Milan Kupecký: F I L A N T R O P

Dnes aktuálne hosť Humorikonu, filantrop, úspešný podnikateľ a majiteľ poľnohospodárskeho družstva PoľnoSME v Palárikove Ing. Zoltán Černák

Filantrop

Zoltán Černák úspešný podnikateľ a majiteľ palárikovského PoľnoSME  sa nie náhodou „objavil práve na stránke v slovenského satiricko – humoristického Humorikonu. Pretože aj vďaka jemu, či práve – jemu, sa Humorikon dostal v tvorbe týchto internetových novín kvalitatívne tam, kde v súčasnosti je. Najskôr však krátke curriculum vitae Zoltána Černáka, ktorý bol proti  tomu aby sme čosi  o ňom písali, preto ako povedal, mnohí čo ho poznajú, by to mohli brať ako kult osobnosti, – skôr sa označoval, ako  nám povedal, možno ho charakterizovať ako „Kapitalistu s ľudskou tvárou!“ Pretože finančne podporil nejdeného autora, vydavateľa knihy.  Ostatní slovenskí humoristi, ktorým navyše poskytol konferenčnú miestnosť na krst tej – ktorej knihy, mu nie náhodou prajú ešte veľa rokov tvorivej a úspešnej práce v poľnohospodárstve a najmä zdravie! Jeho krátkym mottom je: „Úspech je vždy výsledkom neúnavnej práce všetkých pracovníkov podniku.“ Mimochodom pán Černák je osobným priateľom exprezidenta Rudolfa Schustera, ktorému prispel finančne na nejedno knižné dielo. Proste, pán Černák je podporovateľom  slovenského humoru. Klub poľnohospodárskych redaktorov Syndikátu slovenských novinárov vyhodnotí každý rok palárikovské PoľnoSME v súťaži TOP Agro vždy tak, že sa umiestní na popredných priečkach.
Poľnohospodár telom i dušou Zoltán Černák celý svoj profesijný život spája s rozvojom poľnohospodársko-potravinárskeho komplexu na rôznych úrovniach. Poľnohospodárstvo sa stalo jeho srdečnou záležitosťou. Začínal ako ekonóm, neskôr ako predseda v Jednotnom roľníckom družstve v Hronských Kľačanoch, potom bol výrobno-technickým námestníkom Okresnej poľnohospodárskej správy v Leviciach, následne nastúpil ako predseda družstva v Čajkove, až zakotvil na krátky čas ako riaditeľ štátneho podniku Poľnohospodárske potreby Bratislava. V ďalšom období spolu so svojimi spoločníkmi pôsobil v súkromnej firme. V polovici 90-tich rokov nastúpil pracovať na Ministerstvo poľnohospodárstva a výživy Slovenskej republiky do funkcie generálneho riaditeľa ekonomickej divízie. Tu sa snažil svoje skúsenosti využiť pri záchrane slovenského agrokomplexu. Po voľbách v roku 1998 prácu na ministerstve ukončil a vrátil sa do súkromného sektora. V roku 2003 ako spoločník spoločnosti Techprogres odkúpil akcie PoľnoSME Palárikovo od pôvodných majiteľov. Podnik o výmere 3, 5 tisíc hektárov bol v tom čase v zlom stave. V prvej fáze hospodárenia sa so svojim pracovným kolektívom zameral na zmenu a zdokonalenie podmienok výroby a zlepšenie ekonomiky. V spoločnosti začali so skvalitňovaním výživy rastlín a hospodárením s vodou, ktorá najviac vplýva na výšku úrod. Do osevných postupov zaradili plodiny, ktoré boli najvhodnejšie pre miestne pôdy a komerčne najvýhodnejšie z hľadiska ceny i dopytu. To všetko sa nedalo realizovať bez moderných technológií vo veľkovýrobe. A tak dnes majú vo firme traktory a kombajny zakúpené od renomovanej firmy John Deer, ku ktorým nedávno pribudol najmodernejší a najväčší traktor 9620 RX.
V súčasnosti chcú v spoločnosti obnoviť chov hovädzieho dobytka a s podporou štátu prispieť tak k zastaveniu jeho sústavného poklesu, konkrétne kráv.
V PoľnoSME sa zamerali na rozvoj činností aj v ďalších oblastiach. Niekdajšiu kotolňu zrekonštruovali na administratívnu budovu pre manažment a sociálne priestory pre pracujúcich, pretože, ako nás ďalej informoval pán Černák starostlivosť o človeka sa v konečnom dôsledku pozitívne prejaví na jeho pracovnej výkonnosti a prispieva tak k hospodárskemu rozvoju firmy.
Napríklad vybudovaním relaxačno-rehabilitačného centra a športového areálu. ako i vytvorením ďalších benefitov motivujú vo firme pracovníkov k lepším pracovným výkonom. Navyše zriadením jazdeckého klubu s parkúrovou plochou a tribúnou, ako i vybudovaním modernej štýlovej reštaurácie, školiaceho a kongresového strediska, klubových priestorov pre bowlingové dráhy a wellness centra, vytvorili ďalšie nielen pracovné príležitosti, ale i oddychové a ralaxačné príležitosti. Spomínané objekty neslúžia iba pre vlastných pracovníkov, ich služby využívajú aj občania Palárikova a sú dostupné i širokému okoliu. Odbor ekonomiky a manažmentu Slovenskej akadémie poľnohospodárskych vied, udelil Ing. Zoltánovi Černákovi cenu „Ónyxové jablko múdrosti, poznania a plodnosti“ za osobný prínos pri uplatňovaní vedy a výskumu v poľnohospodárskej praxi a dosahované výsledky. Cena je v správnych rukách. Aj ona potvrdzuje prečo akciová spoločnosť PoľnoSME Palárikovo patrí trvalo medzi najlepšie poľnohospodárske podniky na Slovensku.
A prečo firma pána Černáka a Humorikon? Aká je medzi nimi, respektíve medzi nami, súvislosť? Nuž podnikateľ pán Černák nás niekoľko krát prichýlil, keď sme sa obrátili na neho s požiadavkou, či by sme naše humoristické knihy, ktoré nám ako skutočný filantrop podporil inzerciou, nemohli uviesť do života u neho, v jeho prekrásnom prostredí areálu. Bez váhania súhlasil. Zišli sa tu viac razy „na krstoch kníh“ nielen slovenskí humoristi, ale i významné spoločenské osobnosti Novozámockého okresu, vrátane podnikateľov, ktorí nás navyše podporili materiálne. Boli to najmä Juraj Oremus, Ján Šimunek, Vít Drgoň, Jozef Kulich, Zoltán Szabo, Miroslav Pleško, Marian Záhumenský, Milan Hrdlík a Marián Chrenko. Účasťou naše podujatie ako hostia poctili také osobnosti ako Jozef Lang, Anton Hrnko, Peter Serenčéš, Pavol Mikula, Imrich Szabó, Pavol Hudák, Juraj Szilva a niekoľkí ďalší. Humoristi sa zasa prezentovali výstavou Vladimíra Pavlíka a vtipným slovom. Prinášame zopár fotografií zo spomínaných podujatí:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments