Dnes aktuálne slovenský humorista Andrej Mišanek

Výzva k Slovákom i k národnostným menšinám žijúcim na Slovensku!

PODPORTE nezávislé médium Humorikon – jediné slovenské internetové médium svojho druhu! Všetok obsah na týchto stránkach je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na ich skvalitnenie. Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať vám naďalej čo najkvalitnejší žurnalistický obsah. Pod hlavičkou slovenskej pôvodnej satiricko-humoristickej tvorby to budú všetky literárne žánre, vrátane humoresiek, rozhovorov, fejtónov a drobných literárnych útvarov. Kultúra na Slovensku je v závese a satira a humor sa dnes ako žáner objavujú v médiách sem-tam iba sporadicky. Hoci existujeme iba niečo vyše roka, bez vašej pomoci čitateľov a autorov sa ďalej nepohneme. Mimochodom, zaznamenali sme už vyše 28 000 vzhliadnutí a obsahom je zaradenie približne za vyše ročné obdobie približne 1510 príspevkových strán od desiatok popredných slovenských i zahraničných autorov, profesionálnych humoristov, tvorcov duchaplného slova a vtipnej karikatúry!

Môžete tak urobiť i prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499
Ďakujeme!
———————————————————

Humorista Andrej Mišanek, matuzalem slovenskej karikatúry, kresliaci i píšuci „obojživelník“ ja známy autor. Narodil v Žakovciach, malej rázovitej obci pod Tatrami. V súčasnosti žije a tvorí v Poprade. Ten, kto číta aspoň občas tlač, iste sa už neraz stretol s jeho menom, umiestneným či už pod karikatúrou (obrázkom), alebo pod nejakým jeho satirickým príspevkom. V niektorých tlačených médiách má Andrej Mišanek pravidelné rubriky. Vráťme sa však ešte krátko k jeho životopisu, nie však pre kádrovanie, ako tomu bolo kedysi, nie tak dávno. Študoval v Kežmarku, kde aj zmaturoval. Po maturite pracoval rok vo fabrike Tatrasmalt. Potom začal študovať na Pedagogickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Prešove. Štúdium nedokončil, odišiel zo školy jeden semester pred záverom, keď nedostal zápočet. Potom nastúpil do zamestnania ako pomocný robotník v podniku Pozemné stavby Poprad. Po vojenčine pracoval takmer dvadsať rokov v Tatrasvite. Kreslený humor začal publikovať v roku 1965 – a hneď v renomovaných slovenských periodikách (Smena na nedeľu, Mladá tvorba a iné). V januári 1969 začal spolupracovať s Roháčom. Postupne získal za svoju tvorbu viacero významných ocenení na rôznych súťažiach (Novomestský osteň, Fraštacký tŕň, Zlatý súdok). Ako karikaturista a humorista sa prezentoval na mnohých kolektívnych i samostatných výstavách – v Prahe, Prešove, Piešťanoch, v Novom Meste nad Váhom (viackrát), v Talline…na ktorých taktiež získal viacero ocenení, vrátane tých najvyšších. Od roku 1987 pracuje v slobodnom povolaní, čo zvláda dnes už iba veľmi málo autorov, a tak väčšina z nich sa humoru venuje ako záľube popri zamestnaní. S tvorbou Andreja Mišaneka sa môžete dnes stretnúť najmä v proslovensky, pronárodne orientovaných periodikách, pretože patrí, možno povedať, medzi euroskeptikov. Okrem karikatúrnej tvorby sa Andrej Mišanek venuje aj ilustráciám a epigramom, čiže krátkym literárnym útvarom.
Autorovo vlastné trochu „filozoficky“ ladené curriculum vitae:
„Vyštartoval som do existencie z časopriestorového bodu nula. Milióny rokov staré atómy vytvorili zázračnou syntézou moje telo. V ňom si našiel podnájom duch. Spolu tvoria človeka, teda mňa. Túto bytosť nazvime Subjekt. Štart z bodu nula nastal niekedy v marci roku 1945. Od toho okamihu je existencia Subjektu množinou bodov. Každému časopriestorovému bodu Subjektu je priradený z každej z množín Celku jeden bod. Množina týchto bodov tvorí reálny stav Subjektu. Tento súbor sa v každom okamihu mení. Raz nepatrne, inokedy viac. Jeho neustále vírenie, prieniky, zhusťovanie, premiestňovanie, zlučovanie, rast, zmenšovanie sa, expanzia, vlnenie atď. je obsahom existencie Subjektu… Môj život môžeme zhrnúť do niekoľkých základných bodov: narodenie, maturita, štúdium, vojenčina, zamestnanie, slobodné povolanie…čo už vlastne poznáte, najmä tí, ktorých to zaujíma.“

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments