Nezávislý internetový časopis Extra Roháč

Nezávislý internetový časopis Extra Roháč, 1. Januára 2017, nulté číslo, cena 0 €

 

Namiesto úvodníka

 

Vážení čitatelia, vážení priaznivci humoru. V ostatom čase sa veľa hovorí o nedostatku humoru, najmä jeho odnože – satiry. Nie div, veď satira vždy smerovala do výšin, čiže smerom hore,  obrazne povedané do vyšších sfér atmosféry. Ako čert noža sa jej stránia a bránia najmä politici, pretože v tomto prostredí vzniká najviac káuz a bolo by od nich nerozumné dovoliť si vpustiť blchu do kožucha a dať si nastavovať krivé zrkadlo. Sú to najmä rôzne nekalé veci mocných tohto sveta, ktoré by sa mali cestou satiry pranierovať. Preto nie je na Slovensku takmer žiadna satira, navyše printové a elektronické médiá sú v rukách oligarchov, najmä zahraničných, ktorí predsa nedovolia uverejniť príspevky, ktoré kritizujú a zosmiešňujú ich samotných. Uverejňujú iba ak humor, napríklad vtipy, ktoré sa opakujú ako história a nikomu sa tým „neublíži“. A tak nečudo, že starnúci autori i humoristi, píšuci a kresliaci (karikaturisti) vymierajú a tí čo ešte žijú nemajú kde publikovať. A tak nečudo, že mladí ľudia už pomaly nevedia ani čo je to humoreska, epigram, esej, poviedka či aforizmus. Pritom existuje u nás veľa najmä karikaturistov, ktorí sa zúčastňujú na rôznych medzinárodných podujatiach i súťažiach takpovediac po celom svete. Aj u nás máme niekoľko jednorázových humoristických podujatí, no na ilustráciu uvediem nedávny Fraštacky tŕň, na ktorom sa zúčastnilo oveľa viac zahraničných ako domácich autorov. A to zo všetkých kútov sveta. Čiže táto oblasť humoru žije, hoci prežíva, je to aj tým, že ako sa vraví,  z humoru sa dá vyžiť iba pri dobre platenom zamestnaní.

A tak skončil aj bývalý socialistický Roháč, ktorý má bohatú históriu, padol aj Nový Roháč a neprežil ani Extra Roháč najmä preto, že sú to periodiká, do ktorých nie je vzhľadom na ich charakter možnosť naliať peniaze inzerciou. Navyše takýto časopis vzhľadom na to, že naša spoločnosť je dipolárna, má iba šancu prežiť tak, že sa stane apolitický, nie bulvárny, nevulgárny, neperverzný, neosočujúci a nedegradujúci žiadne osoby. S určitou podporou zo strany ministerstva  kultúry by sa postupne mohol stať sebestačným a tak dať priestor našim popredným humoristom na prezentáciu, čo je napokon aj určitý vklad do pokladnice našej kultúry. A takýto časopis vám práve ponúkame. Veľa bude záležať na tom, ako ho prijmete ako čitatelia, ako sa budete zúčastňovať na jeho tvorbe a ako mu vynaložíte priazeň v podobe  ústretovosti.

Teraz je šanca, po niekoľkoročnej  prestávke nadviazať na túto roháčovskú tradíciu a dať šancu novému satiricko-humoristického časopisu, hoci v internetovej podobe.

Preto aj touto cestou sa obraciame na vás všetkých, predovšetkým na bývalých „roháčovcov“, aby nám pomohli posielaním svojich humoristických výtvorov – vtipných textov a karikatúr cestou internetu a dostať tak za krátky čas tento časopis (ktorý ako mesačník bude vychádzať na 16 stranách) na žiadúcu úroveň. Tak, aby bol zaujímavý pre všetky vekové kategórie, aby bol oň záujem nielen u ľudí so zmyslom pre humor. Čakáme na vaše prvé ohlasy a predovšetkým príspevky…                                                (zostavovatelia)

rohac1

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments