Dnes aktuálne Vladimír Pavlík a Milan Kupecký

Veľký medzinárodný úspech a ocenenie slovenského karikaturistu Vladimíra Pavlíka

Jeho účasť vo výbere medzi celosvetovou stovkou

Ekológia celosvetovým problémom dneška číslo jeden

Ovzdušie, voda, horniny, pôda i samotné organizmy to všetko je patrí medzi zložky a je súčasťou životného prostredia. Životné prostredie alebo zriedkavo environment je všetko to, čo vytvára prirodzené podmienky existencie organizmov vrátane človeka a je predpokladom ich ďalšieho vývoja. Inými sovami je to súbor všetkých spomínaných činiteľov s ktorými je živý subjekt obklopený. Vo funkčnom ponímaní je životné prostredie súhrn materiálnych zložiek sveta, prírodných i umelo vytvorených, v ktorých a za pomoci ktorých si človek uspokojuje svoje materiálne a duchovné potreby, čím ich mení, pretvára a súčasne vytvára materiálne podmienky svojho ďalšieho života a života budúcich generácií. Životné prostredie je jednou z určujúcich zložiek kvality života spoločnosti. Toľko definícia.
Žiaľ, človek ako živá bytosť na tomto svete tým, že uspokojuje svoje predovšetkým materiálne potreby mení životné prostredie s výrazne narušuje a mení prirodzenú ekológiu. Keďže nastali výrazné zmeny, najmä čo sa týka klimatických, ľudia, najmä kompetentní sa prebúdzajú, takpovediac v hodine dvanástej a bijú na poplach. Písať o znečistenom ovzduší o devastácii prírody, najmä výrube lesných porastov, ktoré produkujú kyslík, o znečistení vodných tokov, množiacom sa odpade, pribúdajúcom otepľovaní Zeme a podobne je takpovediac nosením dreva do lesa. Takmer všetky štáty, okrem USA prijali rôzne opatrenia vtesnané do celosvetových dohôd, ktoré sa jednotlivé krajiny zaviazali striktne dodržiavať a takpovediac svet sa dostal v tomto smere varovne do pohybu a začal uskutočňovať rôzne opatrenia takmer na každom úseku spoločenského života.

I to bol dôvod, že z iniciatívy Associazione Culturale ITALIA zorganizovali v Taliansku na túto tému celosvetový ESTIVAL GRAFICO, ktorý sa skutoční v najbližších dňoch. Nás teší a radi to zaznamenávame, že známy náš karikaturista z Nového Mesta nad Váhom Vladimír Pavlík, nositeľ nejedného domáceho i zahraničného ocenenia, mimochodom slovenský rekordér v rýchlokreslení karikatúr, bol vybratý kultúrnou asociáciou Talianska medzi stovku karikaturistov z celého sveta, ako účastník spomínaného podujatia, čo je významný úspech nielen jeho osobný, ale zároveň i ocenením slovenskej karikatúrnej tvorby (!)

Časť z rozsiahlej viac stránkovej pozvánky v angličštine:

Rome, Settembre 2019

Dear Vladimir Pavlik:

We are preparing an exhibition called .

YOU MAKE THE DIFFERENCE

Biodegradable Humour… beyond recycling

Premise: Plastic free Europe/ Stop using single-use plastics to save our seas

As usual time is tight.
This exhibition will have very special features.
Only 100 authors from all over the world, caricaturist illustrators and humor cartoonists, will participate.
Participation is only and exclusively by personal invitation.

Výstava, respektíve 16. ročník medzinárodného festivalu grafického humoru má názov „UROBÍTE ROZDIEL“. Bude dominovať, ako sa uvádza v zaslanej pozvánke, biologicky odbúrateľný humor, nad rámec recyklácie, s podtitulom Európa bez plastov. Čiže ide konkrétne najmä o výzvu na záchranu našich morí zastavením používania plastov na jedno použitie. Ako kreatívna, čiže putovná výstava sa uskutoční v rôznych mestách Talianska, vrátane Ríma. Organizátorom je centrum neziskovej organizácie a kultúrnej asociácie so sídlom Palazzo Rospigliosi mesta Zagarolo.
Ako sa, okrem iného ďalej píše v rozsiahlom liste preloženom z anglického jazyka, do konca tohto roku budú musieť európski občania recyklovať 90 percent vyrobeného plastu, čiže na životnom prostredí sa i tak odhadujú škody vo výške 22 miliard eur. Preto Európsky parlament prijal nový zákon. Podľa záverov príslušnej komisie únie viac ako 80 percent morského odpadu je plast, ktorý väčšinou tvoria plastové predmety ako sú riad, príbory, slamky, vatové tampóny, ktoré sa v moriach a oceánoch i na plážiach únie pomaly rozkladajú a zvyšky sa dostávajú do tela morských živočíchov. ako sú tulene, korytnačky, veľryby, ryby a kôrovce a ich prostredníctvom sa v rámci potravinového reťazca dostávajú konzumáciou do tela človeka. Tieto plasty sa vlievajú do morí a oceánov najmä riekami z Ázie, Afriky a Južnej Ameriky.

K textu pripájame tri karikatúry Vladimíra Pavlíka, ktoré zrejme zabrali tak, že sa dostal do výberu medzi sto karikaturistov z celého sveta.

Vladimír Pavlík, text Milan Kupecký

Jeden komentár

  1. Milan Hodál 23. septembra 2019 Odpovedať

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.