Dnes srbský aforista Ninus Nestorović

Domov / Časopis Šipak / udalosti / humor / Cena Radoje Domanovića / Ninus Nestorović / satira / Šipak / sipak.rs / vesti /NINUS NESTOROVIĆ: ANTISATIRIN

ANTISATIRÍN

S pribúdajúcimi deťmi pribúdajú aj spisovatelia. Všetci dobre vieme, čo všetko vyžaduje, aby deti vyrástli…Na to, aby spisovateľ rástol, je nevyhnutná priaznivá sociálna klíma. Dôležitý je aj genetický potenciál spoločnosti. Potom správny a pravidelný príjem rôznych informácií do tela.
Rast satirikov je obmedzený médiami vylučujúcimi hormón antisatyrín. Antisatyrín zabraňuje rastu a rozvoju satiry v krajine. U nás ju vylučujú nielen médiá, vylučuje ju aj vláda, ba dokonca aj samotní autori satirických diel, ktorí tak brzdia rast a vývoj satiry v našej spoločnosti.
Vďakabohu, existujú aj satiri, ktorí vylučujú ďalšie hormóny, takže účinok Antisatyrinu je zmiernený. Vďaka nim sa satire darí prežiť a prežiť v takýchto časoch.
„V jednej starej knihe som čítal zvláštny príbeh; a diabol by vedel, odkiaľ som vzal tú knihu z nejakej smiešnej doby, v ktorej bolo veľa slobodomyseľných zákonov a vôbec žiadna sloboda; Konali sa príhovory a písali sa knihy o hospodárstve a nikto nič nesial; celá krajina bola zavalená morálnymi ponaučeniami a morálka neexistovala; v každom dome strop plný logiky, ale nebolo to nijakej mysle; na každom kroku sa hovorilo o ekonomike a prosperite krajiny a tá bola roztrúsená po všetkých stranách a každý zeleninár a záporák si mohol kúpiť za pár drobných titul: „veľký národný vlastenec“, píše Radoje Domanović vo svojom (a naša) Stradija.
Odvtedy prešlo veľa času. Celé storočie…a viac než to. A v krajine Stradija sa nič nezmenilo. Všetko je rovnaké ako predtým, iba on, Radoja, už nie je…
Dostať cenu, ktorá nesie jeho meno, za najlepšiu knihu aforizmov, je cťou aj povinnosťou.
Kniha „Bože, odpusť nám“ („Prometheus“), Nový Sad, 2021) vzbudila veľkú pozornosť čitateľov. V krátkom časovom období zažila dve vydania a získal dve najvýznamnejšie ocenenie v oblasti humoru a satiry: „Radoje Dománovice“ a „Tipar“ .
Ďakujem porote za dôveru pri udelení tejto významnej ceny. Chcel by som zablahoželať velikánom srbského a svetového humoru a satiry k zaslúženým oceneniam, ktoré dostali: Borivoje Bora Oljačić, Milovan Vržina, Vanja Bulić, Konstantin Melihan a Ondrej Kalamar.

Pán Aleksandar Cotric mi oznámil, že 3. júna 2021 bude o 12.00 hodine slávnostné odovzdávanie cien „Radoje Domanović“ v salóne UKS (Zväz spisovateľov Srbska).
Bohužiaľ sa nemôžem zúčastniť tejto dôležitej udalosti z dôvodu pracovných povinností, a preto som požiadal pána Čotrića, aby pri tejto príležitosti prečítal môj uvítací prejav, pretože som jedným z laureátov tohto prestížneho ocenenia za rok 2021.

S rešpektom
Ninus Nestorović

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments