Dnes aktuálne slovenskí humoristi Milan Kenda, ilustrácie Ľubomír Kotrha

Volebné vízie bez provízie

Podaktorí Slováci volia ako krováci.
Koalície prichádzajú a odchádzajú, ale kocúrkovské Slovensko zostáva.
Piata kolóna by z nás rada urobila kolóniu.
Vírus nenásytnosti vie napokon narušiť každý imunitný systém. Najmä poslanecký.
Od socializmu ku kapitalizmu, od kapitalizmu ku kanibalizmu.
Najrozšírenejšie sľuby? Velebné sľuby o večnom posmrtnom živote a volebné sľuby o krajších zajtrajškoch.
Jedlo, ktorým sme všetci prejedení? Volebné sľuby s rétorickou omáčkou.
Možno sme stratili okovy, len či to nebolo výmenou za ohlávku?
V najbitkárskejších triedach sa pripravujú na život budúci matovičovskí poslanci.
Ceny stúpajú ako raketoplán. Len aby sa neinšpirovali Challengerom!
Každá epocha potrebuje epochálny vynález. My by sme v inflácii potrebovali rozprávkový hrnček, ktorý by stále varil.
Aj bez kuchárskeho kurzu vie každý matovičovec každému sulíkovcovi poriadne navariť.
Republika sa podobá hodinkám. Ak dovolíme neodbytným a falošným „opravárom“, aby ju rozobrali, ťažko ju potom niekto nazad poskladá.
Obľúbená alibistická veta politických kaukliarov všetkých čias: Všetko zlé je na čosi dobré!
Politika je ako cesta hmlou. Stále nič nevidíte, nijaké krajšie zajtrajšky, ale ustavične počujete varovné a zlostné trúbenie.
Kadejaká slovenská ťava, ktorá dorazila až do Prahy, opisuje Slovensko ako púšť.
Dzurindovi dvojnásobné platy už nik neuverí, bude musieť sľubovať trojnásobné.
Život je už taký! Každé nadšenie vyzrie do skepsy.
Dnes sú už prifarbované a aromatizované nielen produkty, ale aj idey.

Epigramáž

NEBOLA NIČ ZVLÁŠTNE
Pootvárať basy,
ohlupovať masy!
V tomto bola Nežná
vlastne celkom bežná.

REVOLUCIONÁR Z POVOLANIA
Má sako, keď treba sako,
populista vo svetri.
Čo je kde a koľko za to,
bleskurýchle zavetrí.

ZAMAT A MAT
Eufória… Hrnuli sa
takmer všetci do ulíc.
Depresia… Zaliezame
takmer všetci do ulít.

AKO SME VYRÁSTLI
Už nie sme poslušní barani,
už nie sme bezprávni poddaní,
ospalé komparzy, špalier z krovia.
No ani nevinní baránkovia!

JEN CHOĎ VAŠKU S PÁNY NA LED!
Jeho show ho vyniesla
spoľahlivo do kresla.
Páni, to je skvelá renta,
to je renta disidenta!

SKEPTICKY O DEJINÁCH
Skeptikom sú dejiny
schematický obrázok:
Vzbury končia ako pár
maturitných otázok.

Recenzia

CIGÁNI – RÓMOVIA V ANEKDOTÁCH
Milan Stano

Vtipné rómske vademékum

Milan Stano v úvodoch svojich kníh i v editoriáloch svojho časopisu Kocúrkovo plní v našich pomeroch vzácnu až ojedinelú funkciu informátora vo sfére štruktúry a histórie humoru. Plní teda osvetovo poznávajúcu funkciu na úrovni teoretika a historika humoru, za ktorú by sme mu mali byť viac vďační. Ale táto jeho akoby „nadproduktívna“ či „nadnormatívna“ aktivita vo všeobecnosti uniká pozornosti a uznaniu odborných inštitúcií i autorít. Platí to aj o jeho najnovšej knižke CIGÁNI – RÓMOVIA V ANEKDOTÁCH, z ktorej sa dozvedáme nečakané, až šokujúce informácie o rómskom pôvode viacerých kultúrnych velikánov z Európy i USA. Buď majú rómsku národnosť obidvaja ich rodičia, alebo aspoň jeden z nich. A k rómskemu pôvodu sa viaceré z týchto celebrít, úspešných detí, hrdo hlásia!
Úvodná kapitola tejto knihy je informatívne veľmi bohatá, tvorí malú, či skôr až miniatúrnu encyklopédiu rómskeho národa. Stano poníma Rómov komplexne, nielen ako predsudkovo zaužívaný zdroj spoločenských negatív a ekonomických ťažkostí, ale aj ako etnikum s určitými kultúrno-spoločenskými prínosmi, prezentovanými najmä rómskou elitou. A tiež ako svojrázny, etnický segment s romantickými črtami, ktorý tak výrazne učaroval mladému Jaroslavovi Haškovi na jeho literárno-reportážnych potulkách po Slovenku v začiatkoch jeho geniálnej tvorby.
Rómovia, to je diferenčne veľmi bohatá a rozmanitá téma, čo sa odzrkadľuje aj v štrukturálnom usporiadaní anekdot, ktoré nasledujú po úvodnej časti. Nedá sa náležite predstaviť charakter tejto knihy anekdot bez strohého, no tematicky opodstatneného vymenovania jednotlivých anekdotických súborov, tvoriacich námetovo ucelené kapitoly. A nemožno obísť ani základnú, súbornú informáciu o tom, že táto publikácia predstavuje 13. diel Encyklopédie anekdot a prináša 1084 anekdot i 108 karikatúr.
Obsah uvedený za titulnou a tirážnou stranou nám prezradí takýto sled dvanástich kapitol: Slávni cigánski muzikanti / Cigánske muzikantské anekdoty / Staré cigánske anekdoty / Cigáni a farári / Cigáni za socializmu / Dežoviny / Rodina / Práca / Z ordinácií / Z našej osady / Cigáni a policajti / Cigáni na súde. Osobne ma najviac zaujali dve kapitoly anekdot: Cigáni a farári / Cigáni za socializmu. Tá prvá najmä za rómske, často inzitné poňatie náboženskej doktríny, nezriedka podľa hesla „Čo ja z toho mám“, resp. „Čo sa dá z toho vykoledovať“. A Cigáni za socializmu? To bola groteskná konfrontácia priam anarchisticky individualistického živlu so socialistickým, kasárenským, poslušným a uvedomelo disciplínovaným monolitom.
Zostavovateľ knihy odkazuje čitateľom: „Anekdoty o Rómoch sú zároveň aj zrkadlovitým obrazom aj o väčšinovej slovenskej spoločnosti, v ktorej žijú. Rómovia žijú s nami na Slovensku a majú svoj írečitý humor. Zabavte sa na ich vtipoch a o ich spôsobe života. Verte, že je na čom, lebo sú vtipní, majú radi humor a život.“
Kniha sa končí zoznamom použitej literatúry. Teda je tu nielen smiech sprostredkovaný anekdotami, ale aj sympatický príspevok pre poznanie tohto trocha tajomného, romanticky ladeného, výrazne originálneho etnika, ktoré má však ako všetky iné národy aj svojich podliakov a kriminálnikov. Tých kriminálnikov zatiaľ asi viac ako iné etniká, a to v dôsledku pretrvávajúcich biednych pomerov a relatívne nízkej vzdelanosti, od čoho závisí miera profesijného uplatnenia Rómov, ich životnej úrovne i osobnej spokojnosti. Naostatok zostáva už iba zagratulovať Milanovi Stanovi k nápaditému a užitočnému knižnému projektu, ktorý môže pomôcť pri nahlodávaní ťažko vykoreniteľných predsudkov.

HUMORESKA

Škriatok zvaný Monika

Bol víkend v zamatovom čase na začiatku teplučkého septembra. Mladých manželov v borovicovom háji znervóznili blížiace sa temné a ťažké mračná.
„Poď mi pomôcť vytriasť deku!“
Podišiel k deke z druhej strany, oproti svojej polovičke, a schmatol deku za oba rohy.
„Nešklb s ňou tak!“ napomenula ho.
„Nefrfli a ponáhľaj sa! O chvíľu bude liať!“
Rýchlo nahádzali do auta všetky porozkladané veci a nasadli.
„Netrieskaj tak tými dverami! Nesedíme v služobnom aute. A toto nie je tank!“ napomenul ju.
„Nechaj si hlúpe poznámky a naštartuj. Poďme, vypadnime už konečne!“
Naštartoval a rozvíril oblak prachu na poľnej ceste. Pred výjazdom na hradskú zabrzdil a zastal. Po ceste sa sunula nekonečná kolóna áut s výletníkmi.
„Zobrala si tranzistor?“
„Samozrejme.“
„Aj mobil?“
„Ja mobil nezabúdam.“
„A nafukovací matrac?“
„Aj ten.“
„Nenechali sme tam hliníkovú škatuľu s rezňami?“
„Neboj sa, neumrieš od hladu! Tu je, za mnou na zadnom sedadle.“
„Chvalabohu! Veď čo by sme večerali?!“
„Máš pravdu. Špajzu máme…ako keby ju niekto vyraboval.“
V kolóne sa zrazu zjavila nečakaná, no reálna medzera a on sa šikovne zaradil. Priam virtuózne, hoci sa za nimi ozvalo zlostné trúbenie. Pred nimi boli kilometre vzájomného nezmyselného predbiehania. Na čelné sklo dopadli prvé kvapky. Ozval sa do bzukotu stieračov:
„Máš tranzistor?“
„Na to si sa už pýtal.“
„Nezabudla si moje okuliare? Veď vieš, čo stáli! Optici si myslia, že každý, kto k nim príde, je Rockefeller.“
„Neboj sa, sú v mojej kabelke.“
„Máš tam aj kľúče od bytu? Nezostali doma vo dverách?“
„Počkaj, musím sa pozrieť.“
Načiahla sa dozadu za kabelkou, nazízla do nej, trochu sa v nej pohrabala a spokojne zacvakla.
„V poriadku. Kľúče sú v kabelke.“
„Tak máme všetko, však miláčik? Zdá sa, že sme nič nezabudli.“
„Ježišmarijááá!“
„Čo je, čo sa deje?“
„Nechali sme tam Moniku! Chvíľu pred naším odchodom naháňala motýľa… Mňa raz to decko privedie do blázinca! Okamžite sa obráť, musíme sa pre ňu vrátiť. To je ale hlúpy škriatok, celkom sa podal na teba!“

Milan Kenda a Ľubomír  Kotrha

Padla ďalšia tisícka sledovanosti HUMORIKONU!!! Autorom, priaznivcom a podporovateľom k tomuto dosiahnutému výsledku blahoželáme! Redakcia, tvorcovia Humorikonu…

Motto: „Myslenie je najťažšou prácou aká existuje. To je pravdepodobne dôvod, prečo tak málo ľudí rozmýšľa.“ — Henry Ford

Vážení priaznivci a podporovatelia Humorikonu všimnite si aj nové, aktuálne, satirické a zaujímavé videonahrávky Ľuba Kotrhu v Humorikone celkom vpravo…ako aj videonahrávku humoristického teoretika a organizátora výstav v mestách Slovenska i v zahraničí Petra Rázusa z prešovskej agentúry humoru !!!

Záverečná výzva: Občania, Slováci, nedajme si v blížiacich voľbách zahraničným špekulantom zobrať Slovensko! Veď máme svoje tradície, kultúru, sme národ Kresťanov a peniaze nie sú všetko! Za slovenských humoristov, zostavovateľov Humorikonu, milan

 Slovenskí humoristi, tvorcovia Humorikonu, prosia o podporu…Inzerujte v Humorikone, alebo akoukoľvek finančnou čiastkou pomôžte skvalitniť slovenský humor a satiru ako i tvorbu píšucich a kresliacich autorov!  Číslo účtu: IBAN SK 54 7500 0000 0040 0096 0499

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments