DNES AKTUÁLNE PETER RÁZUS, PREDSEDA PREŠOVSKÉHO OBČIANSKEHO ZDRUŽENIA PRERAG

Výstava, ktorú dnes avizujeme so spoločným názvom Kýchanie mozgu – od kalokagathie k hypochondri a späť, patrí do série tohoročných humoristických podujatí, ktoré v priebehu roka v rôznych štátoch i slovenských mestách (o ktorých pravidelne prinášame informácie v Humorikone), usporadúva a organizuje prešovská Galéria umenia v spolupráci s Občianskym združením PRERAG.

 Karol Čizmazia – slovenský autor kresleného humoru sa prezentoval svojou tvorbou v Galérii kýchania mozgu v Prešove. Výstavná kolekcia zobrazovala ľudské hlavy poznamenané sebadeštrukčnou deformáciou i dlaňami meniacimi sa zo symbolu mierového pozdravu na nebezpečný nástroj agresivity. Okrem výtvarnej činnosti sa Karol Čizmazia venuje aj editovaniu portálu http://www.cartoongallery.eu/englishversion/. Výstavu môžete vidieť do konca januára 2023.

Slovenský humorista Karol Čizmazia

sa narodil v roku 1954 v Bratislave. Je členom Slovenskej únie karikaturistov a participoval na početných výstavných podujatiach v mnohých krajinách Európy a sveta. Od roku 1981 publikuje v slovenských i zahraničných periodikách. Jeho kresby sú súčasťou viacerých knižných publikácií. Vystavoval v Rakúsku, vo Východoslovenskej galérii v Košiciach či na Európskom festivale humoru a satiry Kremnické gagy, kde bol jedným z karikaturistov nominovaných na ocenenie Zlatý Gunár. V roku 2013 bol menovaný za člena Akadémie humoru pre karikatúru na festivale Kremnické gagy. Založil internetovú galériu európskej karikatúry „Cartoon Gallery“, ktorá prezentuje tvorbu popredných slovenských a európskych karikaturistov. Žije a tvorí v Bratislave. Zajtra, presnejšie v stredu 7. 11. o 18,00 hod. v prešovskej galérii Kýchania mozgu vo Wave, v centre nezávislej kultúry, sa koná vernisáž výstavy karikatúr slovenského humoristu Karola Čizmaziu. K jej priebehu sa ešte vrátime v niektorom čísle Humorikonu. Teraz prinášame ukážku z jeho bohatej tvorby.

Tri plagátové hlavy symbolizujú kýchanie mozgu v jeho exkluzívnej disharmónii a vývoja molekulárneho poznania v procese pesimisticko optimistickej dialektiky. Aj keď všeobecne prevláda názor, že hlava je súčasťou tela, predsa len v každodenných experimentálnych situáciách sú hlavy v dave voľne zameniteľné, hlásajúce akusticko priestorové posolstvá, antiheslá, glorifikácie a axiómy.

Peter Rázus

 

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

1 Comment
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav Husár
Jaroslav Husár
1 year ago

Pán Milan,
Vy ste mal byť ekonómom. Dokážete organizovať a riadiť. Veď už máte aspoň štvrtú knihu a veľa autorov. Najmä musíte aj rozhodnúť a to nie každý dokáže. Obdivujem Vás. Už iba peniaze sa žiadajú za odvedenú prácu, najme v dnešných časoch. Mám ozaj radosť, že sa vám darí.
Prajem vám pekný večer!
jhusár