DNES AKTUÁLNE PETER RÁZUS Z PREŠOVSKEJ ROZVOJOVEJ AGENTÚRY

Tvorivé a inšpiratívne kultúrno umelecké stretnutie a podujatia, ktoré majú  pozoruhodné výsledky a bohatú tradíciu

Kreslený humor je sociologickou reflexiou stavu spoločnosti v danej dobe a jej vzťahu ku korupcii, pomôže pri podpore formovania verejnej mienky v boji proti občianskej ľahostajnosti voči tomuto javu. Predchádzajúce výstavy s podobným v cieľom – Korupcia skutok sa deje, je súčasťou projektu Prešovská participatívna platforma, ktorý je podporený z Európskeho sociálne fondu v rámci operačného programu Efektívna verejná správa. Nadväzuje na preventívno vzdelávacie aktivity realizované už od roku 2017 a uskutočnené na stredných vysokých školách po celom Slovensku v spolupráci s Úradom vlády – sekciou prevencie korupcie a krízového manažmentu, v spolupráci s veľvyslanectvom USA v Bratislave, lektorovaný generálnym riaditeľom sekcie plk. JUDr. Petrom Kovaříkom a policajným splnomocnencom FBI Derekom McGraw. Prvá výstavná kolekcia pozostávala z 80 výtvarných prác, ktoré boli vybrané zo súťaže medzinárodnej výstavy kresleného humoru a zastupovali domácich i zahraničných autorov ako napríklad Vladimir Kazanesky, Elrayach Ombaddi, Roman Peshkov, Mileta Miloradovic, Oleksy Kustovsky, Marcin Bondarovicz, Andrej Mišanek, Bobo Pernecký a mnohí ďalší. Výstava s názvom Boj proti korupcii ako Online trvala týždeň. Na túto výstavu, ako i prezentáciu prác islandských autorov, nadväzujú ďalšie výstavné aktivity, i napriek karanténnym opatreniam.

Crème de la crème & Kýchanie mozgu

Archeologický výskum Galérie kýchania mozgu v Prešove sa viaže na rok 1968 a stretnutie sa s časopisom Roháč, kde publikovali svoje obrázky aj také kultúrne osobnosti výtvarného umenia ako boli Viktor Kubal, Marián Vanek, Vladimír Renčín , Vlasta Zábranský…a nemožno opomenúť výstavu pod názvom Dereš Fedora Vica. Toto osudové stretnutie motivovalo v roku 1980 trojicu mladých divadelníkov Petra Rázusa, Ľuba Gastona Štávorského a Joža Matejka k založeniu Minigalérie humoru so sídlom vo foyeri kina Klub. Okrem slovenských a českých autorov tak videli návštevníci aj obrázky výtvarníkov z NDR, Bulharska a v roku 1981 bola pripravená výstava poľských autorov zoskupených okolo časopisov Szpilki a Karuzela . „Prešovskí ideológovia však zabránili tzv. politickej provokácii ohrozujúcej základné hodnoty socialistickej kultúry a dali aktívnym organizátorom čas na prehodnotenie neuváženého správania temer 30 rokov, – spomína Peter Rázus. V roku 2011 sa začala púť medzinárodnej výstavy Kýchanie mozgu – od kalokagathie k hypochondrii a späť a v priebehu deviatich ročníkov sa na nej zúčastnilo temer 2000 autorov z celého sveta a spolu so Zlatým súdkom si Prešov, slovami českého publicistu a teoretika kresleného humoru Ivana Hanouska vyslúžil exkluzívny titul: Prešov – európske hlavné mesto kresleného humoru. Osmy január nesie v sebe symboliku vražedného útoku na redakciu satirického časopisu Charlie Hebdo ale aj radostnejšiu udalosť, ktorou bola prvá vernisáž novovzniknutej Galérie kýchania mozgu v centre nezávislej kultúry Wave. „Premiéru mal srbský autor Mileta Miloradovic, ktorý ako prvý registroval svoje súťažné obrázky v úvodnej téme súťaže na tému Ideál a idealizmus. Autorov organizátori oslovili z celého sveta a tak svoje práce prezentovali výtvarníci z Azerbajdžanu, Ruska, Belgicka, Slovenska, Čiech, Poľska, Ukrajiny, Argentíny, Izraela, Kolumbie, Iránu a mnohých ďalších. Na kvalite tvorby autorov sa podpisuje nielen výtvarné stvárnenie, ale aj sociálno-politická skúsenosť autorov, ich postoje a originalita, – hovorí Peter Rázus. Ďalšími aktivitami Galérie kýchania mozgu je prezentácia slovenského kresleného humoru v Nórsku, Čiernej Hore, Rusku, Ukrajine, Maďarsku etc…existuje spolupráca s Úradom vlády Slovenskej republiky, ministerstva zahraničia a Európskej únie. Európskym centrom kresleného humoru je v belgickom meste Kruishoutem a Norwegian Cartoonist Gallery, Drøbak. Výstava Crème de la crème predstavuje tvorbu prác tridsiatich autorov a je podporená finančnou podporou mesta Prešov. Potrvá do konca novembra a je inštalovaná v Centre pre umenie Viola, Eperia – shopping mall a Galérii Abylimpiáda.

Peter Rázus

 

—————————————————–—-————————————————————

Ešte stále môžete poukázať na podporu Humorikonu 2% z dane. Sme registrovaní na daňovom úrade…

Potrebné údaje: IČO: 42120977
Súpisné orientačné číslo: 1723/3

PODPORTE nezávislé médium. Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie stránok. Mimochodom, zaznamenali sme vyše 22 000 vzhliadnutí !!!
Môžete tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499

Ďakujeme!
————————————————————————————————————————

Pán Kupecký, dopíšte

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments