebni dlhodobo chorých a hospici. Skúsenosti z tejto práce pretavila do svojej tvorby. Rada píše o medziľudských vzťahoch, presnejšie, nahliada pod pokrievku ľudských osobností a spoločenských pretvárok, o postojoch k prírode, životu a smrti. K jej doterajším publikáciám patria knihy: Za dverami liečebne, Čo vy na to? Zo zápisníka terapeutky. A veľmi hodnotná kniha, ktorá uzrela svetlo sveta v týchto dňoch s názvom Vážne – Nevážne. Je to vlastne dvojkniha vytvorená v spoluautorstve s Vladimírom Javorským, ktorý ju obohatil vtipnými karikatúrami a zvýšil tak jej hodnotu! Čiže takpovediac text striedajú obrázky, čo veľmi pútavo pôsobí na čitateľa nielen textom ale i grafickým spracovaním.
Kniha Vážne – Nevážne bola distribuovaná do viacerých zdravotníckych zariadení a domovov sociálnych služieb s myšlienkou potešiť ľudí v ich často neľahkých chvíľach života.

Strapaté verše a myšlienky (znie podtitul knihy)

Nič na svete sa nedeje len tak. Všetko má svoj poriadok a zmysel. Náhodám nemožno pripisovať vážnosť. Ako hovorí básnik…“ Všetko funguje ako má …“ Podpisujem sa pod túto myšlienku (Vlado Javorský), lebo jej verím. A verím, že je vopred určené, ktoré duše sa spolu stretnú a popretkávajú sa v bytí, a ktoré nás iba minú. Dokonca verím aj faktu, že protiklady sa priťahujú. Dôkazom sú Strapaté verše… Sú dieťaťom múdreho vnímania, pozorovania, analýz a literárneho talentu. Sú dielom poetickej duše, ktorá sa musí vykričať. Vykričať do ticha apatie, smútku a do sveta bez ilúzii. Slová poetky prebúdzajú, nútia čitateľa postaviť sa pozitívne k problémom sveta, k jeho bizarnosti a nemožných zákrut s optimizmom. Ako napísal spoluautor…“ Ešte slnko nevyhaslo, je načase žiť naplno…“ Stretla sa na malej ploche poézia s humorom a satirou, dva na prvý dojem odlišné svety. Naozaj odlišné…? Nie je tomu tak. Oba svety patria pod jednu strechu. Múdre a poetické vety sa skĺbili do klbôčka s humorným a vlastne aj kritickým pohľadom na svet…A tak si žijú a pradú ako dve mačiatka. Na malej ploche ešte menšej knižky. Ale bohatej, prebohatej obsahom…Stačí nazrieť, veď tajomstvá sú na svete od toho, aby sa odhaľovali…

Niekoľko slov

Prečo ľudia píšu? Lebo majú možnosti. Dostali do rúk prostriedok, ktorý v dávnych časoch neexistoval. Písanie je formou prejavu, tak ako samotný život. Je to prejav. Tým, že sa prejavujeme, vyjadrujeme, uvažujeme a konáme – žijeme.
Niekto vylieva svoju dušu cez slová, niekto vykrikuje svoj nevypočutý názor a niekto píše len tak. Pre dobrý pocit. Nie je za každou ľudskou činnosťou pocit?
To, či je písanie autora kvalitné podľa paragrafov literárnych kritikov, alebo vôbec čitateľné pre každého, je relatívne. Prejav autora (Zuzana Balašovová Donátová) spojený s dobrým pocitom a s odozvou čitateľa môže s ľahkosťou odzbrojiť vrtkého a ostrého kritika. Alebo nie?

Dovetok ku knihe

Mám pocit, že o mojom živote (Vlado Javorský) bolo popísané dosť. O mojich životných aktivitách, či zápasoch a prehrách, ale hlavne aj o viacerých výhrach. Pre mňa bolo vždy víťazstvo stretnúť úžasného človeka. Netuším aký motor ma ženie vpred, ale som za to vďačný. Či už ide o tvorbu textov pre songy a šansóny, ale hlavne cítim, že nadišiel čas zosumarizovať životné skúsenosti do uceleného celku aj v mojej tvorbe kresleného humoru a satiry. A v neposlednom rade aj pri písaní románov. Za stretnutie so Zuzanou Balašovovou Donátovou som osudu vďačný. Spojili sme jej empíriu a empatiu, básnického ducha s mojím humoristickým pohľadom na svet. A tak vzniklo príjemné dielko určené hlavne smutným a uboleným dušiam. VÁŽNE NEVÁŽNE. Moja práca na knižke spočívala iba v dodaní viacerých obrázkov, ostatná práca ležala na bedrách Zuzany. Má našťastie dostatok energie, aby sme sa pustili do viacerých podobných projektov. Chuť i nápady sú, ide len zohnať finančné prostriedky, čo nie je jednoduché a hlavne ide o veľmi zdĺhavý proces. Veríme si navzájom a taktiež veríme, že sa nám náš sen vydať v symbióze láskavé verše s vtipným humorom podarí.

Zuzana Balašovová Donátová

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments