Dnes aktuálne riaditeľka galérie Mária Volárová

Výstava prác slovenských humoristov úspešne pokračuje

Pohľad na ochorenie COVID-19 inou prizmou

Po úprave vyberáme z (TASR) – Pohľad slovenských a českých karikaturistov na súčasnú situáciu v súvislosti s ochorením COVID-19 ponúka výstava v uliciach mekky slovenského kresleného humoru v Novom Meste nad Váhom. „Nápady prichádzajú a dokonca sa hlásia ďalší autori. Nevystavujeme kresby v Galérii kresleného humoru, ale vo vitrínach po celom meste. Ľudia, ktorí prechádzajú okolo vitrín, si ich môžu pozrieť. A pozrieť sa na to, ako túto situáciu vidia karikaturisti. Sú tu napríklad návody, ako nosiť rúška, ako si ich oprať, ako sa správať“ -hovorí domáci karikaturista Vladimír Pavlík. Na výstave s názvom: Súčasnosť očami karikaturistov, sa podľa riaditeľky Mestského kultúrneho strediska (MsKS) v Novom Meste nad Váhom Márie Volárovej predstavujú nielen kresliaci, ale i píšuci autori. Z karikaturistov sú to – Ľubomír Kotrha, Vladimír Pavlík, Bruno Horecký, Roman Sika a František Bojničan. Sú to autori, predovšetkým prispievatelia do internetového Humorikonu, ktorí sú vždy pripravení a ochotní podeliť sa o svoje diela na túto aktuálnu tému súvisiacu s koronavírusom. Tieto dni im ponúkajú množstvo nových námetov. „Okrem nich som oslovila aj Marie Plotěnú z Brna, ktorá mala u nás naplánovanú výstavu pri príležitosti Festivalu Aničky Jurkovičovej 2020 a ktorú asi preložíme na iný termín. Marie Plotěná bola tiež ochotná priložiť ruku k spoločnému dielu a venovala sériu zo svojich pripravených kresieb. Do projektu som prizvala aj známeho humoristu Milana Kupeckého z Humorikonu, ktorý poslal sériu svojich aforizmov, ktoré vydal knižne ako i príspevky od ďalších humoristov, ktorí prispievajú vtipným slovom do týchto satirických novín.“ – uviedla riaditeľka domácej stálej galérie Mária Volárová. Ďalej hovorí: „Humor lieči a práve v týchto dňoch potrebujeme veľa zdravia a množstvo konkrétnych uzdravení. A kde inde by sme v rámci Slovenska mali hľadať, presnejšie ponúkať toto liečivo, keď nie v našom meste, kde má humor svoj domov, nielen čo sa týka novozriadenej Galérie kresleného humoru, ale kde pravidelne organizujeme bienále kresleného humoru Novomestský osteň?“ – podčiarkla ďalej riaditeľka Mestského kultúrneho strediska. V súčasnej situácii domácemu karikaturistovi Vladimírovi Pavlíkovi najviac chýbajú spoločné podujatia karikaturistov. „Žiaľbohu, museli sme zastaviť festivaly kresleného humoru na Slovensku aj v Česku. Nemôžeme sa zhromažďovať a vystupovať na verejnosti. Iba takýmto spôsobom. Ako vidíte, kresba pre divákov, ak mám nápad, mi trvá zhruba 50 až 60 sekúnd. Na jednej z nich je napríklad ochorenie COVID-19 zatvorené v klietke, aby sa nenakazil občan.“ – dodal domáci karikaturista Vladimír Pavlík.

Mária  Volárová

————————————————————
PODPORTE nezávislé médium. Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie stránky.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže. Mimochodom, zaznamenali sme už vyše 16 000 vzhliadnutí !!!
Môžte tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499
Ďakujeme!
—————————————————–

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.