Dnes aktuálne slovenský básnik, dramatik, prozaik, prekladateľ, publicista a humorista Pavol Janík

Pád berlínskeho múru pred tridsiatimi rokmi znamenal koniec éry európskej histórie: rozdelenie medzi kapitalistickým Západom a satelitnými štátmi Ruska, teda východnou Európou. Studená vojna a železná opona zatlačili celú východnú Európu do nejasností. Na obidvoch stranách tohto rozdeleného svetového príbehu Východ a Západ boli dosť čiernobiele, stále však mnoho spisovateľov z východnej Európy ako Milan Kundera, Bruno Schulz, Bohumil Hrabal, Danilo Kiš, Ismail Kadaré, Nobel Lauret Herta Müller, Ágota. Kristóf, László Krasznahorkai, Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert ako i slovenský spisovateľ Pavol Janík si zabezpečili svoje miesto vo svetovej literatúre, ale hlasy mnohých básnikov a ich práca, žiaľ, zostávajú pred anglofónovými čitateľmi stále skryté.
Okrem svojich úžasných tvorivých inovácií je literatúra tohto obdobia významná aj preto, že poskytuje paralelný a prehľadnejší pohľad na politicko-kultúrnu krajinu Európy dvadsiateho storočia. Táto časť sveta, takzvaný východoeurópsky región, je však skôr psychogeografickým konceptom a predstaviteľnou konštrukciou studenej vojny. Predstavuje zvláštnu konšteláciu mikroregiónov, úžasnú kombináciu kultúr, jazykov a tradícií, ktoré sa navzájom veľmi líšia. Slovensko je medzi západoslovanskými skupinami národov najmenej známa krajina, čo platí nielen o poézizi, ale aj o satire a humore.
Pavol Janík občas ponúka život spôsobom, ktorý je kombinovaný s humorom a sebavedomím: jeho poézia vtipne kladie otázky týkajúce sa temných nevyslovených podmienok, ktoré ovládajú náš svet – svet, v ktorom vedome alebo nevedome dodržiavame stanovené pravidlá.
Pavol Janík je široko publikovaným básnikom, ktorého literárne diela boli uverejňované nielen v domovskej krajine, na Slovensku, ale aj v mnohých ďalších krajinách. Je skutočne útechou vedieť, že také silné hlasy sa nestrácajú za fantáziou železnej opony ale nájsť ich možno aj v priestore globálnej literárnej oblasti.

Veselovanie

(aforizmy)

VESELOVANIE 1
Veselé veslovanie.

VESELOVANIE 2
Príjemný vánok
veselo vanie.

VETERÁN VETERINÁR
Zverolekár vo výslužbe.

KVETOVAŤ
Kvetnato vetovať.

VIESKA VRIESKA
Hlučná osada.

ABSOLÚTNE TNE
Seká bez obmedzenia.

DOKONALE DOKONALI 1
Vzorne dorobili.

DOKONALE DOKONALI 1
Naozaj umreli.

I STO STOTÍN
Isto sto stotín.

MALI NA MALÉ MALINY
Mali drobné na drobné plody.

VLAHOŽELAŤ
Želať vlahu v čase sucha.

KONČINA KONČA KONČIAROV
Kraj na kraji povrchu vrchov.

LÁSKOZNELÝ
Ľúbezne ľubozvučný,
teda hodne lahodne znejúci.

VŠETKO POCHÁDZA Z ČÍNY
Len zločiny slovenčiny
činí niekto iní.

ČOKONÁLADA
Nech nás ovláda
sladká nálada.
Pavol Janík

————————————————————
PODPORTE nezávislé médium. Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie stránky.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže. Mimochodom, zaznamenali sme už vyše 16 000 vzhliadnutí !!!
Môžte tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499
Ďakujeme!
—————————————————–—-

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments