Dnes aktuálne Štefan Štrba, majiteľ súkromnej Galérie kresleného humoru v Krásne nad Kysucou

Karikatúry a  kreslený humor s Ivom Chadžievom v Krásne nad Kysucou

V poradí už tretia výstava

Koncom októbra sa v súkromnej  Galérii kresleného humoru Štefana Štrbu v Krásne nad Kysucou uskutočnilo ďalšie stretnutie s karikaturistom. Tentoraz to bol talentovaný a všestranný výtvarník Ivo Chadžiev (na obrázku).
„Keď som sa s ním po prvý krát stretol, bolo to na Kremnických gagoch, mal som podľa mena dojem, že autor, slovenský humorista Ivo Chadžiev je z cudziny – hovorí Štefan Štrba. Po bližšom zoznámení, som zistil, že tento tvorivý človek je z Podbrezovej a bulharské meno získal po otcovi, ktorý pochádzal z Bulharska. S kreslením začal už v detskom veku. Vtedy obdivoval a kreslil obrázky Alana Lesyka a iných autorov kresleného humoru, ktorí uverejňovali v humoristickom časopise Roháč. Túžba po výtvarnom umení ho držala stále a tak po niekoľkých rokoch od skončenia strednej školy sa prihlásil na Katedru výtvarnej tvorby na UMB v Banskej Bystrici. Štúdium mu dalo všetky teoretické a praktické predpoklady pre umeleckú tvorbu a Ivo začal tvoriť a vyberať zo svojej fantázie už nielen portrétnu karikatúru a kreslený humor, ale dokázal sa popasovať i s rôznymi výtvarnými žánrami, samozrejme technicky detailne spracovanými.
Karikatúru robí rád, ale skôr pre radosť iným. A tak sa stalo, že postupne vznikla stála expozícia „štamgastov“ v miestnej krčme (Boraja) v Podbrezovej. Je ich tam vyše tridsať. Okrem čierno-bielej karikatúry robí i farebnú, vypracovanú do detailov.
V oblasti kresleného humoru sú jeho práce zaujímavé tým, že okrem vtipnej pointy možno obdivovať celú scénu, vymaľovanú do najmenších podrobností. Svojimi prácami sa zúčastňuje na rôznych súťažiach kresleného humoru nielen na Slovensku, ale i vo svete.
Samozrejme že sa nevyhýba ani veľkoplošným obrazom s rôznymi témami. Taktiež i v tomto prípade je veľmi nápadné detailne spracovanie, farebnosť, náročná kompozícia a prepracovaná štylizácia. Ivo Chadžiev chce svojimi kresbami pobaviť a potešiť. Podrobným spracovaním námetu a modernými technikami oslovuje aj náročné publikum. Jeho obrazy svedčia o brilantnej zručnosti autora a farebné prevedenie poukazuje zas na jeho neúnavnú hru a cit pre prácu s farbou. Týmto všetkým vtíska svojím obrazom vysokú umeleckú hodnotu.
Čo by odporučil Ivo pre začínajúcich výtvarníkov? Pokiaľ to človeka raz chytí, potom je potrebné kresliť a kresliť a samozrejme mať spätnú väzbu od rodiny a známych. No a neskôr to možno skúšať so štúdiom, aby človek získal lepšie teoretické a praktické skúsenosti do tejto náročnej, ale zábavnej práce.“

Štefan Štrba

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments