Dnes aktuálne slovenský historik Anton Hrnko

Pranier

PANI PREZIDENTKA, TO NEMYSLÍTE VÁŽNE

Igor Matovič je studnica stupidných nápadov, ktoré už zachádzajú za hranu akejkoľvek slušnej kritiky. Avšak posledná reakcia pani prezidentky na nápad zmeniť Ústavu tak, aby prezidentka mohla rozhodovať o poskytnutí stíhačiek Ukrajine (úplne zbytočný, lebo to je tak aj v zmysle platnej Ústavy), ma slušne povedané zaskočil. Prezidentka to okomentovala, že sa niekto chce skrývať za sukňu krehkej ženy.
Pani prezidentka, to nemyslíte vážne. Vo vašom postavení nie ste žiadna krehká žena, ste rovnaký prezident ako všetci vaši mužskí predchodcovia. Vaša sukňa musí zakrývať slovenský národ a všetkých občanov Slovenskej republiky rovnako ako saká Kováča, Schustera i Gašparoviča. Ak si to nemyslíte, nemáte v tom úrade čo robiť. Prezident má svoje kompetencie rovnaké, či je mužom alebo či je ženou!!!!!!! Emancipácia žien v našom priestore sa počíta už od vzniku prvej republiky! Ak si myslíte, že úlohou prezidentky je dať sa fotiť na koberci prezidentského paláca, ste v hlbokom omyle.
Ale poďme teraz vecne. Slovenská republika má podobne ako s inými štátmi podpísanú zmluvu o priateľských vzťahoch. Túto zmluvu zatiaľ nikto nevypovedal, takže je nadriadená zákonom Slovenskej republiky v zmysle Ústavy. Na túto zmluvu nadväzujú ďalšie dohody. A predpokladám, že máme s Ruskom aj dohodu o obrannej spolupráci. Na základe toho nám Rusko dodalo určité zbrojné systémy, samozrejme, tiež na základe dohôd.
Obligátnou súčasťou dohôd o predaji zbrojného materiálu medzi dvoma štátmi, ktoré si ctia medzinárodné právo, je ustanovenie o účele zbrojnej dodávky a zákaz jej poskytnutia tretej strane. Štát, ktorý si ctí svoje záväzky, tieto obmedzenia, najmä v stave mieru s dodávateľskou stranou dodržuje. Ich porušenie by znamenalo porušenie dohôd i základnej zmluvy, teda v tomto konkrétnom prípade porušenie zákona! To všetci na ministerstve obrany vrátane ministra vedia.
Nečudujem sa, že zodpovednosť za takéto kroky, ktoré by boli porušením našej vnútornej legislatívy i medzinárodných zmlúv, zrazu nikto nechce prevziať. Najradšej by to hodili na parlament, kde by sa zodpovednosť rozptýlila medzi 150 poslancov.
Parlament však v tejto veci vôbec nie je kompetentný. Bol by to zásah zákonodárnej moci do kompetencie výkonnej moci. Parlament by mohol v tejto veci urobiť tak maximálne to, že by vypovedal základnú zmluvu s Ruskom, ak je to v aktuálnom záujme Slovenskej republiky?!?!
Takže zákony sú nastavené, úloha parlamentu je v tejto otázke skončená (ak nechceme vypovedať zmluvu s RF). Podľa Ústavy záležitosť patrí vláde. Keď je vláda v demisii, tak patrí prezidentke. Prezidentka sa nemôže skrývať za to, že nenosí tesiláky, sako a viazanku, ale že má len sukňu. Kompetencie prezidenta sú rovnaké, či má sako alebo sukňu. Ak Slovensko chce pošliapať doterajšie vzťahy s Ruskom a zaťažiť ich pre nasledujúce generácie, môže tak urobiť. Ale jediný, kto to môže urobiť a prevziať za to zodpovednosť pred súčasnou generáciou i pred históriou, je prezident Republiky. Nezávisí to od toho, aké šaty občan(ianka prezident)ka nosí!

Anton Hrnko

Echo  Humorikonu

Ocitáme sa ako žiaci v škole. „Zazvonilo“, a možno aj odzvonilo a koná sa malá, alebo i veľká prestávka. Pani profesorka Radičová nedávno v televízii, okrem iného povedala: „Kde nie je satira, nie je ani demokracia.“ No žiaľ iba konštatovala. Keďže hráme s otvorenými kartami, a podľa vyjadrenia FPU, ktoré patrí pod ministerstvo kultúry, má Humorikon kolísavú úroveň. Teda nevidíme v blízkej budúcnosti ako nezisková organizácia žiadne pozitívne riešenie a akúkoľvek pomoc. Niektorí autori tvoria a realizujú sa, a vďačne entuziazmom tvoria Humorikon čiže zadarmo, na úkor svojho voľného času, vrátane administrácie. Po tri razy sme márne oficiálne žiadali od vlády, respektíve ministra kultúry a Fondu na podporu kultúry finančnú (aspoň malú) podporu, no bezvýsledne. Nastal teda kritický čas, – hoci sa nám doteraz „žobraním“, zľutovaním a presviedčaním, a dobrosrdečnosťou zopár dobrodincov podarilo vydať niekoľko humoristických kníh a z vlastného dôchodkového fondu udržať Humorikon – ako tak pri živote, – no životné okolnosti nás nútia spomaliť, alebo zabrzdiť. Keďže s vydávaním, okrem umeleckej, duševnej a iných aktivít treba platiť aj drobnejšie výdavky za prácu technickú, bez akýchkoľvek finančných príspevkov to jednoducho nejde. Mnohí, humoristi, či nehumoristi horiaci závisťou sa možno potešia že padáme na hubu a naopak mnohí nás presviedčajú, že peniaze nie sú všetko…že treba pokračovať. Proste, napokon už sme viac razy pretraktovali naše problémy preto je škoda sa k tomu vracať, vysvetľovať a rozpisovať. Možno by pomohli predčasné voľby, ale to by nesmeli byť zmanipulované a museli by sme mať šťastie, a vo voľbách vsadiť na kandidátov, ktorí to myslia so Slovenskom vážne, dobre a úprimne. A nepovšimnuté by u nich nebolo ani kultúrne bohatstvo.

ŽIVOT NA SLOVENSKU
Nežije sa dobre
len sa dobre žobre.
Ján Grešák

Podporte nás…účet nášho OZ Chýrnik – noviny tolerantnosti – Humorikon je na nule. Ak nás niekto podporí, budeme pokračovať. IBAN: SK 54 7500 0000 0040 0096 0499.

Milan Kupecký, predseda OZ a koordinátor Humorikonu

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

1 Comment
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pavol Maťašovský
Pavol Maťašovský
1 year ago

Fantastický a trefný príspevok. Keďže Humorikon je satirický, mali by ste aj tento príspevok pána Hrnku napísať v tomto duchu. Napokon, takýchto anti kvázi demokratických oponentúr je počtač zaplnený. Samá politika. Ten príspevok o Čaputovej je síce na smiech, ale je to vešľmi vžna vec. Paľo