Dnes aktuálne slovenský humorista Jaroslav Cibíček

Fejtón

MEŠKANIE VLAKU

Bol horúci, sparný letný deň. Bolo zjavné, že na rozpálených uliciach veľkomesta by bolo osožnejšie chodiť odetí len v plavkách a osviežovať sa chladnejšími vodami striekajúcich fontán.
Na peróne železničnej stanice sa zhromažďovali početní, teplom znavení cestujúci, ale vlak, ktorým mali cestovať, nebol v čase plánovaného odchodu ešte pristavený. Z ampliónov bolo možné v pravidelných intervaloch začuť oznamy o ďalšom a ďalšom náraste meškajúcich minút vlakov. Počty znepokojených čakateľov narastali a s nimi aj napätie akejsi “zakázanej slobody” a pokazenej radosti zo skorého návratu do vzdialených domovov po absolvovaní povinností vo veľkomeste. O zábavu na peróne sa v dusivom, ponurom ovzduší postarali len dve malé dievčatká, ktoré akoby nevnímali žiaden problém a bezstarostne sa živo štebotajúc naháňali a plietli dospelým pomedzi nohy, pod strážnym okom rodičov.
Počas takmer hodinového čakania sa pasažieri medik Peter a jeho priateľka upriamili na rozhovor s jednou cestujúcou, sympatickou mladou paňou vracajúcou sa domov z kardiologického vyšetrenia. Zaujímali sa o jej zdravotné nálezy a spolu zdieľali s ňou problémy, s prípadnými obavami, ktoré by sa mohli vyskytnúť pri sťaženom cestovaní.
Úľava z čakania sa konečne dostavila, keď bol ohlásený príchod vlaku. Bol to však náhradný exemplár s výrazne zredukovaným počtom vozňov a kapacitou neprimeranou k húfu cestujúcich. Tí sa s kuframi a inými batožinami okamžite natlačili telo na telo do vagónov a cestovanie sa mohlo začať. Vzduch v preplnených priestoroch bol ako aj vonku horúci, takmer nedýchateľný a navyše, podľa vyjadrenia sprievodkyne, klimatické zariadenie bolo nefunkčné. Vetranie cez dve prítomné, úzke okenné ventilačky bolo mizivé. Petrova “pacientka”, ktorú pozorne sledoval, takmer lapala po vzduchu. Ako budúci lekár vedel, že ak by nastala kritická chvíľa a vo vozňoch nebol umiestnený kardiostimulátor, v zahatanom priestore by bolo takmer nemožné poskytnúť ani úkony prvej pomoci. V duchu si žiadal a držal palce, aby z tohto zajatia, odteraz už ich známa, vyšla bez väčšej zdravotnej ujmy.
Vlak si ubiehal svoje kilometre, ľudia postupne vystupovali, noví však nastupovali. V Petrovi vzkrsla myšlienka, že treba konať. V danej situácii sa mohol spoliehať na jediné, čo mal momentálne k dispozícii – účinnú silu psychológa. Vnútil trápiacej sa paničke slovnú mantru, ktorú mal v zásobe svojich psychoregulačných metodík. Zahľadel sa jej do očí , chytil jej ruky s prosbou, aby si v duchu stále opakovala slová: “Uvoľnenie, dýcham zhlboka čerstvý, ľadový vzduch”. Pani našťastie rýchlo pochopila jeho zámer, tzv. psychologický “spin”, akési vedomé “oklamanie” mozgu a počas uvedenej spolupráce s budúcim pánom doktorom sa pomaličky začalo jej dýchanie upravovať a pôsobila pokojnejším dojmom. Cestujúcich postupne ubúdalo a onedlho sa vlak pristavil aj na stanici náhodnej spolucestujúcej. Keď vystúpila, pristavila sa pod oknom vagóna, z ktorého jej povzbudivo mávali “jej záchranári”. Vďačne sa usmiala, zdvihla na pozdrav ruku a pomaly odkráčala po chodníku domov, za svojimi príbuznými.

MYŠLIENKY 

Je neproduktívne presadzovať výmysly, keď ide o samé nezmysly.

Silu myšlienky o vlastenectve ti násilím z hlavy nikdy nik nevypudí.

Keď sa spoja masy, pravda o slobode nakoniec zvíťazí.

Čím krutejšie ťa zatláčajú čižmami ochrancovia neprávostí do kamennej dlažby, tým viac sa ozýva pravda v tvojej duši.

Silná túžba po víťazstve znásobuje počty bojovníkov za pravdu a premieňa ostré bodáky tyranov na polámané drevené papeky.

Kto využíva násilie na mocenské ciele, prejavuje svoju politickú nezrelosť a duševnú instabilitu.

Kto rád veľa pije, do smrti si toho užije.

DIVADLO LÁSKY
Veľkú radosť zažil
keď zo studne lásky sa napil.
Nebolo to však zadarmo
zmorilo ho lásky divadlo.

NEČAKANÝ SÚDNY DEŇ
Žlč sa mu v krvi vzbúrila
tak ho tá správa rozrušila.
Vraj súdny deň príde už zajtra
a on má kontá v štyroch bankách.

MEDIÁLNE NAPäTIE
Denne sledoval mediálne správy
najmä tie z vojnovej Ukrajiny.
Zapisoval si počty obetí
držalo ho to v duševnom napätí.

NEBÁŤ SA PRAVDU HLÁSAŤ
Kto za pravdu horí
jej tézy hlásať sa nebojí.
Vzoprie sa i mocipánom
skorumpovaným vladárom.

KRÉDO PAPALÁŠA
Politická trasorítka
vydurí i z nory krtka.
Z nory krtka, ovečku zo salaša
zloba vlčia krédom je papaláša.

Z KALUŽE DO BLATA
Vyplával z kaluže
zaboril sa do blata.
Z roboty hnal sa do krčmy
tam skončila biedna výplata.

STARONOVÁ PESNIČKA
Rýchlo chcel si našetriť
s drogami dal sa kupliarčiť.
Zasiahli promptne kukláči
proces udiali s ním krátky,
sedem rokov natvrdo
značil si v base čiarky.

Jaroslav Cibíček

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments