Dnes aktuálne Elín Elísabet Einarsdóttir ilustrátorka, autorka komiksu z Islandu

„Kresba je veľmi osobná umelecká forma“

Maliarka, ilustrátorka a autorka komiksu Elín Elísabet Einarsdóttir z Islandu má 25 rokov. Pred dvomi rokmi absolvovala kresliacke oddelenie Reykjavíkskej akadémie výtvarných umení. Hovorí, že vďaka tomuto novému oddeleniu v je krajine na Islande profesia kreslenia rýchlo rastie. Dôležité príležitosti na tento druh umenia sú udalosti, ako sú konferencie, výročia a svadby.


Elín Elísabet Ein

Elin Elisabet vystavuje svoje obrázky od 17.augusta 2020 v Galérii kýchania mozgu – v centre nezávislej kultúry Wave v Prešove spolu s Hulii Dagssonom v rámci projektu Free Feeling – Terra Incognita a od polovice septembra jej tvorbu uvidia aj návštevníci v Bardejove a Humennom. Mimochodom, vystavované karikatúry Elín Elísabet Einarsdóttir a Hulii Dagssona zaradíme už najbližšie v  niektorom z ďalších čísel Humorikonu.

„Tento projekt „Free Feeling“ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“.

Zdá sa, že islandčina nemá slová, ktoré dokážu dostatočne dobre nazvať tvorbu akú Elín Elísabet Einarsdóttir prezentuje. Slovo „ilustrátor“ v angličtine existuje avšak jej prácu možno lepšie charakterizovať ako autorku komiksu. Elín však najradšej používa titul „ilustrátorka“. Okrem farby používa aj kresliace potreby. Jej práca siaha od veselých fotografií, ktoré vydáva v Reykjavíku, v Grapevine a na Facebooku, aby sprostredkovala každodenný život žien žijúcich južne od Senegalu, kde strávila niečo vyše mesiaca.

Trojrozmerná umelecká forma

Elínovej prácu možno rozdeliť do niekoľkých kategórií. Na jednej strane tvorí komiksy, ktorých tému čerpá čiastočne zo života, potom sú tu dekorácie pre časopisy, knihy, obaly a mapy albumov, kresby ľudí a spoločnosti a napokon je to obrazová séria s názvom Ružové dámy, ktorú Elín dúfa, že ju bude prezentovať počas  zimného obdobia. Výkresy sú k dispozícii na Facebooku / elinelisabete a na www.elinelisabet.com.

Hovorí sa, že kresba je umelecká forma, ktorá ponúka úplne iné možnosti ako napríklad fotografia alebo tradičná maľba. Umelec zachytáva prostredie iným spôsobom ako maliar a môže si pri tvorbe a zostavovaní obrázku dovoliť viac ako fotograf. – Kresba je veľmi osobná umelecká forma a umelec môže na túto tému nakresliť uhly, ktoré nikto iný nevidí. Kresba je trojrozmernejšia oproti fotografie a umelec môže zvýrazniť to, čo vo svojom okolí považuje za najzaujímavejšie – dodáva umelkyňa Elín Elísabet.

Dámska perspektíva

Elína sa vo svojej tvorbe snaží zachytiť každodenný život a jej diela sa častejšie „pozerajú“ na svet zo ženského hľadiska. Napríklad v Senegale aj v Borgarfjörður eystra sa stretla s porozumením a obdivom, ako tamojší  ľudia sa zaujímajú o to čo sa deje okolo nich a so svojimi zážitkami sú ochotní podeliť sa s ostatnými. 
-Zviditeľnenie žien v autorskej tvorbe i obrázkovej podoby je záslužný čin, pretože svet kreslenia je doteraz, čo sa týka témy i autorov viac-menej mužský. Možno to demonštrovať na príklade povedzme literárneho komiksu, že ženská postava Jane musí čakať nečinne, dokonca bezmocne, pokým napríklad Tarsan je stvárnení dominantne a dobrodružne. Každý má predsa právo vidieť sa v kultúre ktorú konzumujeme, nielen v kresbách, komiksoch – hovorí Elín a pripomína, vyzdvihujúc komiks, že sebadôvera a pohľad na svet najmä mladých ľudí závisí v neposlednom rade od toho, čo čítajú v detskej literatúre i komikse. Dievčatá by mali mať tiež záujem vidieť sa v komiksoch, nie iba ako pózované modelky oblečené iba ak v zákulisí – dodáva autorka Elín. Nedávno vyšiel projekt Ružové ženy a Pink Ladies  v čase keď Elín navštívila maliarske štúdio na západnom pobreží, kde feministický svetonázor sa nezaobišiel bez povšimnutia, pretože m napríklad černošky sú silné, gigantické a zdá sa nezastaviteľné ženy. Mimochodom celý rozhovor na túto tému s Elínou nájdete na kultúrnych stránkach Morgunblaðið.

Zachytiť svetskú

Najzábavnejšie je čerpať témy a tvoriť priamo na mieste deja, ak to počasie umožňuje, prípadne niekde v zákulisí exteriéru a človek sa cíti ako na dovolenke – hovorí Elín Elísabet. – Na jeseň v roku 2011 sme ja a môj priateľ takto pracovali celý mesiac., – dodáva autorka. Elín teraz dokončuje knihu Onyfir s novými kresbami z východu a zbiera ju pre svoju publikáciu v Karolinafund. Názov knihy je v jazyku, ktorý používajú obyvatelia Borgfjörðuru a  je posledným projektom z oddelenia kresby Reykjavíkskej školy výtvarných umení. Za zmienku stojí, že Elín Elísabe bude prezentovať knihu na promočnej výstave v umeleckej škole v Reykjavíku. Bude mať tiaž svoju vlastnú vlastnú šou v Borgafjörður eystra.

 

Elín Elísabet Einarsdóttir

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments