Dnes aktuálne Milan Kupecký

Známy novomestský maliar a karikaturista Ing. Vladimír Pavlík pripravil pre svojich priaznivcov opäť po štyroch rokoch v priestoroch Mestského kultúrneho strediska v Novom Meste nad Váhom samostatnú maliarsku výstavu svojich najnovších diel, ktorá potrvá do konca tohto mesiaca.
Paradoxné je, že Vladimír Pavlík bol najskôr známejší ako karikaturista a predovšetkým často viac oceňovaný v zahraničí, ako doma, na Slovensku. Svoje karikatúry vystavuje na rôznych autorských výstavách už od roku 1984. No maľovať začal až neskôr. Prvú autorskú výstavu malieb mal doma, v rodnom meste v Novom Meste nad Váhom, v roku 2002. a následne v rokoch 2008 a 2015.
Čo ešte o Vladimírovi Pavlíkovi dodať? Ako povedala vo svojom príhovore kurátorka výstavy Elena Porubänová, Vlado, ako ho z zvykneme familiárne a kamarátsky oslovovať, má rád svet farebných veselých i vtipných príbehov, odohrávajúcich sa na maliarskom plátne, ktoré majú stále nové a nové pokračovania. Inokedy sa sústredí vo svojej umeleckej tvorbe na obrázky úsmevno – smutné, či tak trochu aj milo sarkastické. Predovšetkým však maľuje s láskavým pohľadom na svet okolo nás, komponuje s veľkou obrazotvornosťou a fantáziou. Pavlíkov maliarsky svet je v dnešnom, tak odpudivo materiálnom prostredí, neskutočne plný dobra, poetických, neuveriteľných príbehov fantázie a hier, svet výmyslov a šibalstiev, radosti a vtipnej pointy.
Kresliarsku a maliarsku tvorbu Vlada Pavlíka však nemožno od seba oddeliť, nakoľko sa navzájom ovplyvňujú. Nielen námetmi, poetikou, myšlienkou ale i samotnou kresliarskou technikou. Často inšpirácia namaľovať rozmerný obraz na plátne vznikne potom, ako sa umelcovi zapáči myšlienka v kresbe, ktorých už nakreslil okolo stotisíc.
Vlado Pavlík v tomto roku, popri svojich nových maľbách na výstave predstavil aj množstvo ocenení spolu s kresbami. ktoré získal najmä v zahraničí. Konkrétne v Holandsku, New Yorku, ale aj v Južnej Kórei, Japonsku, Číne, Turecku a v mnohých ďalších krajinách. Celkom ich bolo až úctyhodných tridsaťpäť.
Kresby Vlada Pavlíka získavajú ocenenia najmä vo svete, na medzinárodných súťažiach a festivaloch kresleného humoru, keďže na Slovensku ich je ako šafranu a aj tie postupne zanikajú. V niektorých štátoch sú dokonca školy výučby kresleného humoru a satiry, u nás sa kreslenému humoru autori venujú len amatérsky, popri iných profesiách. Jednou zo svetlých výnimiek je súťaž Novomestský osteň, bienále kresleného humoru a satiry, ktorého spoluzakladateľ a do dnešných dní aj spoluorganizátor je aj Vlado Pavlík. Novomestský osteň sa organizuje už od roku 1982 a v tomto roku, v septembri sa uskutoční už jeho jubilejný 20. ročník. Po štvrtý raz už ako medzinárodné bienále!
Vladimír Pavlík je aj držiteľom dvoch slovenských rekordov. Navyše je autorom najväčšieho kresleného farebného vtipu. ktorého prezentácia sa uskutočnila v roku 2011 v Novom Meste nad Váhom za účasti členov slovenskej hodnotiacej komisie. Kresba mala rozlohu 22,59 metrov štvorcových a niekoľko mesiacov visela na priečelí kultúrneho domu.
Vlado Pavlík je zároveň držiteľom slovenského rekordu v rýchlokresbe. Je najrýchlejším maliarom na Slovensku, keďže jeho rekord z roku 2007 ešte nikto neprekonal. Na Kolonádnom moste v Piešťanoch nakreslil za hodinu, na veľké papierové formáty 54 kresieb.
A túto svoju schopnosť predstavil aj priamo na vernisáži svojej nedávnej výstavy pred asi 400 priaznivcami, medzi ktorými nechýbal ani primátor mesta František Mašlonka a jeho priatelia humoristi.

Milan Kupecký, fotografie Monika Šupatíková

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.