Dnes aktuálne Peter Rázus, „kalokagathický hypochonder“ z prešovskej agentúry PRERAG

Prinášame informáciu z prezentácie tvorby slovenských karikaturistov na výstave v belgickom Európskom centre Kresleného humoru

 

Podujatie potrvá až do dvadsiateho júna tohto roku

Vernisáž tvorby slovenských autorov kresleného humoru bola 4. apríla sprístupnená v Európskom centre kresleného humoru v belgickom meste a potrvá až do 20. júna 2021.

-Je to reciprocita za výstavu belgických autorov v Prešove, Humennom a Bardejove, ktorú sme realizovali v roku 2019. Predstavilo sa nej 10 belgických autorov a zaujali divákov najmä karikatúry O SEKOERA, Constantina Sunnerberga, Nikolu Hendrickxona no i ďalších. Výstava v ECC Kruishoutem je pre organizátorov a samotných slovenských autorov skvelou prezentáciou tvorby, ktorá je mnohokrát v úzadí a chýba jej priestor pre divákov. Spolu s ďalšími organizátormi u nás vykonávame primárnu osvetovú prácu, aby tento umelecký žáner nezanikol a výstavy sme už realizovali aj v Oslo, Drobaku, Poltave, Cetinje, v Moskve a plánujeme ich realizáciu aj v Izraeli a Japonsku, – hovorí Peter Rázus a dodáva. – Treba podčiarknuť, že výstavu v tomto belgickom reprezentatívnom chráme kresleného humoru mali v priebehu uplynulých rokov mnohí poprední autori svetového kresleného humoru.

Organizátori chcú počas výstavy v European Cartoon Cente (ECC) upriamiť pozornosť vždy na tvorbu autorov z pozvanej krajiny, teda v tomto prípade Slovenska a prešovskej Galérie Kýchania mozgu. Každá výstava má kurátora, ktorý veľmi dobre pozná domácich karikaturistov a ich tvorbu. Čiastočne tomu napomáha aj Humorikon.  Teraz je to Peter Rázus štatutár Prešovskej rozvojovej agentúry PRERAG, a dlhoročný organizátor výstav a súťaží kresleného humoru. Výstavná kolekcia pozostáva z vyše 80 karikatúr od slovenských autorov. Konkrétne sú to dvanásti súčasní slovenskí karikaturisti – Andrej Mišanek, Bobo Pernecký, Fero Jablonovský, Ivan Chadziev, Jozef Grušpier, Laco Torma, Michal Barvirčák, Peter Homola, Rado Repický, Roman Sika, Vlado Pavlik a Vojtech Krumpolec. Je to pestrá plejáda autorov s vlastným štýlom kreslenia, ktorí čiastočne umožnia nahliadnuť do toho sveta humoru a satiry v časti výtvarnej, slovenskej, humoristickej a karikatúrnej tvorby.
Trio, Peter Rázus spolu s kolegami organizátormi, Jožom Matejkom a Ľubom Gastonom Štávorským, vrátane manželky Magdalény sú hnacím motorom týchto prešovských medzinárodných súťaží „Kýchanie mozgu“ a „Galérie kýchania mozgu“. Súťaž tohto druhu bola „spustená“ pred niekoľkými rokmi a odvtedy prerástla do pravidelnej súťaže vždy s určitými obmenami a má vysokú kvalitu. Preto sa na tejto súťaži každý rok zúčastňujú svetoví lídri z viacerých krajín. Témy majú často sociálny nádych a nútia nás premýšľať.

Výstavu ECC môžete navštíviť od 4. apríla do 20. júna 2021, a to v každú nedeľu od 10,00 hod do 12,00 hodín a popoludní od 14,00 do 17,00 hodín, avšak iba na základe, že si budete na nej miesto rezervovať. „Očakávame , že výstavu budeme môcť v popandemickej dobe realizovať pre návštevníkov aj iných belgických mestách –  hovorí Peter Rázus. V pravidelných intervaloch si v galérii prístavnej kaviarne môžete prezrieť aj ďalšiu výstavu s názvom „Kreslené filmy z Belgicka“.

Európske centum kresleného humoru
René D’Huyvetterstraat 5C
9770 Kruishoutem

https://www.ecc-kruishoutem.be/en/exhibitions/cartoons-from-slowakia.html

Na snímkach trio  hlavných organizátorov – Peter Rázus, Jozef Matejka a Ľubo Gaston Štávorský a Saskia Gheysens, riaditeľka v belgickom ECC
————————————————————–
PODPORTE nezávislé médium Humorikon – jediné slovenské internetové médium svojho druhu ľubovoľnou finančnou čiastkou! Všetok obsah na týchto stránkach je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie jednotlivých strán. Máme veľa nápadov ako sa neustále zlepšovať a ponúkať vám naďalej čo najkvalitnejší žurnalistický obsah. Pod hlavičkou slovenskej pôvodnej satiricko-humoristickej tvorby sú to všetky literárne žánre, vrátane humoresiek, rozhovorov, fejtónov a drobných literárnych útvarov. Prirátajúc informácie z rôznych podujatí! Kultúra na Slovensku je v závese a satira a humor sa dnes ako žáner objavujú v médiách iba ak sem-tam sporadicky. Hoci existujeme iba niečo vyše roka, bez vašej pomoci čitateľov a autorov sa ďalej nepohneme.
Mimochodom, zaznamenali sme už 30 000 vzhliadnutí a obsahom je zaradenie za vyše ročné obdobie približne 1510 príspevkových strán od desiatok popredných slovenských i zahraničných autorov, profesionálnych humoristov, tvorcov duchaplného slova a vtipnej karikatúry!

Je tu možnosť ako nám pomôcť aj forma inzercie a reklamy. Na to vám vystavíme daňový doklad!!!

Ak nám chcete pomôcť skvalitniť noviny, respektíve podporiť slovenskú kultúru v oblasti humoru a satiry, ako i kvalitnú žurnalistiku, máte možnosť poukázať nám legálne 2% z dane na podporu Humorikonu. Sme riadne evidovaní na daňovom úrade. Prípadne telefonický kontakt: 0907 905 537.
Potrebné údaje: IČO: 42120977
Súpisné orientačné číslo: 1723/3

Môžete tak urobiť i prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499
Ďakujeme!
———————————————————————————————————————
Igor Matovič: „Nebojte sa. Dobre bude…“

1.apríl !!!
Kresba: Vladimir Kazanevsky

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments