Dnes aktuálne slovenský humorista Vladimír Pavlík

Kreslený humor má v Novom Meste nad Váhom dlhoročnú tradíciu

V roku 1982 sa uskutočnil prvý ročník Novomestského ostňa

Čiže práve dnes súťaž kresleného humoru v Novom meste nad Váhom pod názvom NOVOMESTSKÝ OSTEŇ oslavuje okrúhle jubileum. Pretože od vzniku doteraz uplynulo už štyridsať rokov. Súťaž sa koná po každé dva roky a od roku 2013 je Novomestský osteň medzinárodným podujatím. Zdôraznil to aj karikaturista Vladimír Pavlík vo svojom vystúpení. Súťažná prehliadka kresleného humoru sa koná ako bienále. Keďže sa na ňom zúčastňujú autori z celého sveta tak sa Novomestský osteň za tie roky pevne etabloval na medzinárodnej scéne o čom svedčí bohatá účasť domácich a zahraničných autorov na každom ročníku. Treba zdôrazniť, že Novomestský osteň tematicky mapuje vždy tie-ktoré súčasné spoločenské pomery a to práve prostredníctvom širokého spektra autorov a ich tvorby v oblasti kresleného humoru. Podčiarknuť treba, že pred tromi rokmi bola po prvý raz slávnostne otvorená a sprístupnená verejnosti stála Galéria kresleného humoru, ako reprezentačné miesto pre prezentáciu nielen slovenského, ale i zahraničného kresleného humoru, vrátane satiry.
Že je tomu tak, svedčí o tom i nedávna výstava tvorby troch izraelských karikaturistov. Jedným z nich bol Sergey Sichenko, ktorý sa narodil sa v roku 1958 v Charkove na Ukrajine. Získal magisterský titul v odbore dizajnu na Umeleckej akadémii v Moskve. Do Izraela prišiel v roku 1996. Tvorí obrazy aj kreslený humor. Získal viacero ocenení v Rusku, Turecku, Azerbajdžane, Japonsku a v Belgicku. Sichenkov kreslený humor je úzko spojený s maľbou obrazov. V kresbách dominuje výtvarne skratkovo zobrazená myšlienka, ktorá nie je rušená vedľajšími výtvarnými prvkami. Kresby sú inšpirované realitou ktorú vníma okolo seba a brilantne ich prepracuje do výtvarnej podoby.
Z tohto humoristického podujatia vám vážení čitatelia a priaznivci humoru prinášame zopár obrázkov. K podujatiu treba snáď dodať, že prítomný na nej bol aj Peter Rázus, predseda prešovskej rozvojovej agentúry Prerag, dominujúca osobnosť v organizovaní medzinárodných súťaží kresleného humoru v prešovských kultúrnych inštitúciách, vrátane centra nezávislej kultúry a stálej Galérie kýchania mozgu – od kalokagathie k hypochondrii. Zvlášť zaujímavý bol najmä obsiahly príhovor osoby najpovolanejšej – novomestského karikaturistu Vladimíra Pavlíka a zároveň riaditeľa a zakladateľa Novomestského ostňa a vôbec človeka, ktorý má najväčšiu zásluhu na udomácnení tohto druhu kultúry (humoru a satiry) v jeho rodisku, v Novom Meste nad Váhom.

Vladimír Pavlík

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments