Dnes aktuálne Milan Kenda

Morality a iné hity

* Bola taká vzrušujúca, že muži od nej nevedeli odtrhnúť ani sklenené oči.
* Pomsta že je sladká? Je slaná! Veď som sa poriadne zapotil, kým sa mi ju podarilo uskutočniť.
* Na mnohých ministerstvách pozorujeme búrlivé vrenie vody na kávu.
* Je to sexuálny gigant! Jej maringotka prešla celým svetom a celý svet prešiel jej maringotkou.
* Keď nepríde hora k Mohamedovi, Mohamed si počká na piesočný presyp v silnom vetre.
* Totalitné curriculum vitae: Z politického pracovníka politickým väzňom.
* Režimy sa menia, no stále nám chýbajú experti exportu.
* Som smoliar, ktorý robí všetko o päť sekúnd dvanásť na rozdiel od šťastlivcov, čo robia to isté, lenže o päť minút dvanásť.
* Povedala raz terchovská sliepka: Keď ste si ma upiekli, tak si ma aj zjedzte!
* Bard už dávno vystrieľal svoju kreatívnu muníciu. Strieľa ďalej slepými a celkom pekne to búcha, takže nik nepozoruje nič podozrivé.
* Nepustili ho za rečnícku tribúnku. Ešte jeden jeho plamenný prejav a zhorí celá sála so spiacimi poslucháčmi.
* Heslo aforistov: Lepší aforizmus v hrsti ako sonet na streche.
* Kto z nás nevymení rodnú hrudu za hrudu zlata?
* Je to originálna osobnosť! Podpisuje sa až štyrmi krížikmi.
* Zapredal sa šikovne počkal až stúpla jeho cena.
* Najdlhšia éra v ľudskom živote: erotika.

Slovohry

* Po bedlivom skúmaní sa nejedno novotárenie ukáže byť novotáraním.
* Ma jedno výpočtové stredisko u nás pripadá 999 vypočítavých stredísk.
* Zaniknutá branža skvele informovaných holičov nás kedysi nielen kvalitne vystríhala, ale aj pred kadečím vystríhala.
* Život sa skladá z desiatich percent chápania a deväťdesiatich percent chrápania.
* Kto sa ešte aj tridsať rokov po nežnej správa nežne, ten nežne!

Suverénna centralistka

/Spomienka na totalitu/

Potreboval som hovoriť s referentom Lošonským. Vytočil som (vtedy sa vytáčalo) telefónne číslo centrály v jeho úrade. Suverénny ženský hlas mi referoval o tom, že referent Lošonský je na operácii slepého čreva. Vlastného. Potom informátorka rezolútne zložila slúchadlo.
Spomenul som si na referenta Prieložného a zavolal znova. Centrálny hlas mi referoval o tom, že referent Prieložný nastúpil na liečenie v kúpeľoch. Než som si stačil spomenúť na ďalšie meno, informátorka zložila. Jej pohotovosť v objasňovaní neprítomnosti a skladaní slúchadla bola príkladná.
Postupne som sa podozvedal osudy ďalších referentov. Referent Straka bol na cyklickom školení. Referent Hrivnák na služobnej ceste. Referent Galovič na dovolenke. Referent Foltín zriaďoval vysunuté pracovisko. Referent Jelínek bol na podnikovom zájazde. Mená ďalších referentov som nepoznal a pýtať si k telefónu nejakého, akéhokoľvek referenta som si netrúfal pre pejoratívny podtón takejto žiadosti.
Podľahol som však upodozrievavej nálade. Je naozaj každý referent, na ktorého si spomeniem, vysunutý, presunutý či niekam zasunutý? Nechráni ich tento suverénny centrálny hlas pred problémami všedného dňa, pred agresivitou stránok, rozťahujúcich svoje problémiky na celé zväzky? Nepatrí odmietanie k navyknutému, spoľahlivému tónu centrály?
Rozhodol som sa preveriť túto vec tak, že si budem pýtať v centrále samého seba. Vytočil som číslo a pýtal si k telefónu referenta Ostravského. Centrálny hlas chvíľu uvažoval. Potom mi zreferoval, že uvedené meno znie akosi cudzo. Naznačil som, že referent Ostravský je u nich nový. Suverénny centrálny hlas sa okamžite spamätal. Začal mi referovať o tom, že referent Ostravský je zaneprázdnený a nemôže sa dostaviť k telefónu. Na niekoľko dní si ho vyzdvihol súdruh riaditeľ a podrobne ho zasväcuje do problematiky pracoviska.
Zmohol som sa iba na mechanické poďakovanie a slúchadlo sme zložili obidvaja zároveň. Potom som si však uvedomil, že mi táto suverénna centralistka poskytla skvelú šancu: Som práve s riaditeľom a budem s ním niekoľko dní. S mojím problémom sa nemusím obracať na referentov, ale môžem sa zamerať priamo na najvyššiu inštanciu. Nesmiem sa však prenáhliť. Mám s riaditeľom prerokovať moju vec zajtra, alebo to nechať až na pozajtra?
Milan KENDA

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.