Dnes aktuálne Peter Rázus z Prešovskej rozvojovej agentúry

 Kultúrna Terra Incognita

Prešovská rozvojová agentúra už päť rokov spolupracuje s nórskymi partnermi na vzájomnom poznávaní slovenskej a nórskej kultúry hlavne v oblasti výmeny skúseností kultúrnych aktérov, oblasti artmarketingu, občianskom vzdelávaní a výstav kresleného humoru . Novou inštitúciou , ktorá sa zapojila do multilaterálneho kultúrneho partnerstva Free Feeling zameraného na ochranu slobody slova a tvorby autorov je inštitúcia Hafnaborg , ktorá sa orientuje okrem výstav aj na workshopy, vzdelávanie a prezentácie umelcov rôznych žánrov, pôsobiaca v Hafnarfjorðuru, treťom najväčšom meste Islandu.
Terra Inkognita predstavuje málo známy islandský kreslený humor reprezentujúci Elín Elísabet Einarsdóttir a Hugleikur Dagssonom . Výstavné práce videli už návštevníci festivalu Živé sochy v Spišskej Novej Vsi, na hrade Šariš a prešovských kluboch Libresso a Wave . Od septembra budú inštalované aj v Bardejove , Humennom . „ Je to prvé stretnutie s islandským kresleným humorom, ktorý je zatiaľ nepoznanou krajinou pre slovenských divákov a spolu s našim islandským partnerom plníme funkciu polárnikov pri jeho objavovaní „ charakterizuje výstavu Peter Rázus, autor projektu.
Elín Elísabet, ilustrátorka a výtvarníčka na voľnej nohe, študovala ilustráciu na Reykjavikskej škole výtvarných umení a odvtedy získala uznanie za svoju prácu, ako sú komiks, maľba, živá kresba ilustračné práce a iné. Vo svojej komiksovej tvorbe sa zameriava na humorné situácie každodennosti ale v podtexte rezonuje aj pocit samoty. Medzi jej zaujímavé aktivity je aj spolupráca na projektoch Kráľovská škola kreslenia v Londýne, Kresba poézie a predstavivosti, Rezidencia vlákna, Tambacound — Senegal i Veterná búrka v lesoch – vizionárske krajiny organizovanou Haystack Mountain School of Crafts, Maine, USA.
Hulli Dagsson, entertainer, filmový kritik, autor úspešných satirických komiksov plných, provokatívneho a cynického pohľadu na tabuizované témy čierneho humoru a vulgárnosti s reflexiou na médiá akceptujúce násilie, morbídnosť, vraždy a genocídu v priamom prenose. Jeho miniaturizované postavičky sú často bezradné i kolaburujúce v konfliktoch so škodoradosťou , zlomyseľnosťou a krutosťou. Dagsson je „cartoons“ sociológ analyzujúci estetický brainwashing, podvedomie sociopatických vodcov, podozrivých autorít i celebrít . Jeho obrázky balansujú na hraniciach perverzity a blasfémie , ktoré sú určené hlavne dospelému divákovi a spätná väzba divákov je lakmusom prijatia, alebo odmietnutia jeho tvorby „ komentuje tvorbu autorov Peter Rázus. V polovici októbra sa predstavia islandským divákom so svojou tvorbou známi autori kresleného humoru Bobo Pernecký a Fero Jablonovský .
„Projekt „Free Feeling“ je podporený z programu Active Citizens Fund – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“

 

Peter Rázus

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments