DNES AKTUÁLNE PREDSEDA PREŠOVSKEJ AGENTÚRY PRERAG Peter RÁZUS

Zdá sa, že v prešovských kultúrnych inštitúciách, vrátane stálej Galérie kýchania mozgu v centre nezávislej kultúry Wave, medzinárodné súťaže kresleného humoru, ktoré organizuje už niekoľko rokov Prešovská rozvojová agentúra Prerag, pokračujú aj v tomto roku. Ostatná výstava s názvom „Karikatúra a kreslený humor proti rodovým stereotypom“ v Krajskej galérii v Prešove bola síce nainštalovaná, no v deň vernisáže (25.11. 2021) bola  zrušená kvôli pandémii. -Výstava trvá a je súčasťou podujatia  „Šestnásť dní aktivity proti násiliu páchaného na ženách“. Zorganizovali sme ju v spolupráci s Krajskou (Šarišskou) galériou v Prešove a Galériou Kýchanie mozgu, – hovorí predseda prešovskej agentúry Prerag a jeden z organizátorov Peter Rázus. A pokračuje: – Aj takto vyjadrujeme celosvetovú podporu ženám a pripájame sa tak ku globálnemu hlasu v boji proti útlaku a násiliu nežného pohlavia. Karikatúrou a humorom tak upozorňujeme na skrivodlivosť a násilie páchané na ženách.  Podujatie je podporené z Nórskeho finančného mechanizmu a je súčasťou projektu Rôzne cesty k rovnosti (Various ways to equality).

https://sarisskagaleria.sk/vp/vpRodovaRovnost/

O Stálej prešovskej Galérii kýchania mozgu prinesieme informácie aj v najbližších vydaniach Humorikonu, ak nám ho nezlikvidujú nekultúrni odporcovia demokracie v rámci tzv. hybridnej vojny.

Zahraniční autori karikatúr: Sajad Raseei, Mahmaz Yazdani, Mojahede Poorshamsian z Iránu, Pedro Molina z Nikaragui, Marcin Bondarowicz a Pawel Kuczynski z Poľska,  Bayran Hairadok z Azerbaidžanu, Aleksy Kostovsky z Ukrajiny,  Evžen David z Česka a niekoľkí ďalší. Autorom titulného obrázku je poľský umelec Pawel Kuczynski.

 

 

Peter Rázus

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments