DNES AKTUÁLNE MAJITEĽ STÁLEJ GALÉRIE KRESLENÉHO HUMORU ŠTEFAN ŠTRBA Z KRÁSNEHO NAD KYSUCOU

Ako vidieť, séria výstav, respektíve návštev slovenských karikaturistov v stálej Galérii kresleného humoru v Krásnom nad Kysucou úspešne pokračuje. Najnovšie jej návštevníkom bol slovenský karikaturista Marián Slávik zo Spiša. O podujatí nám napísal náš spolupracovník a súčasne majiteľ galérie príspevok, ktorý uverejňujeme v plnom znení aj s prídavkom niekoľkých vystavovaných obrázkov Mariána Slávika.

„Záhradu už starostlivo zakryl prvý sneh a tak tentoraz, jednoducho v bielom šate, sme v prvý decembrový deň privítali výstavu karikaturistu Mariána Slávika, alias Majorána Čimčararu. V kontraste k farbám, ktoré prevládajú vonku v prírode, kresby Mariána sú plné farieb, veselé a s kŕdľom vtákov. Skoro na každom obrázku sa predvádzajú malí operenci a dopĺňajú tak nenápadne tému na obrázku.
Marián Slávik pochádza zo Spišskej Novej Vsi a tam sa aj roku 1961 narodil. S kreslením začal veľmi skoro, a tak už ako žiak základnej školy kreslil po školských zošitoch a všade, kde našiel kúsok pekného miesta, ktoré volalo po tom, aby ho zaplnil nejakým obrázkom.
Počas vojenčiny kreslil kamarátom malé kresbičky do listov, aby tak spríjemnil ich čítanie tým, ktorým boli určené. Vtedy mal dosť času, takže kreslil veľa a všade. Niekedy sa to stretlo veru aj s nepochopením jeho veliteľa. Plusové body si ale získal kolekciou kresieb, ktoré boli vystavované na útvare. Bola to jeho prvá výstava.
Marián je vyučený tlačiar, a tak veľa rokov pracoval v tomto obore v Chemosvite vo Svite. Samozrejme, že nikdy neodolal dať najavo kresbou svoje pocity, či názory. Okrem toho ako letec vo Zväzarme sa často vznášal vo vzduchu a konkuroval obľúbeným vtáčikom. Možno práve preto si ich často vyberá a umiestňuje aj do kresieb.
Kreslí rôznymi farbičkami, vlastne všetkým, čo ma po ruke. Kresba je jednoduchá, výrazne farebná a dobre čitateľná. Niekedy používal aj vodové farby, ale nikto ho netlačil do ďalšieho vývoja v kreslení, a tak sa naučil s tým málom, čo mal a svojím talentom, vyjadriť čo najviac.
Publikuje sporadicky v regionálnej tlači a zatiaľ sa nepodujal prispôsobiť obrázky požiadavkám na podmienky v rôznych súťažiach. Rád sa venuje svojím vtáčikom vo voliere a stále ho uchvacuje vznášanie sa vo vzduchu, či už v lietadle alebo keď sa predvádzajú vtáci na oblohe.
Záverom prajeme Mariánovi Slávikovi dobré zdravie a veľa nápadov na veselé obrázky, aby i naďalej dokázal potešiť iných ľudí svojím jemným a nápaditým humorom.“

Štefan Štrba

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments