Dnes aktuálne spisovateľ a publicista Milan Kenda

Milan Kenda je považovaný za jedného z najlepších slovenských aforistov.Jeho prvé aforizmy, nesystematicky, v zdĺhavých a nepravidelných časových intervaloch začal písať počas vysokoškolského štúdia, ako poslucháč biológie (s finálnym akcentom na zoológiu) na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Debutoval na jeseň 1956 v satiricko-humoristickom časopise Roháč, nie však s aforizmami, ale s veršovanými satirickými útvarmi typu alegórie a bájky. Koncom 50. a začiatkom 60. rokov minulého storočia vypukla na Slovensku, najmä medzi mladými literátmi, aforistická hyperaktivita, pričom sčasti pod vplyvom hier z pražského divadielka malých foriem s názvom SEMAFOR – dominovali v týchto miniútvaroch najmä slovné hračky. Časom aforistický boom prerástol do filozofujúcich, nadčasových, do cudzích jazykov ľahšie preložiteľných aforizmov, nezriedka maskovaných inotajom na obranu pred komunistickou cenzúrou. Je paradoxom, že pre aforizmy boli totalitné časy periódou publikačného rozmachu na stránkach vtedajších periodík, kým dnešné, tzv. demokratické časy sú periódou publikačného útlmu. Hlavný motív tohto negatívneho javu vystihol svojím aforizmom geniálny slovenský satirik, majster Berco Trnavec (1934 – 2016): „Demokracia: slobodne si myslieť, no nepovedať čo.“ Pravda, existujú aj iné, hoci menej principiálne motívy tohto útlmu.

 Jedovatá zdravoveda

 Za život život dám! Cudzí obetujem za svoj.
 Pacienti sú čoraz rozmaznanejší. Lekára chcú mať za rohom a lieky aspoň zo Švajčiarska.
 Krásna pacientka prišla ukázať mladému, slobodnému gynekológovi najmä to, čo je na nej zdravé.
 Rozprávanie o chorobách robí z ľudí Demosténov – vrátane autora tohto postrehu.
 Vojenskí lekári vravia, že u vojakov by sa takmer všetko dalo hladko vyliečiť naordinovaním dovolenky.
 Smrť je absolútnym triumfom hypochondra.
 V naliehavých prípadoch vie každý každého rezolútne vyslať k lekárovi – okrem seba samého.
 Zdravie pacienta sa rapídne zlepšuje: Už javí záujem aj o sestry, ktoré nepatria do jeho príbuzenstva.
 Žena navštevujúca brilantného kozmetológa vystačí s priemerným psychiatrom.
 Život napokon človeka naučí naparovať sa už len nad harmančekom.
 Ak pacient príde k lekárovi prineskoro, tak je hlupák, ak príde priskoro, tak je hypochonder, ak príde akurátne, tak lekár je na školení.
 Podplatiť lekára môžu bez peňazí iba krásne nymfomanky.
 Aj skúsený chirurg môže omdlieť pri pohľade na krv – ak je jeho.
 Amputáciu uskutočnili perfektne, iba s maličkou chybičkou krásy: odstránili zdravú končatinu.
 Anonymy na svojich kolegov, údajne prijímajúcich úplatky, vkladal do obálok, ktoré dostával od svojich pacientov.
 Čo máš z toho, že pitva tvojho tela raz odhalí kohosi nedbanlivosť?

BESEDNICA

Bolestné následky nevyváženej redukcie kolektívnych športov
alebo
Nenahraditeľný prínos športových aktivít pre zdravie populácie

V koronavírusovej kríze je neobyčajne náročné uvážlivé a vyvážené brzdenie spoločenských a ekonomických aktivít na prospech uplatnenia epidemiologických zákazov a opatrení. My sme vo vyváženej proporcionalite týchto dvoch protikladných aktivít – veľmi jemne povedané, aby sa Jej Veličenstvo Milanová nepodvihli zo stoličky – rozhodne nevynikli a naďalej nevynikáme.
Silná redukcia najmä kolektívnych činností postihla viaceré sektory hospodárstva, spoločnosti a kultúry, obzvlášť výrazne a bolestne sféru kolektívnych športov a životy takto pôsobiacich športovcov. Ocitli sa v atmosfére tvrdých zákazov a neľútostných obmedzení. Finančne silne strácajú športové kluby zákazom činnosti a neúčasťou platiacich divákov, nuž a v dôsledku tejto vynútenej nečinnosti aj samotní športovci, tak „radoví“, ako aj hviezdy.
Zákaz športových podujatí nie je však len finančnou pohromou, suchotinami s dlhou a náročnou liečbou, odohrávajúcou sa v azda celkom nových, stresujúcich a limitujúcich epidemiologických podmienkach. Táto športová askéza má viaceré negatívne fyziologické, psychologické a kultúrne dôsledky. Odborníci varujú: Nepodceňujme význam športu pre spoločnosť! Športový sektor je práve tou oblasťou, ktorá má do budúcna zabezpečiť posilnenie imunity a zdravia populácie! A tu sme práve pri vynorení určitého paradoxu: Zatvárajú sa brány pre jednu zo silných zbrojníc posilňovania imunity i zdravia – a to práve v mene samotnej ochrany pred nákazou Covidom 19. Kedy sa z najvyšších kruhov odtrúbi tomuto narastajúcemu deficitu?
Nazrime na situáciu športovcov a ich divákov, nadšených fanúšikov. Zákazmi kolektívnych športových podujatí, resp. ich modifikáciou na podujatia bez divákov, alebo so symbolickým počtom preriedených povzbudzovateľov trpia obidva tábory. U športovcov bez hlasitého povzbudzovania, a teda posilňovania z tribún slabne a chradne vôľa po víťazstvách, u divákov slabne túžba povzbudzovať tých svojich so zreteľom na direktívne prekážky, v dôsledku obmedzovania počtu pripustených šťastlivcov. Športovci a diváci sú akoby spojené nádoby, u ktorých sa zákazmi zhora preťalo symbiotické spojenie.
Ak prekročíme hranice domácich zákazov, dostávame sa ku zákazom, redukciám až totálnym rušeniam podujatí v intenciách medzinárodných športových riadiacich centrál a inštitútov. Azda najosudovejšie je redukovanie až rušenie medzinárodných kolektívnych podujatí ako žriedla národnej prezentácie, ako zdroja možných úspechov v zahraničných súťažiach, ako nástroja užitočnej, prínosnej štátnej reklamy vo svete. O takéto skvelé možnosti prichádzame! A čo je najhoršie: Redukcia až zakazovanie medzinárodných športových podujatí v prípade úspešných slovenských výsledkov bráni resuscitácii národnej hrdosti na naše úspechy. A najmä bráni vzkrieseniu pocitov hrdosti a vlastenectva u našej národne nedostatočne prebudenej, mlčiacej mládeže, vyžívajúcej sa vo smartfónových banalitách.

Morality a iné hity

 Nevýhodou aforistu je, že mu ľahko ukradnú vetu, ktorá nie je zviazaná s ostatným textom.
 Zaslúžená odmena vyvoláva závisť, nezaslúžená rešpekt.
 Kto servilne leží pri nohách šéfa, nemôže sa k ničomu stavať odmietavo.
 Nemáme už kam dávať knihy. Ale pre naše vlastné vydania by sa našlo miesta bárskoľko!
 Zbohom logika! Vzhľadom na neupotrebiteľnosť mnohých spotrebných predmetov dosahujú naše predajne fantastické výsledky v predaji.
 Pri udeľovaní odmien bola sála nabitá nezodpovednými pracovníkmi.
 Koľkí dokonale zdraví ľudia majú hluchonemé svedomie!
 Keby sme poznali diela aspoň tak, ako excesy ich autorov!
 Napoleonovi sa o nesmrteľnosť postarali výrobcovia destilátov.
 Rodičovstvo si žiada talent na odhováranie vlastných ratolestí od ich celoživotných hlúpostí.
 Móda rozdeľuje ľudstvo na zanedbateľnú menšinu, ktorú skvele živí, a na prevládajúcu väčšinu, ktorú svojím diktátom ustavične okráda.
 Tí, čo veľa pracujú, nemajú čas vyzývať kolegov k statočnej práci.
 Ak včerajšieho grafomana menujú riaditeľom vydavateľstva, už zajtra je z neho umelec.
 Keď už všetkých zmobilizoval, ľahol si na diván.
 Výkriky slovenskej módy sú skôr šepoty.
 V našej domovine častejšie ako sneh padá omietka.

Spomienky na socializmus

Keď vám v socializme vyšla kniha, nanajvýš desať ľudí zo sto vás požiadalo o autogram. Zvyšok o pôžičku. A dnes? Tí najinformovanejší vás poľutujú.
„Husákove deti“ poznali ananásy a kubánske pomaranče zo Zelovocu, ale brusnice a čučoriedky už len z rozprávania rodičov.
Kedysi dávno si ľudia odnášali z lesov duchovné zážitky, v socializme zálohované fľaše.
Voľakedy padali ľudia z lešenia, v socializme padali celé lešenia /pozri zažltnuté noviny!/, no nikomu sa nič nestalo, lebo všetci stavbári boli na pive.
Z hľadiska produktivity práce by socialistické úrady boli vystačili s osvetlením pomocou svätojánskych mušiek.
To nebolo slabé zemetrasenie. To iba minulorežimoví závozníci skladali z auta zásielku porcelánu. A dnes už nikdy tak?
Za prvej republiky bol obchodník najšťastnejší, keď uzavrel dobrý obchod. V socializme bol najšťastnejší, keď dobre zavrel obchod.
V „socíku“ slečny na obálkach časopisov predstierali prácu, dnes predstierajú vášeň.
Predavač v socializme nielenže kadečo nemal, no on aj kadečo nedal, ak ste neboli jeho príbuzný alebo kamoš.
V „socíku“ istý predavač zašiel na nákup do cudzieho obchodu, bol však okolnosťami prinútený dôrazne protestovať proti tomu, aby s ním narábali ako s nejakým zákazníkom. Lepšie než odborníci vedeli rozlíšiť ľudí od ostatných živých bytostí práve podnikoví a inštitucionálni vrátnici, zvyčajne eštebáci. Ak ste nemali pri sebe legitimáciu, neboli ste človek!

Milan Kenda

—————————————————————————————-

PODPORTE nezávislé médium. Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie stránok. Mimochodom, zaznamenali sme doteraz vyše 24 000 vzhliadnutí !!!

Môžete tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499
Ďakujeerzme!
———————————————————————————————————————

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments