DNES AKTUÁLNE PREDSEDA PREŠOVSKEJ ROZVOJOVEJ AGENTÚRY PRERAG PETER RÁZUS

Krátko z úspešnej vernisáže tvorby slovenských autorov kresleného humoru v Belgicku. Dnes je to slovenský karikaturista Jozef GRUŠPIER z Bratislavy a jeho obrázky.

Vernisáž tvorby slovenských autorov kresleného humoru v Európskom centre kresleného humoru v Belgicku o ktorej sme už v Humorikone písali, skončila. Bola úspešná a tešila sa veľkému záujmu návštevníkov. Bola skvelou prezentáciou slovenskej humoristickej tvorby, ktorá je najmä u nás relatívne dosť v úzadí a chýba jej väčšia propagácia, prezentácia, divácky priestor i finančná podpora. Predseda prešovskej rozvojovej agentúry PRERAG Peter Rázus, spolu s ďalšími nadšencami humoristicko-satirickej tvorby a organizátormi podobných akcií z ďalších slovenských miest vykonávajú primárnu osvetovú prácu, aby tento umelecký žáner na Slovensku nezanikol. Treba vyzdvihnúť, že výstavu v tomto belgickom reprezentatívnom chráme kresleného humoru mali v priebehu uplynulých rokov mnohí poprední autori svetového kresleného humoru. Prácu viacerých slovenských karikaturistov sme vám, vážení čitatelia priniesli na predchádzajúcich stránkach Humorikonu, dnes vám niekoľkými karikatúrami priblížime tvorbu ďalšieho nášho známeho slovenského autora – Jozefa GRUŠPIERA z Bratislavy.

Jozef Grušpier sa narodil 12. mája 1952 v Bratislave. Po ukončení štúdia pracoval do roku 1992 v stavebníctve, v súčasnosti sa sústreďuje na stavebnú činnosť ako samostatne zárobkovo činná osoba. Z karikatúrnou tvorbou začal v roku 1970. Jeho prvotiny sa objavili v českom časopise „Ježek“. Neskôr jeho humorné obrázky publikovali vo viacerých slovenských novinách a časopisoch. Od roku 1984 začal publikovať v humoristickom týždenníku Nový Roháč až do jeho zániku, v roku 1991. Od roku 2008 sa svojimi kresbami zúčastňuje na národných i medzinárodných súťažiach, na ktorých získal niekoľko ocenení (spomeňme aspoň známu medzinárodnú súťaž Novomestský osteň, kde postupne získal bronzový, strieborný a napokon Zlatý osteň). Diela Jozefa Grušpiera boli prezentované aj na spoločnej výstave úspešných autorov vo Fiľakove a na výstave Karikatúry a karikatúry na Slovensku – v Trenčíne, ktorá mapovala a prezentovala štvrťstoročie vývoja slovenských karikatúr. Jozef Grušpier žije a pracuje v Bratislave.

Jozef GRUŠPIER, I was born in 1952 in Bratislava. I worked as a technician in a civil engineering company. I started to draw cartoons in 1970, when my cartoons were published in the Prague magazine Ježek /Hedgehog/.
In 1984 I started to publish cartoons also in the Roháč magazine – till it ceased to exist. Later I participated in cartoons competitions in Slovakia and abroad and gained several awards. I live in Bratislava.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments