Dnes aktuálne slovenský rekordér v rýchlokreslení karikatúr Vladimír Pavlík

Novomestského maliara a predovšetkým karikaturistu Vladimíra Pavlíka vám, najmä tým čo dlhšie sledujete náš Humorikon netreba zvlášť predstavovať. Paradoxné je, že Vladimír Pavlík je viac známejší autor a predovšetkým viac oceňovaný v zahraničí, ako doma na Slovensku. Svoje karikatúry vystavuje na rôznych autorských výstavách už od roku 1984. No maľovať začal až neskôr. Prvú autorskú výstavu malieb mal doma, v rodnom meste v Novom Meste nad Váhom, v roku 2002, a následne v rokoch 2008 a 2015.
Čo o Vladimírovi Pavlíkovi ešte dodať? Má rád svet farebných veselých i vtipných príbehov, ktoré vymýšľa a starostlivo ukladá na maliarske plátno. Jeho obrázky majú stále nové a nové pokračovania. Niekedy sa Vladimír Pavlík sústredí vo svojej umeleckej tvorbe na karikatúry úsmevno – smutné, alebo tak trochu aj milo sarkastické. Predovšetkým však maľuje s láskavým pohľadom na svet okolo nás, komponuje s veľkou obrazotvornosťou a fantáziou. Pavlíkov maliarsky svet je v dnešnom, tak odpudivo materiálnom prostredí, neskutočne plný dobra, poetických až neuveriteľných príbehov fantázie a hier, svet výmyslov a šibalstiev, radosti a vtipnej pointy.
Kresliarsku a maliarsku tvorbu Vlada Pavlíka však nemožno od seba oddeliť, nakoľko sa navzájom ovplyvňujú. Nielen námetmi, poetikou, myšlienkou ale i samotnou kresliarskou technikou. Doteraz ich nakreslil okolo stotisíc. Veľa z nich prezentuje aj zahraničí na medzinárodných súťažiach a festivaloch kresleného humoru za ktoré získal množstvo ocenení, konkrétne v Holandsku, New Yorku, ale aj v Južnej Kórei, Iráne, Japonsku, Číne, Turecku, Nemecku, Česku a v mnohých ďalších krajinách.
Je spoluzakladateľom a zároveň aj spoluorganizátor pravidelnej, dnes už medzinárodnej  súťaže Novomestský osteň, a to od roku 1982. Najmä jeho zásluhou vznikla v Novom meste nad Váhom, kde žije a pracuje,  jediná Stála galéria kresleného humoru na Slovensku. Vladimír Pavlík je aj držiteľom dvoch slovenských rekordov v rýchlokreslení karikatúr a navyše aj autorom najväčšieho kresleného farebného vtipu, ktorý bol dlhší čas umiestnení na priečelí kultúrneho strediska v meste.  
Po krátkom čase prinášame opäť sériu jeho najnovších kresieb:

Vladimír Pavlík

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments