Dnes aktuálne Eva Jarábková Chabadová

Epigramatistka, humoristka Eva Jarábková Chabadová vo svojich epigramoch pod titulkou – Možno je to tak – sa zamýšľa, netvrdí, ale sebe i čitateľovi kladie otázku na zamyslenie sa bez otáznika – Možno je to tak…Či áno, alebo nie, to necháva na úsudku nám všetkým, aby sme sa po prečítaní jej myšlienok vtesnaných do krátkych literárnych útvarov, čiže epigramov utvrdili – tak, či onak, a z týchto jej „výtvorov“ si urobili úsudok sami pre seba. A zároveň núti nás zamyslieť sa, a tí čo majú zmysel pre humor a recesiu zároveň aby pookriali.
Eva Jarábková Chabadová celý život učila mladých ľudí pravdu o histórii a sama vyznáva filozofiu, že možno TO BOLO IBA TAK… Rodičia pochádzajú z Lysice (dedina pri Terchovej) a tam sa život s ľuďmi nemazná, ale napriek tomu, či práve preto, sú obdarení schopnosťou pozerať s humorom na dobré i zlé, čo sa okolo nich deje, a tak dokážu prežiť všetko, lebo je TO SKRÁTKA TAK.

Dnes prinášame jej nové – Možno je to tak, – s krátkym úvodom na zamyslenie sa a s hlbokými myšlienkami vtesnaných do epigramov:

Vlasť je iba geografický pojem

Narodila som sa v česko-slovenskej vlasti, žijem v slovenskej vlasti, na dovolenky chodím do českej vlasti a možno žije ešte pár ľudí, ktorí sa narodili v Rakúsko – uhorskej vlasti. Najdôležitejšie sú tie pomlčky medzi názvami, lebo práve tie vyjadrujú fakt, že pomlčme chvíľu o pojme vlasť a vážme si krajinu v ktorej žijeme, majme ju radi, zveľaďujme svoje najbližšie okolie a tešme sa, že práve v tomto momente nezačne niekto riešiť vznik novej vlasti, že nestanoví hranice niekde na pomedzí nášho domu a nášho marhuľového sadu, aspoň do času, kým neoberieme úrodu.

Neviem, kde to viazne
Na Slovensku
sú kúpele skoro prázdne,
chodíme radšej do Čiech
a tam „berieme“ lázne.

Podražela
Pár rokov som ju obchádzal,
vďaka novým dráham
a aha, odrazu mi je Praha
ozaj veľmi drahá.

Sám „Za ľudí“
Úrodu sme pozbierali
do poslednej vňate,
len bojovník „Za ľudí“
zostal na poli,
sám na plagáte.

Dokonalá ilúzia
Aj slnko je z toho pomýlené,
ba až choré,
kolektory vyzerajú z výšky
skoro ako more.

Slovensko čakajú dobré správy (zatiaľ žiaľ iba) o počasí

Tou najlepšou je, že počasie je vždy. Nevyhovie každému, ale to je dobre, lebo slúži ako nevyčerpateľný námet na rozhovory. Všimnite si, že rôzne sviatky, misie, senzácie, ale aj zločiny sa objavujú, chvíľu sa ich snažíme riešiť a keď to nejde, opäť je tu dobrá nevyčerpateľná téma, počasie. A zdá sa, že to v budúcnosti bude téma stále horúcejšia.

Hlavne že je
Horúce vadí starým ľuďom,
dážď deťom a ich rodičom,
ale keby vôbec nebolo,
až potom by to bolo o ničom.

A leje
Na začiatku aleje,
vždy mi niekto naleje
a na konci aleje, iba prší a leje.
Tak mám trasu veľmi krátku,
nájdete ma v aleji, na začiatku.

Obhajoba
Také ospravedlnenie
na svoje zločiny vrah má,
že bral dlhodobo
zábaly z morálneho bahna.

Ako si ich uctiť
S chuťou chrúmať perník
s obrázkom Cyrila a Metoda,
to je, ako spôsob úcty,
veľmi zvláštna metóda.

Eva Jarábková Chabadová

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.