Dnes aktuálne rozhovor so srbským aforistom Tomislavom Supekom

Srbský aforista Tomislav Supek sa narodil na Nový v roku 1939 v Iloku. Hneď po narodení sa dostal do konfliktu so svojím okolím a rok sa nerozprával ani s najbližšími. Vtedy nevedel nič o živote, len aby teraz zdvojnásobil svoje počiatočné vedomosti. Vzdelanie získal na Fakulte ekonómie a filozofie v Záhrebe a Pitman College v Londýne. Pracoval v Záhrebe, Londýne a Miláne. Napriek všetkým školám ešte neovládal „surfovanie“ po internete. Píše a publikuje humoristické a satirické články od svojich stredoškolských čias (Mladosť Belehrad, Modra lasta Záhreb). Jeho obľúbeným aforizmom na tému poznania je „Scio nescio“. Publikuje satirické články v denníku a týždenníku „Studentski list“, „Kerempuh“, „Jež“, „Krokodil“, „Punch“, „Paradoks“, „Semafor“. Spolupracuje na zábavných rozhlasových reláciách v Záhrebe, Belehrade a Sarajeve. Doposiaľ napísal 12 kníh, z toho 9 kníh je aforizmom. 29. novembra 2008 roku oslávil 50 rokov od prevzatia prvej literárnej ceny „Mladosť“ z Belehradu. Za posledných 62 rokov satirickej práce bol počet zahraničných a domácich ocenení uspokojivý. Je obsiahnutá v početných encyklopédiách. Bol preložený do angličtiny, taliančiny a poľštiny. Má veľmi rád aforizmus Stanislava Jerzy Leca: „Všetko je v rukách človeka, takže by sa mali často umývať.“

Medzinárodný časopis humoru a satiry Granátové jablko (sipak.rs) so srbským satirikom  Tomislavom Supekom urobil zaujímavý rozhovor, ktorý je možno inšpiráciou aj pre nás, slovenských autorov, ktorý prinášame…

Rozhovor Dragutina Lončara, redaktora chorvátskeho časopisu pre humor, satiru a aforizmus „Potepuh“, s aforistom Tomislavom Supekom

Odkaz, najmä mladým začínajúcim autorom

Dlhé roky sa venujete humoru a satire. Ako sa pozeráte na súčasný humor a satiru v Chorvátsku?

-Neexistuje spôsob hodnotenia a adekvátna metodológia, ktorá by správne interpretovala toto bohaté a tvorivé literárne pole. Chorvátska satira nie je vnímaná ako seriózna literatúra, ktorá podmieňuje predovšetkým jej prezentáciu a popularizáciu. Humor, satira a aforizmy však majú v Chorvátsku dlhoročnú tradíciu. Najlepšie to vidno z knihy spisovateľa Josipa Balaška „Chorvátska aforistika-1847. – 2018. – Antologická zbierka “. Kniha bola vytlačená v roku 2019 a na 380 stranách je zastúpených 147 autorov. Autor knihy vynaložil obrovské úsilie na nájdenie a výber autora chorvátskych aforizmov.

Doteraz ste vydali 12 humoristických kníh, z toho 8 kníh je aforizmom. Ako by ste definovali, čo je aforizmus?

-Aforizmus je skratkou k pravde. Alebo aforizmus je román bez nadbytočných viet. Alebo aforizmus predstavuje tonu hmotnosti v balení po jednom grame.

Ste jedným z iniciátorov založenia Združenia chorvátskych aforistov a humoristov. Ako to po dvoch rokoch prežívate dnes?

-Združenie išlo veľmi dobre. „Rozprúdilo“ to a prebudilo aforistickú scénu v Chorvátsku. Je dohodnuté, že združenie každý rok vydáva zbierku aforizmov, vtipov, predpovedí, epigramov…V roku 2018 sme vydali Zbierku „Zlatý rez“, v ktorej bolo zastúpených 24 autorov – zakladateľov Združenia. Minulý rok sme vydali zbierku „Perly mysle“. Táto zbierka má až 62 autorov, čo ukazuje veľký záujem o túto malú formu literatúry. V Chorvátsku ročne vychádza asi pätnásť autorských kníh humoru a satiry. Podľa môjho názoru musíme vyvinúť väčšie úsilie na dosiahnutie priemernej úrovne kvality v regióne. Okrem vyššie uvedeného asociácia udeľuje chartu významným dlhodobým tvorcom. Najlepšia kniha roka sa vyberá a každoročne sa udeľuje. Členom združenia nad 85 rokov sa udeľujú ocenenia za ich dlhodobú tvorivosť. Keď už hovoríme o ďakovných listoch, treba povedať, že členstvo v asociácii je väčšinou tvorené staršími satirikmi. Pre budúcnosť chorvátskych aforizmov je nevyhnutné zlepšiť vekovú štruktúru združenia, zapojením čo najväčšieho počtu mladších členov. Dosahuje sa to okrem iného organizovaním večera humoru a aforizmov v knižniciach, literárnych spoločnostiach a ďalších. Asociácia má vlastnú webovú stránku a pred pár mesiacmi sme začali vydávať mesačný elektronický časopis „UH a AHA“ a doteraz vyšli tri čísla.

Ako zverejňujete svoje diela v chorvátskych médiách?

-Okamžite musím zdôrazniť, že ministerstvo kultúry Chorvátskej republiky má k tomuto typu literatúry nevlastný postoj. Nielenže finančne nepomáha vydávať humoristicko-satirické práce, ale ani nekupuje tlačené knihy. V Chorvátsku už roky pravidelne vychádza iba „Potepuh“, jediný chorvátsky časopis pre humor, satiru, aforizmy a karikatúru. Časopis vychádza vďaka redaktorke a vydavateľke Dragutin Lončar – mužovi, ktorému je vďačná celá domáca scéna, že nejako prežila s „Potepuh“. Vychádza tiež niekoľko miestnych novín – pohodlne, raz ročne. Už niekoľko rokov má každé nedeľné Rádio Split reláciu „Keď som sa zasmial – vtedy som bol“. Redaktorom a moderátorom je slávny svižný spisovateľ a aforista Mladen Vukovic. Táto šou vlani oslávila 1100-sté vysielanie.

Prečo sú satira a aforizmus čoraz populárnejšie?

-Skutočnosť, že satira a aforizmy našli úrodnú pôdu, hovorí o príležitostiach v našej spoločnosti, kde sme svedkami zničenia všetkých univerzálnych hodnôt, spoločnosti, kde úctu a slávu nezískava myseľ a čestnosť. Aforizmy sa venujú týmto témam: ľudská hlúposť, klamstvá, krádeže, magnáti, politici, pokrytectvo, vojnoví šľachtici, médiá, voľby, súdnictvo, polícia, EÚ, korupcia, arogancia, organizovaný zločin. Toto sú témy, ktoré našich ľudí v skutočnosti trápia a znepokojujú najviac. Pisateľ aforizmov musí všetky tieto spoločenské problémy, ktoré sú často pre plagáty, zmeniť na jednu krátku vtipnú a vtipnú vetu. Aforizmy sú ako liek. Podávajú sa v malom množstve. Satirik je morálne nestranný a bezohľadný kritik. Aforizmus som už dávno napísal, že „aforista je opozícia voči pozícii aj opozícii“.

Odkaz pre aforistov a čitateľov na záver?

-Hovorím svojim kolegom aforistom, aby písali knihy, spolupracovali na „Potepuh“, zborníku združenia, rozhlasovej relácii v Splite „When I Laughed Then I Was“, ako aj v online časopise Zväzu chorvátskych aforistov a humoristov UHAH.  Posolstvom pre čitateľov je prečítať si to, čo je napísané. Pre nich ma napadla táto myšlienka: Kto číta zborník obálok v zborníku, môže povedať, že je dobre sčítaný človek.

Tomislav Supek

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments