Dnes aktuálne Milan Kupecký

Humoristické knihy, ktoré sú už teraz v predvianočnom predaji, vhodné ako dar pod stromček svojim najbližším…

V časti novej knihy Ako sme „váčili“ za socializmu autor knihy svojrázne koncipuje svoj životopis. Je to vlastne jeho ironické, miestami až sarkastické curriculum vitae. Dopustil sa odvážneho činu, opovážil sa ironizovať samého seba, teda akoby zosmiešňovať vlastnú osobnosť, robiť z nej akúsi osobu, podobne ako americký spisovateľ a žurnalistu Marka Twaina (1835 – 1910), uznávaný tvorcu humoristickej a satirickej prózy, a majster brilantnej irónie. To spoločné, čo má autor so spomínaným svetovým velikánom, je práca v redakciách novín i záľuba v ironických postrehoch, bonmotoch, slovohrách a redakčných zážitkov. Túto svojou najnovšou knižkou nám Milan Kupecký dožičil na príjemné a zábavné čítanie, vrátane čitateľskej satisfakcie zo spravodlivého satirického výsmechu odsúdenia hodných socialistických dogiem i kapitalistických obludností.

Popri humore bol autor tejto knižky najskôr aktívnym dopisovateľom a tiež prispievateľom do zábavných relácií a okrem uvedených aktivít posielal do redakcií aj drobné literárne útvary – myšlienky, zvané aforizmy, ale i poviedky a humoresky, a to na rôzne témy a to nielen do printových, ale i elektronických médií. Okrem tejto dopisovateľskej aktivite pracoval viac rokov v rôznych redakciách.  Neskôr aj v Novom Roháči, kde bol krátky čas šéfredaktorom. A keďže časopis, respektíve tento titul zanikol v aktívnom autorovi Milanovi Kupeckom zostali už iba nostalgické spomienky a kopa jeho vlastných satirických myšlienok v podobe bohatej zbierky aforizmov. Tieto jeho myšlienky v uvedenej knihe sú osvedčené, rozdelené do jednotlivých kapitol-medzišudské bzťahy, žibotné prostredie, manželstvo peniaze. Tieto, môžeme ich označiť ako perly ducha, vám predkladá v tejto obsiahlej knihe.

Zbierka aforizmov a kreslených vtipov má podtitul Životné prostredie očami humoristov a jej autormi sú známi slovenskí humoristi – karikaturista Vladimír Pavlík a aforista Milan Kupecký. Kniha je kombináciou písaného a kresleného humoru, okoreneného satirou, je vhodným spôsobom prezentácie takejto tvorby.
Aforizmy zaradené do tohto výberu, majú nielen ekologický, ale i sociálno-politický rozmer, napríklad: „Reči sa hovoria a chlieb sa hádže do kontajnerov!“ Alebo: „Ak to takto pôjde ďalej, príroda nás nebude lákať, ale ľakať.“ A do tretice: „Toľko nám chýbali za bývalého režimu banány, až sme sa stali banánovou republikou.“ Obrázky Vladimíra Pavlíka majú svoj pôvab i svojráz. Sú bez slov a vyznačujú sa nevtieravým humorom s nádychom jemnej satiry. Ani im nechýba širší spoločenský rozmer – poukazujú na rozmáhajúcu sa ziskuchtivosť a nekultúrnosť, na mentalitu konzumu, ktorá veľmi neblaho vplýva aj na naše životné prostredie.

Kniha Spoza čiary obsahuje satiricko-humoristické texty  so športovou tematikou, doplnené ilustráciami – karikatúrami štyroch profesionálnych autorov: Vladimíra Pavlíka, Františka Mráza, Františka Bojničana a Pavla Švancára. Textová zložka knihy, nazvanej príznačne Spoza čiary, pozostáva nielen zo športových myšlienok – aforizmov, ale obsahuje aj iné literárne útvary. Ide teda o pestrú mozaiku myšlienok, slov a obrazov, ktorá môže zaujať nielen športovca či športového fanúšika.Na dôvažok ponúkame malý výber z autorových aforizmov:

Futbal by bol hrou, keby neexistovali peniaze.
Nie každý, kto nás dobehne, je športovec.
Aj na tenkom ľade možno robiť hrubé chyby.
Rada rozhodcovi: Pískaj tak, aby ťa nevypískali.
Chodec: Veľkú výhodu mám v tom, že nemusím kráčať s dobou a módou.
Boxer: Dôležité je nielen brať, ale i dávať.

Humorista Milan Kupecký,  ročník 1943, už desaťročia priam eruptívne tvorí a vynáša na svetlo svoje drobné humoristicko-satirické výpovede, reflexie, postrehy zo života, čiže aforizmy. Potvrdzuje to i jeho kniha Tak si tu žijeme. Stojí za úvahu pripomenúť, že nie je ľahké vymyslieť dobrý aforizmus. Počet slov treba obmedziť na minimum a obsah čo najviac zhutniť. Mohlo by sa zdať, že zrýchlená súčasnosť aforizmu praje, ale nie je to celkom tak – pohľad do satirického zrkadla sa mnohým zjavne nepáči. v knihe sa nevyhýba sociálno-spoločenským ani vyslovene politickým témam, naopak, sú v jeho aforistickej tvorbe pomerne časté, popri iných témach ako sú ekologické a iné nešváry, ktoré sa dejú v rámci nášho spoločenského života. Kniha vychádza práve teraz, v časoch, keď sa žiada humor a nadhľad. Skúsený aforista si to uvedomuje a preto hovorí: „Kto sa smeje naposledy, smeje sa spravidla sám nad sebou.“ Alebo: „Doteraz som žil z ideálov. Žiaľ, už to ďalej nejde!“
Knižka Tak si tu žijeme obsahuje viac než tri stovky aforizmov. Je bohato ilustrovaná obrázkami popredných slovenských karikaturistov (je ich tu zastúpených presne štrnásť). Listujúc v nej sa môžeme zasmiať i zamyslieť nad tým, ako a v akom svete žijeme.

 Ak si chcete knihu kúpiť, napíšte na adresu: humorista@milankupecky.eu alebo navštívte nejaké dobré kníhkupectvo.

Ponuka: Milan Kupecký, autor uvedených kníh

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.