Slovenský karikaturista, ilustrátor, pedagóg, šéfredaktor a zostavovateľ zábavného mesačníka Fľak Bruno Horecký

Vážení slovenskí humoristi, ako vidíte, žiaľ sme slabí a musíme to trápenie ukončiť…
Vážený žiadateľ,
dovoľujeme si Vás informovať, že na základe hodnotenia žiadostí o finančnú podporu z verejných zdrojov poskytovaných Fondom na podporu umenia, ktoré boli podané v rámci výzvy č. 1/2021: program 2.3.2 – Vydávanie internetových časopisov, odbornou komisiou a rozhodnutím riaditeľa Fondu na podporu umenia Vaša žiadosť „Humorikon “
zaregistrovaná pod č. 21-232-00086 nebola podporená.
Bodové hodnotenie a písomný komentár členov odbornej komisie, ktorí žiadosti hodnotili, bude zverejnené v registračnom systéme FPU.
Toto rozhodnutie Fondu na podporu umenia je konečné a podľa článku 4 bodu 8 Zásad poskytovania finančných prostriedkov z Fondu na podporu umenia proti tomuto rozhodnutiu sa nemožno odvolať.
S pozdravom,
Mgr. Jozef Kovalčik, PhD.
riaditeľ Fondu na podporu umenia
Odôvodnenie zamietnutia: Odborná komisia odporúča žiadosť nepodporiť vzhľadom na nepresvedčivú kvalitu a formálne prevedenie webu.
No comments – bez pripomienok !!!

Slovenský karikaturista, ilustrátor, pedagóg, šéfredaktor a zostavovateľ zábavného mesačníka Fľak Bruno Horecký sa narodil v októbri 1966 v Martine. Prvú kreslenú karikatúru mal uverejnenú ako 11 – ročný v časopise Život. Od svojich 15 rokov sa zúčastňoval na výstavách kresleného humoru a satiry a na mnohých získal aj ocenenia. Prvá výstava, ktorej sa zúčastnil, bola v roku 1982 v Novom Meste nad Váhom – Novomestský osteň. Samostatných výstav mal niekoľko desiatok, najväčšiu v roku 2016 v Turčianskej galérii v Martine na Oslave karikatúry pri príležitosti jeho životného jubilea a jubilea jeho karikatúrnej tvorby.
V minulom roku 2020 aj napriek pandémii absolvoval tri výstavy- dve z nich s humorom pod rúškom v Martine (Millenium) a Kremnici (Kremnické gagy). Tretia výstava bola v Novom Meste po 38 rokoch! V Galérii kresleného humoru vystavoval spolu s Jožkom Fľakom – super žiakom jeho kreslené vtipy a komiksy.
Po nežnej revolúcii po roku 1989 tisícky jeho kresieb a komiksových stripov bolo uverejnených v slovenských aj zahraničných médiách (Roháč, Pravda, Sme, Smena, Národná Obroda, Šport, Lišiak, Bumerang, Tabu, Žilinský Večerník, Turčianske noviny, Stop, Život, Woloviny, Kocúrkovo, Nový Roháč…).
Bruno Horecký ilustroval a karikoval 22 kníh pre deti, satirikov, politikov, Bulharov, atlétov, lekárov, lekárnikov, humoristov, záchranárov, atlétov, hádzanárov, učiteľov, školákov, flákačov, fľakáčov…
V spolupráci s mestom Martin Bruno Horecký zostavuje a ilustruje už 13 rokov záchranársky časopis Martinský Fľak a záchranár, zameraný na prevenciu úrazovosti detí a na dopravnú výchovu.
Naostatok vystavoval a kreslil naživo spolu s karikaturistami z Nového Mesta nad Váhom, Vladom Pavlíkom a Romanom Sikom, na medzinárodnom festivale humoru a satiry Kremnické gagy.
Karikaturistu Bruna Horeckého najviac preslávil jeho prvorodený syn – kreslený komiksový hrdina s veľkým nosom so siedmimi pehami a siedmimi vlasmi na hlave. Prvého apríla 1992 sa narodil v týždenníku Nedeľná Pravda JOŽKO FĽAK – super žiak. Počas 8 rokov bolo uverejnených jeho 400 krátkych komiksových stripov. Na základe popularity vznikol v decembri 1998 celoslovenský zábavný mesačník pre deti od 0 do 99 rokov – FĽAK.
Odvtedy vychádza Fľak nepretržite 22 rokov a baví a rozosmieva malých aj veľkých fľakáčov po celom Slovensku. Tvorcami časopisu sú aj kreslení Jožkovi kamaráti: Dežko, Hanka Tučnianka, Bendžo a Lupa v obľúbených rubrikách Fľakoviny, Dežolamohlavy, Lupohľadačky, Recepty Hanky Tučnianky, Bendžotest…
Vo Fľaku sú veľmi dôležití aj jeho prispievatelia – čitatelia, ktorí sú súčasne aj jeho spolutvorcami ďalších stabilných rubrík: Fľakočítanie, Blondínkopolicajtofľakoviny, Zvieratkoviny, Krížoviny…
Dôležitou súčasťou Fľaka sú aj súťaže o rôzne originálne fľakovecičky.
Vo Fľaku nájdete okrem najpopulárnejšieho celostránkového komiksu Jožko Fľak – super žiak aj ďalšie obľúbené komiksy od Bruna Horeckého: Jožko Fľak- superzáchranár, Jožove fľakoviny, Detektív Fľakaču a Fľakopsiny. Bruno Horecký sa okrem kreslenia venuje doteraz aj pedagogickej práci a učí fľakáčov na základnej škole v Martine, kde sa narodil pred takmer 30 rokmi Jožko Fľak. Okrem toho Bruno rád športuje – hráva volejbal, lyžuje, pestuje fitnes a cykloturistiku. Má manželku Lenku a tri deti – Bruna mladšieho, dcéru Leu a samozrejme Jožka Fľaka. Jeho mottom je: Smejme sa dnes, lebo zajtra môže byť neskoro ! Autor, teraz v čase epidémie sa s nami podelil zopár aktuálnymi karikatúrami:

 

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Abraham
Abraham
1 month ago

TEST