Dnes aktuálne Srb Zeljko Zele Jovanovic

Domov / Humor / Medzinárodný časopis Humor a satira Šipak / rozhovor / rozhovory / satira / Šipak / sipak.rs / Željko Žele Jovanović /UMELCI VŠETKÝCH INSPIRE – ROZHOVOR S ŽELJKO JOVANOVIĆ ŽELETOM

UMELCI VŠETKÝCH INŠPEKTOROV – ROZHOVOR S ŽELJKO JOVANOVIĆ ŽELETO
Životopis:

Zeljko Zele Jovanovic sa narodil 22. júna 1989 v Kragujevaci, v rodine pracujúcich. Vo svojom voľnom čase píše poéziu, satirické príbehy, satirické línie a aforizmy. Je zamestnaný v automobilovom priemysle, čo mu umožňuje pohodlný život od prvého do piateho mesiaca. Zatiaľ neuverejnil svoju knihu, hoci pre ňu existuje nejaký materiál. Nie je ženatý, žije so svojimi rodičmi. Vytvára a prežíva v Kragujevaci.

Niektoré sú inšpirované vôňou poľných kvetov, šepotom potoka, dotykom milovanej ženy, zatiaľ čo satiristi nás inšpirujú menej krásnymi vecami, ale veci, ktoré je dôležité písať takmer rovnako ako šepot potoka. Osobne nachádzam inšpiráciu v správach, novinách, na ulici, dobre v pošte, u iných ľudí. Inšpirácia je nevyhnutná pre kreativitu, ale nie je rozhodujúca pre jej kvalitu. Inšpirácia je základným kameňom, ale na strechu je omnoho viac.

SIPAK: Pán Jovanovic, na nedávnej Satira Fest ste získali cenu za najlepší príbeh. Blahoželáme! Čo znamenajú ocenenia satiristu a mladého spisovateľa?

JOVANOVIC: Ďakujem veľmi pekne. Odmeny v každom prípade znamenajú veľa, za predpokladu, že ste si ich zarobili spravodlivo, či už máte čo do činenia so satirou alebo s niečím iným. Sú dôkazom, že robíte niečo správne, s výnimkou hollywoodskeho zlatého maliny, ale sú tiež záväzné. Osobne ma táto cena zaväzuje odôvodniť ho každým novým príbehom, čo je určite dobré. Zdá sa mi, že už viac nemám právo na zlý príbeh, takže na druhý deň ma niekto nekomentuje slovami: „Ten dostal prvú cenu?“ „Aj keď si nemyslím, že sa tomuto komentáru nejakým spôsobom môžem vyhnúť.

SHIPAK: Okrem satirických príbehov píšete aj aforizmy a poéziu. Čo vás inšpiruje a čo vás prinútilo začať satiru?

JOVANOVIC: Umelci sú niečím inšpirovaní. Niektoré sú inšpirované vôňou poľných kvetov, šepotom potoka, dotykom milovanej ženy, zatiaľ čo satiristi nás inšpirujú menej krásnymi vecami, ale veci, ktoré je dôležité písať takmer rovnako ako šepot potoka. Osobne nachádzam inšpiráciu v správach, novinách, na ulici, dobre v pošte, u iných ľudí. Inšpirácia je nevyhnutná pre kreativitu, ale nie je rozhodujúca pre jej kvalitu. Inšpirácia je základným kameňom, ale na strechu je omnoho viac. Nemôžem nič obviňovať najmä z toho, že som sa zapojil do satiry. Narodili sa nápady a cítil by som sa trpké svedomie, keby som ich nepreložil do nejakého príbehu, piesne, aforizmu. V každom prípade je zábavné robiť satiru.

SHIPAK: Stále nemáte publikovanú knihu. Na čo čakáte?

JOVANOVIC: Dúfal som v nejaké sponzorstvo a potom som si uvedomil, že som naivný. Keby ma štát sponzoroval, znamenalo by to veľmi písanie, veľmi zlú satiru a bohatí ľudia majú napríklad múdrejší zamestnanie, aby zarobili viac peňazí. Tak sme prišli k ľudu: „V mojej triede a do nej.“ Sú niektoré súťaže, na ktorých sa zúčastním, ale určite dúfam v môj debut v budúcom roku. Určite existuje materiál.

SIPAK : Patríte do malého kruhu mladých satiristov nielen v Srbsku, ale aj v regióne. Má naša satira budúcnosť?

JOVANOVIC: Je pekné byť členom mladšieho kruhu satiristov, ale obáva sa, že tento kruh je naozaj malý. Náš región je úrodnou pôdou pre satiru, ale stále viac mladých ľudí je známe, že opúšťajú tú istú pôdu. Literatúra má tento nevlastný vzťah k satire, ale satira opäť prežíva. Máme niekoľko fenomenálnych satiristov a verím, že sa objaví mladšia generácia satiristov. Satira bude naďalej žiť v našom regióne, skutočne s jednou pľúcou, ale bude žiť.

Redakčný „Rod“

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.